Co je to prostý popis?

Jak napsat popis prostý

Uvádí se podstatné znaky a vlastnosti, používáme spisovný jazyk a neutrální jazykové prostředky. Je dobré si dát pozor na opakování slov, především slovesa „být“. Popis může být prostý a odborný. Popis prostý dbá na názornost, popis odborný na přesnost.
Archiv

Jak má vypadat popis

Popis je slohový útvar, kterým podáváme informace o tom, jak vypadá určitá věc, osoba, objekt…, z čeho se skládá, jaké mají jednotlivé části vlastnosti atd. Popisovat tedy můžeme osoby, zvířata, věci, lidskou činnost nebo přírodní děje. Popis většinou začínáme celkovým pohledem a pak popisujeme jednotlivosti.
Archiv

Jak napsat popis osoby

Při psaní charakteristiky osoby se vám nejvíce budou hodit přídavná jména, slovesa (ve spojení s podstatnými jmény) a přirovnání. Popis by měl být zároveň logický a květnatý, aby čtenář nabyl dojmu, že ji zná stejně dobře jako vy a sám by o ni dokázal vyprávět dál, aniž by ji kdy poznal osobně.

Co má obsahovat popis osoby

Tento slohový útvar může obsahovat i popis vlastností člověka, ale ty musí být popsány jen okrajově, větší část textu musí být opravdu zaměřená na vnější znaky dané osoby, jaké má oči, vlasy, nos, postavu, ale i řeč a chůzi. Popis osoby musí být přesný, výstižný a logicky řazený.

Jak postupovat při popisu

Samotný popis

Je dobré vždy věnovat jeden odstavec jednomu kritériu – nepřeskakovat tedy od materiálu k funkci a zase zpátky v jedné větě. Vyvarujete se tím zbytečným zmatkům, a i pro čtenáře bude snadnější text přečíst a správně pochopit.

Jak popsat místo

Místo můžeme např. popisovat podle toho, kde se nachází (ve městě, na venkově, v části města atp.), dále můžeme popsat jeho vyjímečné vlastnosti (např. významné památky, krajinné prvky nebo místa, kde se setkávají lidé). Některé vlastnosti lze popsat obecněji, některé naopak velmi konkrétně a detailně.

Jak se píše popis obrazku

1. Úvod – jméno autora, název, doba vzniku, styl, hlavní motiv 2. Hlavní část popisu → Popředí (první plán) → Střední část (druhý plán) → Pozadí (třetí plán) 3. Závěr – celkový dojem, barva, technika, kontrast…

Jak ukončit popis

Závěr. Text pak musíte ukončit závěrem, kde můžete vyzdvihnout ty nejdůležitější vlastnosti předmětu, případně dodat nějaké nové podstatné informace, které se do těla z nějakého důvodu nevešly.

Jak zakončit popis

Závěr. Text pak musíte ukončit závěrem, kde můžete vyzdvihnout ty nejdůležitější vlastnosti předmětu, případně dodat nějaké nové podstatné informace, které se do těla z nějakého důvodu nevešly.

Jak napsat popis místa

O daném místu vždy uvádíme nápadné a podstatné vlastnosti, které dané místo charakterizují, a to ve vhodném pořadí. Popis místa je tedy vždy psán logicky a dané místo popisujeme postupně podle zmíněných vlastností, jak se říká od A do Z.

Jak popsat postavu

Postava může být je veselá, kamarádská, samotářská nebo třeba závistivá. Povahu nemusíme popisovat přímým pojmenováním, ale také pomocí minulých činů našeho hrdiny. Důležitým rysem povahy je i jak se chová ke svému okolí, zde se může lišit chování mezi jeho blízkými a jednáním na veřejnosti.

Jak popsat věc

Popis by měl být výstižný, abychom si mohli učinit vlastní představu o popisovaném objektu. Může být doplněn schématy, náčrtky, obrázky apod. Důležitá je volba pořadí při popisu jednotlivých částí (začínáme nejdůležitějšími prvky, postupujeme k jednotlivostem).

