Co je to přísudek slovesný?

Co je to přísudek složený

Slovesný přísudek SLOŽENÝ obsahuje plnovýznamové slovezo (např. psát) a další, tzv. neplnovýznamové sloveso. Sloveso PSÁT tedy použijeme ve větě jako část přísudku (v infinitivu, tedy končící většinou -t)
Archiv

Jak vypadá přísudek

Přísudek (z lat. predikát) je základní větný člen přisuzující podmětu nebo samostatně vyjadřující činnost, stav nebo vlastnost, jako například prší ve větě Venku prší, či je zelený ve větě Strom je zelený. Zpravidla je to sloveso v určitém tvaru nebo pomocné (sponové) sloveso se jmenným nebo příslovečným tvarem.

Co to je podmět a přísudek

Podmět nám říká, KDO nebo CO vykonává činnost přísudku. Nebo taky: Podmět vyjadřuje původce děje nebo nositele vlastnosti. Nejčastěji je vyjádřen podstatným jménem, může být však vyjádřen i zájmenem, přídavným jménem, infinitivem slovesa… Přísudek nám určuje, CO PODMĚT DĚLÁ, co se s ním děje nebo jaký je.

Čím je vyjádřen přísudek

Jak už nám název napovídá, jedná se o přísudek vyjádřený pouze JEDNÍM SLOVESEM, popřípadě slovesem doplněným o zvratné zájmeno se/si, bez kterého by sloveso jinak nedávalo plný význam.
Archiv

Jak poznat přísudek slovesný

V češtině máme tři základní typy přísudku:slovesný – ten je vyjádřen slovesem (Petr četl, Dana zpívala, děti se učily)jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.)

Jak poznat přísudek slovesný složený

slovesný složený: tvoří ho způsobové (muset, moci, smět, mít, chtít) nebo fázové (začít, začínat, zůstat, zůstávat, přestat, přestávat) sloveso + infinitiv. (Kočka chce prolézt dírou. Zítra nemá pršet.)

Jaké jsou typy přísudku

Druhy přísudku:slovesný: obsahuje sloveso v určitém tvaru, dělí se na:jmenný se sponou (slovesně-jmenný): tvoří ho sponové sloveso (být, bývat, stát se, stávat se) + přídavné nebo podstatné jméno.jmenný: tvoří ho pouze podstatné nebo přídavné jméno, sponové sloveso chybí.citoslovečný: tvoří ho citoslovce.

Jak určit druhy přísudku

Pamatujte si, žepřísudek vyjadřuje, co dělá podmět.ptáme se na něj otázkou: co dělá podmět větynejčastěji je vyjádřen slovesem v určitém tvaru.takovému přísudku se říká slovesnýněkdy je přísudek vyjádřen jménem, pak mu říkáme jmenný (ev. jmenný se sponou)přísudek může být vyjádřen také citoslovcem.

Jak poznat shodu podmětu s přísudkem

Shoda přísudku s podmětem nezahrnuje pouze shodu slovesných tvarů v přísudku. Tvarově se musí shodovat nejen příčestí činná: Dívky povykoval‑y před školou, příčestí trpná: Domy byly stavěn‑y, věže vztyčen‑y, byly podán‑y nadlidské výkony a tvary přídavných jmen v přísudku: Mladíci byli nevychovan‑í.

Jak se určuje druh přísudku

slovní druh jako přísudek příklad
sloveso a podstatné jméno Maminka je prodavačka. V dospělosti budu pilotem.
sloveso a přídavné jméno Na práci nejsem zvyklá. Keře budou vysázené.
citoslovce Žába hop do vody.
podstatné jméno Mladost radost. Sliby – chyby.

Jak se pozná podmět

Jak ho najdeme (poznáme)

Pomoci si můžeme také slovesem v přísudku. Ve větě se sežranou babičkou bychom se tedy měli ptát otázkou: Kdo, co byl sežrán (vlkem). A odpovíme si podmětem věty, což je babička. Maminka vařila oběd.

