Co je to pH?

Jak je definovano pH

Byl zaveden vodíkový exponent pH, definovaný jako záporný dekadický logaritmus koncentrace vodíkových iontů (protonů). Ze známé koncentrace vodíkových (či OH-) iontů lze vypočítat hodnotu pH a naopak, ze zjištěné hodnoty pH lze odvodit koncentraci [H3O+] ze vztahu [H3O+] = 10-pH.

Co je to pH ve vodě

pH symbolizuje kyselost nebo také zásaditost vody.

Pod zkratkou, která v angličtině znamená potencial of hydrogen se ukrývá potenciál vodíku (nebo také vodíkový exponent), jež určuje onu zmiňovanou kyselost, respektive zásaditost vody. V současné době může mít různé hodnoty, a to od 0 do 14.
Archiv

Jak se měří pH

Pro orientační měření pH se používají indikátorové papírky (tj. acidobazické indikátory). Tyto papírové proužky jsou „napuštěny“ různými chemickými látkami, tzv. indikátory, které na základě pH (kyselosti/zásaditosti) roztoku mění barvu v důsledku probíhajících chemických reakcí.

Jak funguje pH

Stupnice pH je logaritmická, protože inverzně udává koncentraci vodíkových iontů v roztocích a pohybuje se v hodnotách od 0 do 14. Roztok s 10-8 moly iontů H+ na litr má hodnotu pH 8; roztok s 10-2 moly H+ iontů na litr má hodnotu pH 2 – a tak dále.
Archiv

Co ovlivňuje pH

Obvyklé hodnoty pH v prostředí

V prostředí je pH reakce dána především poměrem H2CO3 a RCO3. Tedy kyseliny uhličité a solí této kyseliny. Prostředí mohou okyselovat tzv. kyselé deště, při nichž dochází k vymývání oxidů síry, dusíku a halogenů ze vzduchu a vznikají kyseliny.

Jaké je ideální pH v lidském těle

Pokud opravdu v těle dojde k acidóze je obvykle způsobena vážnými poruchami. Normální hodnota pH v krvi je přitom 7,4. Pro acidózu je charakteristické pH 7,35 a pro příliš zásadité prostředí stačí hodnota už 7,45.

Co snižuje pH

Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný (granulát).

Kde se používá pH

Výpočty pH mají velký význam především v analytické chemii při titračních reakcích. Stupnici pH zavedl v roce 1909 dánský biochemik Søren Peder Lauritz Sørensen.

Proč měříme pH

Hodnota pH je jednou z velmi důležitých charakteristik pro průběh chemických a zejména biochemických dějů. Podle přesnosti, s jakou potřebujeme hodnotu pH znát, volíme způsob měření.

Jak zjistit pH v těle

Pokud vůbec nevíte, jestli se ve stavu acidózy, tedy překyselení organismu nacházíte, je třeba změřit hodnotu pH ve vašem těle. Slouží k tomu jediná pomůcka, a to lakmusový indikační pH papírek. Ten si můžete pořídit v lékárně nebo v mnoha e-shopech.

Co je pH v krvi

Kyselost vnitřního prostředí musí být velmi přesně regulována. Fyziologicky je pH krve a mnoha dalších tělesných tekutin udržováno ve velmi úzkém rozmezí hodnot kolem 7,40 (od 7,36 do 7,44), kolísání je tedy takřka nepatrné.

Co způsobuje vysoké pH

Vysoké pH způsobuje vápenaté usazeniny, zákaly vody, snižuje účinnost chloru, dráždí oči. Hodnota pH výrazně ovlivňuje rozpustnost a účinek použitých dezinfekčních přípravků.

Co znamená vysoké pH v moči

PH moči je závislé hlavně na stravě a stavu acidobazické rovnováhy. S tím, že zásadité pH („vysoké“) může být v důsledku vegetariánské stravy, bakteriální zánět močových cest nebo metabolická dysbalance. Kyselé pH („nízké“) může být v důsledku dehydratace, zvýšeného příjmu bílkovin, hladovění, při diabetu a další.

