Kdo vedl politiku appeasementu
Hlavním představitelem politiky appeasementu ve Velké Británii byl premiér Arthur Neville Chamberlain, ministr zahraničí lord Halifax (konzervativci).
Archiv
Která země aplikovala ve 30 letech 20 století politiku appeasementu
Předkládaná bakalářská práce pojednává o tématu britské politiky appeasementu ve 30. letech 20. století uplatňované vůči tehdejšímu Německu.
Archiv
Které evropské státy zastávali politiku usmiřování
Hlavním motorem, který usmiřovací politiku pohání, je Velká Británie, hlavním usmiřovaným, které požadavky na ústupky vznáší, je Německo.
Archiv
Kdo podepsal Mnichovskou dohodu
Zástupci čtyř zemí – Neville Chamberlain (Velká Británie), Édouard Daladier (Francie), Adolf Hitler (Německo) a Benito Mussolini (Itálie) – se dohodli, že Československo musí do 10. října postoupit pohraniční území obývané Němci (Sudety) Německu.
Co vedlo ke vzniku druhé světové války
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Co je Anslus
Anšlus, německy Anschluss (do reformy němčiny v roce 1996 psáno Anschluß, výslovnost dle IPA: ˈʔanʃlʊs) je německý výraz pro připojení, do jiných jazyků převzaté jinak běžné slovo označuje připojení Rakouska 12. března 1938 k nacistickému Německu.
Co to je o nás bez nás
Před 80 lety podepsaly v Mnichově západní mocnosti dohodu, která před druhou světovou válkou rozhodla o postoupení pohraničních území Československa Německu. K dohodě nebyl přizvaný žádný československý zástupce, právě proto se u nás pro tuto dohodu vžilo označení "O nás bez nás".
Co je to Sudety
Sudety neboli také Sudetsko (německy Sudetenland, polsky Kraj Sudetów nebo Kraj Sudecki) jsou zastaralý německý název pro pohraniční oblasti dnešního Česka, v nichž už od středověku žili převážně lidé německé národnosti, kteří byli v letech 1945–1947 vysídleni.
Kdo rozpoutal druhou světovou válku
Přesně před 80 lety, 1. září 1939 oficiálně začala druhá světová válka, když Německo napadlo sousední Polsko. K vypuknutí konfliktu se schylovalo už dlouho, přípravou bylo pro nacistického vůdce Adolfa Hitlera i zabrání českého pohraničí po Mnichovské dohodě v září 1938 a v březnu 1939 i zbytku území.
Kdo zavinil druhou světovou válku
Obvykle se uvádí, že Německo přepadením Polska 1. 9. 1939, avšak Ministerstvo zahraničí Ruské federace dodnes označuje za jediného viníka druhé světové války Polsko, protože v roce 1939 dvakrát mobilizovalo proti Německu a vytrvale odmítalo s ním jednat o sporných otázkách.
Co se stalo v roce 1938
Mnichovská dohoda (neboli mnichovská zrada či mnichovský diktát) byla dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu. Byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově v tzv. Führerbau (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj.
Kdy odešli Rusové z Rakouska
K rozštěpení Rakouska do dvou státních celků (jak se stalo v Německu) nedošlo, protože Rakousko se přihlásilo k principu neutrality. Dne 15. května 1955 byla pak podepsána Rakouská státní smlouva, vedoucí k odchodu okupačních jednotek z Rakouska (odchod ukončen 25. října 1955) a k získání státní suverenity.
Co to byl Mnichov
Mnichovská dohoda (neboli mnichovská zrada či mnichovský diktát) byla dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu.
Kdo přijal Mnichovskou dohodu
O mnichovské dohodě z roku 1938 se často hovoří jako o zradě, která by se dala vystihnout úslovím „o nás bez nás“. Představitelé Velké Británie a Francie podepsali spolu s Itálií a Německem dohodu, v níž přenechali část Československa Hitlerovi.
Jak se jmenovalo české pohraničí
Kosti se dají pietně pohřbít, ale Sudety, jak dnes opět kdekdo nazývá české pohraničí, bohužel ovlivňují naše každodenní životy.
Kdy došlo k zabrání Sudet
Praha – Německá vojska zabrala Sudety. Odejít museli nejen Češi, ale i čeští a němečtí Židé a němečtí antifašisté. 1. října 1938 ve 14:00 překročila německá armáda hranice Československa, pouhé dva dny po podpisu Mnichovské dohody.
Kdo osvobodil Polsko
září 1939 bez formálního vyhlášení války. Šestnáct dní poté, co nacistické Německo zaútočilo na Polsko ze západu, provedl Sovětský svaz útok z východu. Invaze skončila 6. října rozdělením území Polska mezi Německo a Sovětský svaz a zánikem Druhé Polské republiky.
Kdo prohrál 2 světovou válku
Vítězství Spojenců: Pád a rozdělení nacistického Německa. Vytvoření Organizace spojených národů. Ustanovení Spojených států a Sovětského svazu jako supervelmocí.
Co se delo před 2 svetovou valkou
Útok Německa proti Polsku
Druhá světová válka – nejkrvavější ozbrojený konflikt všech dob – začala útokem německých jednotek na polskou posádku na poloostrově Westerplatte u přístavního města Gdaňsk za úsvitu 1. září 1939. Předcházelo tomu zinscenované přepadení německého rozhlasového vysílače u Gliwic.
Co se stalo 30. září
1928 – Skotský biolog a bakteriolog Alexander Fleming objevil penicillium – plíseň potřebnou pro výrobu antibakteriálních léků. 1929 – Začala pokusně vysílat britská televizní společnost BBC. 1941 – Začal hlavní útok německých vojsk na Moskvu (operace Tajfun). 1966 – Botswana získala nezávislost na Spojeném království.
Kdo osvobodil Rakousko
Jednou z velmi významných operací druhé světové války bylo v dubnu před 70. lety osvobozování rakouské Vídně sovětskou armádou.
Kdy byla v Čssr přítomna sovětská vojska
Střední skupina vojsk (rusky Центральная группа войск, zkratka ЦГВ) bylo vojenské uskupení Sovětské armády, umístěné v letech 1945–1955 v Rakousku a Maďarsku. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy bylo znovu zformováno a od 24. října 1968 do 21. června 1991 umístěno v Československu.
Co to je druhá republika
Druhá republika je označení pro politický systém Československa v období od 1. října 1938 do 15. března 1939, tedy v období od mnichovské dohody do německé okupace Čech a Moravy.
Co se stalo v Mnichove
Mnichovská dohoda (neboli mnichovská zrada či mnichovský diktát) byla dohoda mezi Německem, Itálií, Francií a Velkou Británií o postoupení pohraničních území Československa Německu. Byla dojednána 29. září 1938 v Mnichově v tzv. Führerbau (ve všech jazykových verzích pak byla podepsána po půlnoci, tj.
Kdy přišli Němci do Sudet
1. října 1938 ve 14:00 překročila německá armáda hranice Československa, pouhé dva dny po podpisu Mnichovské dohody.