Co je to potos?

Jak se starat o potos

Potos miluje teplejší podmínky, kolem 20 stupňů, při dobré zálivce snáší skvěle i letní horka. Přeizmování není nutné, ale velmi dobře snese i teploty kolem 10 stupňů v zimní verandě nebo v chladné místnosti, přičemž v tu dobu omezte zálivku. U potosu nevadí, když ho i v zimě přibližně dvakrát pohnojíte.
Archiv

Jak zakořenit potos

Rozmnožujte v jarním období řízkováním. Odebírejte vrcholovou část rostliny, minimálně 20 cm dlouhou. Zbavte ji spodních listů, ponořte ji do vody a kořeny se sami začnou tvořit za 2-3 týdny. Méně známý způsob rozmnožování je hřížení.
Archiv

Co je Scindapsus

Scindapsus je převislá/popínavá pokojovka s tmavězelenými listy v barvě srdce s nezaměnitelným vzorem. Scindapsus rychle roste, takže vám při správné péči brzy vytvoří tu správnou domácí džungli. Postavte ho na poličku nebo ho nechte pnout po opoře. Pokojovku vám pošleme kurýrem nebo si ji vyzvedněte v obchodě.

Jak se starat o Voděnku

Od jara do podzimu ji hojně zalévejte, voděnka má vodu ráda – substrát udržujte stále mírně vlhký. Prospěje jí pravidelné hnojení, pak vytvoří bujné zelené vodopády. V zimě kvůli menšímu přísunu světla její růst a aktivita ustává, proto bal mezi jednotlivými zálivkami nechejte mírně proschnout.

Proč Potos žloutne

Nejčastěji však listy jednoduše žloutnou kvůli nedostatečnému zalévání. Jedním ze způsobů, jak zabránit žloutnutí listů, je také hnojení. Ujistěte se však, že ho provádíte pouze jednou za měsíc. Agresivní hnojení totiž poškozuje potos stejně jako nedostatek živin.

Jak pěstovat pokojový břečťan

Pokojový břečťan

Pěstování břečťanu v bytě vyžaduje podobná pravidla jako venku – do květináče dáme rašelinový substrát, zálivka je spíše mírná, stanoviště s dostatkem rozptýleného světla. Rostlinu pravidelně hnojíme a během zimního období jí dopřejeme chladnější prostory.

Kdy stříhat tlustici

Tato schopnost se prý odvíjí od toho, kolik má tlustice světla, jestli ji letníme a zdali ji pravidelně tvarujeme stříháním. Co se týče vhodného času pro zaštipování tlustic a tvarování, je to samozřejmě jaro.

Kdy zasadit Potos

Zejména na jaře je růst velký. Rostlinu lze vysazovat i do zeminy. Starší rostliny musíte vázat k opoře. Mladé rostlinky můžete zasadit do menších květináčů a rostou dobře i ve vodě, jen je potřeba rostlinu čas od času pohnojit.

Jak vypadá Voděnka

Voděnka (Tradescantia) se pěstuje hlavně pro dekorativní listy, protože její bílé květy jsou drobné a spíše nenápadné. Listy mohou být bílozelené, zelenočervené nebo fialové, záleží na druhu a odrůdě. Aby ale zůstaly pěkně probarvené, potřebují dostatek světla. Voděnka ale poroste i na stinnějším místě.

Kam umístit Voděnku

V pokoji pro ni vyberte světlé místo, ne přímé sluneční paprsky. Odrůdy s kresbou na listech a červenolisté voděnky potřebují více světla. Ostatní se dobře cítí i v polostínu. Ideální teplota je v létě 18 až 22 ° C, v zimě voděnky snesou 16 až 18 °C.

Jak poznat že je kytka přelitá

Žloutnutí listů

V tomto případě však začínají žloutnout a usychat špičky listů. V případě, že listy žloutnout ve středu, je to známkou přelití rostliny.

Co znamená kdyz Kytce Zloutnou listy

Jednoduché znaky řeči rostlin:

Přílišná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je přemokřená. Nedostatečná zálivka – listy žloutnou, opadávají a vadnou, zemina je suchá. Málo světlo – listy jsou měkké, slabé a světlé, lodyhy jsou vytáhlé a zesláblé, opadávají poupata a listy.