Jak poznat přísudek jmenný se sponou

Přísudek jmenný se sponou (slovesně-jmenný)Tvoří ho sponové sloveso (být, bývat, stát se, stávat se) + přídavné nebo podstatné jméno.Kočka je líná. Pavel se stal expertem na předpovídání počasí.

Jak poznat přísudek slovesný a jmenný se sponou

slovesný – ten je vyjádřen slovesem (Petr četl, Dana zpívala, děti se učily) jmenný (bez spony) – je tvořen jménem (například Duben měsíc knih, každý svého štěstí strůjce apod.)

Jaké jsou druhy přísudku

Druhy přísudku:slovesný: obsahuje sloveso v určitém tvaru, dělí se na:jmenný se sponou (slovesně-jmenný): tvoří ho sponové sloveso (být, bývat, stát se, stávat se) + přídavné nebo podstatné jméno.jmenný: tvoří ho pouze podstatné nebo přídavné jméno, sponové sloveso chybí.citoslovečný: tvoří ho citoslovce.

Jaké i se píše v přísudku

PRAVIDLA – Shoda přísudku s podmětem

Podmět Koncovka Příklad
Mužský životný v mn. č. Měkká koncovka i Muži pracovali.
Mužský neživotný v mn. č. Tvrdá koncovka y Stroje pracovaly.
Ženský v mn. č. Tvrdá koncovka y Ženy pracovaly.
Střední v mn. č. Pozor! v koncovce není i/y, ale a Zvířata pracovala.

Jaké jsou druhy podmětu

Vyjádřený podmět je podmět, který je ve větě slovně vyjádřen. Nevyjádřený podmět je podmět, který není ve větě slovně vyjádřen, ale známe ho. Všeobecný podmět je podmět, který není ve větě blíže určen.

Jak nazýváme přísudek se Způsobovým slovesem

Přísudek slovesný složený je tvořen modálním neboli způsobovým slovesem nebo fázovým slovesem a infinitivem plnovýznamového slovesa. Modální neboli způsobová slovesa – moci, muset, smět, chtít, mít ( ve smyslu mít povinnost), a všechna tato slovesa v záporu nemuset… Chtěl jít ven. Musel doma uklidit.

Jak poznat Rozvitý přísudek

přísudek rozvitý tvoří ho jeden určitý slovesný tvar + další slovo nebo slova, která ho blíže určují, např.: Pracoval rychle. 3. přísudek několikanásobný tvoří ho více určitých slovesných tvarů. např.: Maminka vaří, pere a uklízí.

Jaký rod je my

U podstatného jména rodu ženského je v 7. p. vždy měkká koncovka -emi, -ami, -mi, kdežto v rodě mužském neživotném píšeme -my (př. drahokamy).

Jaký rod je brýle

brýle {ženský rod množné číslo}

Kdy se píše byly a byli

Základní pravidlo pro shodu přísudku s podmětem v množném čísle je, že pokud je podmět v rodě mužském životném, píšeme -i (muži byli), pokud je v rodě mužském neživotném anebo ženském, píšeme -y (stoly byly, ženy byly), pokud je v rodě středním, píšeme -a (prasata byla).

Jak se anglicky řekne brýle

brýle {pouze v množném čísle}

glasses {pomn.}

Co to znamená růžové brýle

Zamilovanost znamená naivnější a optimističtější pohled na druhého. Výzkumy ukázaly, že zamilovaní lidé partnera hodnotí přes růžové brýle, což jim z dlouhodobého hlediska umožňuje ve vztahu vytrvat. Pokud máte k partnerovi výhrady hned na začátku vztahu a řešíte zásadní problémy, nejspíš to není ten pravý.

Co je to shoda

nahodilé shluknutí , seskupení nebo střetnutí ( událostí , náhod ap .)

Jaké i se píše ve slově děti

Pamatujte si tedy, že slova dítě, oko a ucho jsou v jednotném čísle středního rodu, zatímco v množném čísle jsou ženského rodu. A podle rodu jména se vždy řídí koncovka v přísudku. A právě proto dětem, očím a uším to tvrdé Y sluší.