Co je to půlnoční strana?

Kde je pulnocni strana

Po česku se říkávalo (a říká se tak posud na venku) na západ, k západu, na západní stranu, na západní straně atd. (jih, sever byl poledne, půlnoc nebo starším tvarem půlnoci, polední — půlnoční strana).
ArchivPodobné

Jak poznat kde je jih

Podle slunce a hodinek – správně jdoucí hodinky otočíme tak, aby malá ručička směřovala ke slunci. Rozpůlíme úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou. Osa úhlu směřuje k jihu. Podle Polárky (Severky) – při dobré viditelnosti najdeme Polárku tak, že prodloužíme spojnici zadních kol Velkého vozu (pětkrát) směrem vzhůru.

Jak poznat sever Podle stromů

Podle stromů

Podle lišejníků na osaměle stojích stromech se orientujeme tak, že tyto lišejníky rostou na severozápadě. Osaměle stojící stromy mají na severozápadě i hrubší kůru a jejich koruny jsou nakloněny na jihovýchod. To vše je dáno tím, že u nás převažují severozápadní větry.

Jak poznat kde je západ

Rozlišujeme 4 základní světové strany a to: východ, západ, sever a jih. Východ je na té straně, kde vychází Slunce. Přesně na opačné straně je západ, tedy strana, kde Slunce zapadá. Pokud se postavíte tak, že po pravé ruce máte východ a po levé ruce máte západ, pak čelem k vám je sever a za zády máte jih.

Jak zjistit kde je západ

Pohyb Slunce

V den rovnodennosti, to je 21.3. a 21.9. Slunce vychází přesně na východě a zapadá přesně na západě. Pro všechny dny platí, že Slunce je na SV ve 4 hodiny ráno, v 6 hodin je na východě, přesně v poledne je na jihu a v 18 hodin je na západě.

Která strana je poledni

Na severní polokouli lze jih přibližně určit snadno podle hodin – je to směr Slunce v poledne v zenitu; odtud i název „polední strana“.

Jak se pozna sever

Jednoduchou pomůckou je i náš vlastní stín. Když si v pravé poledne stoupneme zády ke slunci, náš stín směřuje na sever. Když třeba projíždíme kolem slunečnicového pole, tak aniž by slunce pražilo a svítilo naplno, vždy jsou k němu tyto květiny nakloněné.

Co je to Busola

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.

Jak poznam kde je západ

Vyjděte z toho, že slunce vychází na východě a zapadá na západě. Jestliže máte hodinky, existují přesnější metody:Na severní polokouli zaměřte malou ručičku na slunce. Osa půlící úhel mezi malou ručičkou a dvanáctou hodinou ukazuje jih.Na jižní polokouli zaměřte značku dvanácté hodiny na slunce.

Co znamenají písmena na kompasu

Čtyři světové strany se označují písmeny S nebo N (Sever, Nord, North), V, O nebo E (Východ, Ost, East), J nebo S (Jih, Süd, South) a Z nebo W (Západ, West). Strany se používají k určování směrů, navigaci a k základní orientaci map. Pokud není řečeno jinak, horní okraj mapy vždy leží na severu.

Co je to buzola

Busola (hovorově a slovensky buzola) je jednoduchý přístroj pro orientaci a navigaci v terénu. Základem busoly je kompas k určování světových stran doplněný otočným úhloměrem k měření azimutu. První busolu (konkrétně kapalinový kompas) sestrojil český vynálezce Josef Ressel.

Co to je azimut

Definice azimutu: jedná se o úhel, který svírá severní bod s bodem zvoleným. Pro lepší představu si vybavte přímou čáru, která určuje sever, někde opodál si představte bod a úhel, který je mezi severní přímkou a zvoleným bodem je právě zmíněný azimut.

Jak se pozná sever

K určení severu podle hvězd na severní polokouli Země nám stačí znalost jen několika hvězd. Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever.

Kam ukazuje ručička kompasu

Kompas či buzola jsou velice citlivá zařízení. Jejich střelka ukazuje na sever. Přesněji, ukazuje k jižnímu magnetickému pólu, který je však na druhé straně planety než jižní geografický pól. Jižní magnetický pól je poblíž severního geografického pólu, ale ne na zcela totožném místě jako severní pól.

Co je to Loxodroma

Loxodroma je křivka na referenční ploše (např. na sférickém povrchu Země), která protíná všechny poledníky pod stejným úhlem. V úhlojevných mapách Země v Mercatorově zobrazení mají loxodromy charakter přímek. Mapu světa, sestrojenou v tomto zobrazení, uveřejnil v roce 1569 Gerhard Mercator (1512–1594).

Co je to Ortodroma

Ortodroma (řecky orthos – přímý, dromos – cesta) je nejkratší spojnice dvou bodů na kulové ploše (např. povrchu Země). Tvoří ji kratší oblouk hlavní kružnice (její střed splývá se středem Země). V gnómonické projekci se ortodroma zobrazuje jako přímka.