Co potřebuje břečťan

Do přírodní zahrady je nejlepší ten klasický břečťan, který bohatě kvete a tvoří plody, které ptáci tak milují. Rostliny břečťanu potřebují polostinné stanoviště s humózní a dobře propustnou půdou, kořeny starších rostlin vedou hluboko pod zem, břečťan je mrazuvzdorný, kvete až od určitého věku (8-10 let).

Proč opadávají listy břečťanu

Na tmavém a teplém místě rostlině opadávají listy. V létě přihnojujeme každé dva týdny. V zimě rostlinky vyžadují nižší teplotu a vyšší vlhkost. Vysoké teploty v bytech a suchý vzduch břečťanům neprospívá.

Čím hnojit tlustici

Tlustice nejlépe rostou ve směsi zeminy, rašeliny a písku. Někdo doporučuje i malý přídavek cihlové drtě. V každém případě u tlustice dbejte na dobrou drenáž na dně květináče. Hnojení: 1x měsíčně od března do října dusíkatými a minerálními hnojivy nebo speciálním hnojivem na kaktusy a sukulenty.

Proč padají listy u tlustice

Crassula – tlustice

V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem. Ideální je i snížení teploty pod 15°C, ale není to podmínkou, tlustice zvládnou pokojovou teplotu celoročně. Příliš vysoké zimní teploty mohou ale vést ke ztrátě listů.

Jak zalévat Voděnku

V létě venku zalévejte voděnku denně. Substrát totiž snadno vyschne. Pravidelně přidávejte vodorozpustné hnojivo pro rostliny ozdobné listem. Naopak doma, v zimě, s teplotou do 20ti stupňů, zálivku omezte na 1-2x týdně.

Jak oživit kytku

Ano, řeč je o octu. Nechte ocet s vodou ve váze hodinku pracovat. Máte jistotu, že bakterie, které se ve váze zabydlely ještě z minula, mají totální utrum. Pak už stačí vázu jen propláchnout pod tekoucí vodou.

Co delat kdyz Zloutne kytka

Příčinou padajícího listí může být naopak přebytek vody!

Nejlepší je rostlinu vytáhnout z květináče, uhnilé kořínky odstříhat a přesadit. Poté je třeba zaměřit se na správnou intenzitu zálivky, aby se problém neopakoval. Zaměřte se nejen na to, jak často rostliny zaléváte, ale také na kvalitu a teplotu vody.

Jak zachránit usychající palmu

Zasychání listů

U palem, které nesnášejí přetápěné čili suché místnosti, začnou schnout listy a mohou se u nich objevit i skvrny nebo malé fleky. Ihned rostlině omezíme přísun vody a rostlinu přeneseme do chladnější místnosti nebo začneme pravidelně rostlinu rosit alespoň 2 krát týdně.

Proč se kroutí listy u rostlin

ZKROUCENÉ LISTY – když je vzduch nebo substrát příliš suchý, listy některých druhů se kroutí směrem vzhůru. Totéž se však může stát i při přemokření, které poškozuje kořeny a narušuje tak příjem vody.

Jak často zalévat břečťan

Ideálem je proto pravidelná mírná zálivka, kombinovaná se správným substrátem. Ve vegetačním období je dobré udržovat zeminu vlhkou, v zimě chce zalévat méně, ale zcela vyschnout by neměla nikdy. Pravidelné rosení není nutné. Bohatě postačí asi jednou do měsíce rostliny osprchovat a zbavit jejich listy nánosů prachu.

Kdy přesazovat tlustici

Tlustice je též nenáročná na hnojení, stačí hnojit jen dvakrát za rok a to vždy ve vegetačním období. Tlustici sice můžeme přesadit kdykoli během roku, na přesazování je však choulostivá. Vlastně je nejlepší přesazovat až když se tlustice svými kořeny nevejde do květináče.

Kdy se stříhá tlustice

U sukulentů je nejvýhodnější radikální řez provádět na počátku nebo uprostřed naší zimy. Má to několik výhod. Rostlinám nevadí nedostatek světla, protože vývoj nových výhonů určitou dobu trvá, a než trochu povyrostou, je tu jaro a slunečných dní začíná přibývat.

Jak často zalévat tlustici

Tlustice je vcelku nenáročná rostlina zvládající i suchý vzduch. Pokud je umístěna na přímém slunci snese častější zálivku (cca 1x za týden). V zimě, kdy je méně světla má ráda vegetační klid, zálivku snížíme na minimum, aby se výhony netáhly za světlem.