Co je to pozitivní diskriminace?

Co je to diskriminace

Diskriminace pochází z latinského výrazu discriminare, což v přesném překladu znamená rozlišovat. Nejčastěji se tento pojem používá v negativním významu rozlišování lidí na základě příslušnosti k nějaké obecné skupině bez ohledu na schopnosti konkrétního jedince.

Co je to přímá diskriminace

K přímé diskriminaci dochází tehdy, když se s osobou zachází méně příznivě než s jinou ve srovnatelné situaci kvůli jejímu rasové- mu či etnickému původu, náboženství či přesvědčení, zdravotnímu postižení, věku či sexuální orientaci.

Jak se bránit proti diskriminaci

Můžete se obrátit na příslušný kontrolní či nadřízený orgán.

Pokud se diskriminace dopustí zaměstnavatel vůči zaměstnanci, může se zaměstnanec obrátit se stížností na inspektorát práce. Jestliže se diskriminace dopouští zaměstnanec vůči zaměstnanci, měl by se postižený obrátit na nadřízeného.

Kdo řeší diskriminaci

Jedním z úkolů ombudsmana je pomáhat obětem diskriminace, tedy zakázaného nerovného zacházení. Vyřizuje stížnosti lidí, kteří se z různých důvodů cítí být diskriminovaní. Ombudsman také provádí výzkumy a vydává doporučení, kterými prosazuje rovné zacházení.

Co není diskriminace

Co není diskriminace Diskriminací není například požadavek minimálního věku, odborné praxe či délky zaměstnání, jestliže je to pro výkon povolání nezbytné. Diskriminace není ani rozdílné zacházení za účelem ochrany žen z důvodu těhotenství a mateřství a ochrany osob se zdravotním postižením a osob mladších 18 let.

Co je šikana na pracovišti

Nejčastěji se jedná o psychický nátlak a agresi, která může ústit i ve vážné zdravotní problémy. Šikana v práci probíhá opakovaně nebo dlouhodobě, nejčastěji jde o urážky, pomluvy, ale i fyzické napadání nebo třeba takzvané „házení klacků pod nohy“, tedy znesnadňování nebo přímo sabotáž pracovních úkolů.

Jak se bránit proti zaměstnavateli

První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce.

Jak se pozná šikana

Dítě je neobvykle, nečekaně agresivní k sourozencům nebo jiným dětem, možná projevuje i zlobu vůči rodičům. Dítě si stěžuje na neurčité bolesti břicha nebo hlavy, možná ráno zvrací, snaží se zůstat doma. Své zdravotní obtíže může přehánět, případně i simulovat (manipulace s teploměrem apod.)

Jak reagovat na šikanu v práci

První instancí je vždy zaměstnavatel, který by měl stížnost zaměstnance na nežádoucí chování na pracovišti řešit. Pokud se k tomu zaměstnavatel nemá nebo je řešení šikany nepostačující, je možné kontaktovat příslušný inspektorát práce. Konečnou instancí je potom soud.

Kdy je výpověď neplatná

Nejčastějším důvodem pro neplatnost je, že porušení povinností nebylo vaší vinou nebo nedosáhlo potřebné intenzity. Zaměstnavatel nespecifikoval konkrétní porušení povinností, nebo výpověď z tohoto důvodu podal pozdě – až po lhůtě dvou měsíců ode dne, kdy se zaměstnavatel dozvěděl o porušení povinnosti.

Co se stane když nepodepíšu výpověď

jednostranné výpovědi tedy rozhodně neznamená, že s ní souhlasíte a nebudete se bránit. Někteří zaměstnanci se však mylně domnívají, že pokud výpověď nepřevezmou a nepodepíšou její převzetí, nic se neděje a výpověď neplatí. Na tento častý omyl však můžete doplatit.

Co to je bossing

Bossing je psychická šikana v zaměstnání, které se dopouští na svém podřízeném nadřízený pracovník. Jedná se tedy o chování nadřízeného, které poškozuje podřízeného před jeho kolegy, znesnadňuje či znemožňuje mu jeho práci.

Co je to psychická šikana

Jde o mírné, převážně psychické formy násilí, kdy se okrajový člen skupiny necítí dobře. Je neoblíben a není uznáván. Ostatní ho více či méně odmítají, nebaví se s ním, pomlouvají ho, spřádají proti němu intriky, dělají na jeho účet „drobné“ legrácky apod.