Jaký je rozdíl mezi popisem a charakteristikou

Pokud máme ale za úkol popsat předmět, zajímá nás především jeho vzhled, materiál a v některých případech i funkce – píšeme popis, který na rozdíl od charakteristiky nepopisuje psychickou výbavu člověka nebo osobní pocity a bývá odbornějšího rázu.

Jak charakterizovat postavu

Zachycujeme chování postavy, tzn. jak mluví, jak jedná, vztah k lidem a k práci, vztah k sobě, zájmy, schopnosti = to vše je charakteristika vnitřní. Součástí charakteristiky bývá také i stručný popis osoby = charakteristika vnější = ta vystihuje vzhled, zevnějšek.

Co je to osnova popisu

Osnova představuje plán, podle kterého se řídíme při psaní určitého slohového útvaru v podobě například vypravování, popisu, úvahy, fejetonu apod. Osnova se zpravidla skládá ze tří základních částí: Jedná se o úvod, vlastní stať a závěr.

Co patří do charakteristiky

Charakteristika se zpravidla dělí na charakteristiku vnější (tedy popis toho, co vidíme, jak postava vypadá) a charakteristiku vnitřní (popis toho, co na první pohled vidět tak úplně nemůžeme, tedy popis vlastností). Aby si čtenář mohl postavu co nejlépe představit, je vhodné začít vnější charakteristikou.

Jak popsat charakter

Charakter je nedílnou součástí osobnosti člověka. Projevuje se stálým chováním vůči vnějšímu prostředí, víceméně neměnnými hodnotami k práci i sobě samému a emočními projevy. Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti. Mohou být pozitivní i negativní.

Jak popsat povahu člověka

Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.

Jaké máme vlastnosti

Lidské vlastnosti

Negativní vlastnosti: Pozitivní vlastnosti:
Sobecký Ochotný
Klamavý Čestný
Bojácný Odvážný
Tupý Vnímavý

Co to je povaha člověka

Charakter je nedílnou součástí osobnosti člověka. Projevuje se stálým chováním vůči vnějšímu prostředí, víceméně neměnnými hodnotami k práci i sobě samému a emočními projevy. Ve svém jednání se u jednotlivců projevují charakterové vlastnosti.

Jaké jsou vlastnosti člověka

Zařadit mezi ně můžeme vlastnosti:Konstituční.Výrazové (projevují se způsobem prožívání, emoční vzrušivostí)Charakterové.Temperamentové.Kognitivní – Vědomí, paměť, kognitivní styly, inteligence ad.Motivační a postojové.Výkonové.

Co je to charakter člověka

CHARAKTER považujeme za složku, součást, morální jádro psychiky a osobnosti, jehož podstatou je svědomí (internalizované morální řízení individuálního chování). Vlastnosti charakteru se navenek projevují relativně stálým chováním k vnějšímu světu, zvláště sociálnímu, k hodnotám, k práci i k sobě samému.

Jak popsat svou povahu

Navenek můžeme popsat povahu pomocí lidských vlastností, kladných nebo záporných povahových rysů, jako jsou přítelský/nepřátelský, poctivý/nepoctivý, aktivní/líný, spolehlivý/nespolehlivý, pravdomluvný/lhář a tak podobně. Povaha člověka tedy do značné míry ovlivňuje vztah člověka k práci.

Jaké jsou typy povah

Povahové typySangvinik – veselý, otevřený a bezstarostný.Cholerik – nesnáší, když nemá pravdu, potřebuje vyhrávat.Je tvrdohlavý a cílevědomý.Flegmatik – klidný až lhostejný, mírumilovný, vyrovnaný a poměrně spolehlivý.Melancholik – uzavřený, tichý, přecitlivělý a vážný.

Co ovlivňuje charakter

Největší podíl na jeho formování má samozřejmě rodina, její klima a to, jaké charakterové vlastnosti a projevy jsme mohli jako děti pozorovat u svých nejbližších. Ovlivňuje nás ale také působení učitelů, vychovatelů, vedoucích různých kroužků a vůbec všech, kdo jsou pro nás v dětství významní.