Jak vyčistit pH sondu

Ponořte elektrodu do 3.8 až 4.0 molárního roztoku KCl (chlorid sodný) vyhřívaného na teplotu 50°C po dobu 1 hodiny. Roztok KCl zchlaďte na laboratorní teplotu a opláchněte elektrodu deionizovanou nebo destilovanou vodou. Tímto postupem zbavíte referenční elektrodu kontaminantů.

Co udrzuje pH krve

Hlavní orgány, podílející se na udržování pH krve, jsou plíce a ledviny. Plíce zbavují těla kyselin vydechováním CO2. S nárůstem či poklesem dechové frekvence se mění množství CO2, které je vydechováno, což může měnit pH krve během sekund až minut.

Co zvyšuje pH

Když je potřeba pH zvýšit, můžete použít uhličitan sodný, tedy sodu, hydroxid sodný nebo louh sodný. Pro snížení pH se používá hydrogensíran sodný nebo kyselina solná.

Jaká je správná hodnota pH v těle

Normální hodnota pH v krvi je přitom 7,4.

Pro acidózu je charakteristické pH 7,35 a pro příliš zásadité prostředí stačí hodnota už 7,45.

Co snižuje pH moči

Za fyziologických okolností závisí pH moče především na příjmu potravy. Příjem bílkovin pH moče snižuje tím, že se při oxidaci aminokyselin tvoří silné anorganické kyseliny (sírová ze sirných aminokyselin Met, CysSH, CysS a chlorovodíková při oxidaci dibazických aminokyselin Lys a Arg).

Jak často kalibrovat pH metr

pH kontrolujeme pomocí kalibračního roztoku o pH 7. Interval mezi kalibracemi by neměl být delší než jeden týden. Pokud pH metr dlouho nepoužíváme, je nutné před novým měřením vždy nakalibrovat.

Jak kalibrovat pH sondu

Obecná metoda je velmi jednoduchá.Zastavte cirkulaci vody.Rozeberte svou sondu.Opláchněte sondu vodou.Ponořte sondu do standardního roztoku.Stiskněte tlačítko "C" nebo "Cal" na regulátoru pH (někdy alespoň 3 sekundy)Počkejte 30 sekund až minutu.Kalibrace je dokončena.Opláchněte sondu vodou.

Co znamená zvýšené pH

Kyselost či zásaditost vodných roztoků vyjadřujeme hodnotou pH. Pro praxi chemického ošetřování vody stačí vědět, že pH se pohybuje v rozsahu 1-14. pH = 7 má roztok přesně neutrální. Hodnoty nižší než 7 charakterizují zvyšující se kyselost a hodnoty vyšší než 7 naopak zásaditost.

Co znamená pH 7 v moči

Roztoky s pH pod 7 jsou kyselé, roztoky s pH nad 7 jsou zásadité. Moč s pH 7,5 je tedy mírně zásaditá (ale v normě, podle toho, co píše @sweetpretty ).

Co je pH metr

Přístroj pH metr slouží ke stanovení aktivity oxoniových kationtů v roztoku na základě potencio- metrického měření. Nejčastěji používanou iontově selektivní elektrodou je elektroda skleněná. Princip: pH metr je v podstatě zjednodušený ionmetr.

Jak se starat o pH metr

Ochrannou čepičku skleněné membrány odstraníme a elektrodu vždy před každým měřením důkladně opláchneme destilovanou vodou. Tělo elektrody usušíme jemným hadříkem nebo filtračním papírem. Pravidelným oplachováním prodloužíme životnost elektrody, ale i zabráníme kontaminaci roztoků a měření bude přesnější.

Jak funguje pH sonda

pH sonda je tedy iontově selektivní elektroda pro H+ ionty. Jelikož pH vnitřního elektrolytu je konstantní, potenciál sondy je rozdíl nábojů na vnitřní a vnější straně skleněné baňky. Dává stabilní referenční signál (potenciál), proti kterému se měří odezva měrné pH elektrody.