Jak se bránit proti výpovědí

Jak se proti výpovědi bránit V případě, že dostanete výpověď, která je z vašeho pohledu neoprávněná, je dobré napsat své negativní stanovisko s odůvodněním, proč se vám jako neoprávněná jeví a současně vyjádřit zájem o další zadávání práce. V dalším kroku radíme nezaváhat a zkontaktovat odbornou právní pomoc.

Kdy může zaměstnavatel okamžitě zrušit pracovní poměr

Okamžitou výpověď tedy můžete podat pouze, pokud vás k tomu nutí zdraví, nebo pokud zaměstnavatel neplatí sjednanou mzdu či plat. Oba tyto důvody musíte řádně doložit. Pokud jste si ale našli novou práci a v té staré chcete skončit, tak musíte podat běžnou výpověď ze zaměstnaneckého poměru.

Co je lepší dohoda nebo výpověď

Kdy je pro zaměstnance výhodnější dohoda Pro zaměstnance, který spěchá do nové práce nebo z jiného důvodu už nechce zůstat na dosavadním pracovišti ještě další dva měsíce, naopak bývá výhodnější dohoda. Když se na tom obě strany shodnou, může pracovní poměr skončit mnohem dřív – třeba i okamžitě.

Na co si dát pozor při odchodu z práce

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Co je to šikana

Šikanování je jakékoliv chování, jehož záměrem je ublížit, ohrozit nebo zastrašovat jiného žáka, případně skupinu žáků. Je to cílené a opakované užití fyzických a psychických útoků jedincem nebo skupinou vůči jedinci či skupině žáků, kteří se neumí nebo z nejrůznějších důvodů nemohou bránit.

Kdy je platná výpověď

Zákon říká, že výpovědní doba počíná běžet prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Konkrétně – pokud podáte svou výpověď 15. března, pak výpovědní lhůta začne běžet až od 1. dubna a trvá 2 měsíce (duben a květen).

Jak odejít ze dne na den z práce

Zaměstnavateli je možné kdykoliv navrhnout uzavření dohody a předložit mu i text, v němž bude uvedeno datum, které zaměstnanec navrhuje jako den rozvázání pracovního poměru. Může být stejné jako datum předložení návrhu dohody či žádosti o rozvázání pracovního poměru tímto způsobem.

Kdy mě můžou vyhodit z práce

Výpověď ve zkušební době

Nejjednodušší situace nastává v případě, pokud zaměstnavatel se zaměstnancem ukončí pracovní poměr ve zkušební době, která nesmí být delší než 3 měsíce. Výjimkou je jmenování na vedoucí pozici, kdy může být zkušební doba dlouhá až 6 měsíců.

Na co si dát pozor při výpovědi

Výpověď musí být zaměstnanci doručena v písemné formě a do vlastních rukou. Nemůže být komunikována například přes Skype ani po telefonu. Po doručení výpovědi skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba je stanovena v délce minimálně dvou měsíců a běží od prvního dne následujícího měsíce od oznámení.

Na co mám nárok při podání výpovědi

Pokud bylo ukončeno výpovědí zaměstnancem nebo dohodou, přísluší podpora v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu ve výši 45% z průměrného čistého měsíčního výdělku v posledním ukončeném zaměstnání.

Co dělat když jsem svědkem šikany

Pomáhej těm, kteří zažívají šikanu.

Zachovej se jako kamarád, i když se třeba moc neznáte. Navaž kontakt a dej jim najevo, že víš, jak se cítí. Podpoř je, aby se svěřili dospělému s tím, co se jim stalo. Přemýšlej, jak skvělé by bylo, kdyby se takhle nějaký jiný spolužák zajímal o tebe, kdybys byl v jeho situaci.

Co se stane když nebudu chodit do práce

Pokud přestanete chodit do práce, zaměstnavatel vám může okamžitě zrušit pracovní poměr. To je sice vaším cílem, ale problém je, že se to může odrazit v pracovním posudku. Zmínku pak uvidí nejen nový zaměstnavatel, ale může vám to i zkomplikovat jednání na úřadu práce, pokud žádáte o podporu.