Co je to rada obce?

Co dělá rada obce

Činnost rady obce

Rada připravuje návrhy pro zasedání zastupitelstva obce a zákonem o obcích je jí vyhrazeno například: zabezpečovat hospodaření obce podle schváleného rozpočtu. vydávat nařízení obce. stanovit rozdělení pravomocí v obecním úřadu, rozhodovat o počtu zaměstnanců OÚ

Kdy končí rada obce

V souladu s ustanovením § 99 odst. 4 zákona o obcích, pokud se starosta či místostarosta vzdá své funkce (míněno funkce starosty či místostarosty) nebo z ní je odvolán, přestává být i členem rady obce.

Jak se volí obecní rada

V souladu s ustanovením § 87 zákona o obcích je k platné volbě třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech členů zastupitelstva obce (tedy nikoliv jen většiny přítomných). Způsob volby není zákonem blíže upraven, je tak na vůli zastupitelstva obce, zda volba bude provedena aklamačně či tajně.

Kdy a kde se schazi rada obce

Ustanovení § 101 odst. 1 stanoví, že rada obce se schází ke svým schůzím dle potřeby. Neexistuje (na rozdíl od zastupitelstva obce) tak legislativně stanovená pravidelnost schůzí rady obce a je tedy nutno vycházet ze skutečných potřeb obce (nápadu záležitostí, které jsou vyhrazeny radě obce, velikosti obce apod.).

Jak často se schází rada obce

1 stanoví, že rada obce se schází ke svým schůzím dle potřeby. Neexistuje (na rozdíl od zastupitelstva obce) tak legislativně stanovená pravidelnost schůzí rady obce a je tedy nutno vycházet ze skutečných potřeb obce (nápadu záležitostí, které jsou vyhrazeny radě obce, velikosti obce apod.).

Jak vzniká rada obce

Radu obce tvoří starosta, místostarosta (místostarostové) a další členové rady (radní) volení z řad členů zastupitelstva obce. Zvolení člena zastupitelstva obce za starostu nebo místostarostu automaticky znamená, že se tito stávají zároveň členy rady obce.

Kdy musí mít obec radu

1 zákona o obcích je i nejmenším obcím do 500 obyvatel dána možnost stanovit počet členů zastupitelstva obce až na 15). Citované ustanovení je kogentní, tedy v obcích, jejichž zastupitelstvo má minimálně 15 členů, musí radu obce zvolit.

Kdo zastupuje obec

Starosta zastupuje obec navenek

Starosta je stejně jako zastupitelstvo, rada či obecní úřad orgánem obce. Pravomoci jednotlivých obecních orgánů v základu upravuje zákon o obcích. Pro rozlišení oprávnění jednotlivých orgánů má význam i to, zda se ve věci jedná o samostatnou nebo přenesenou působnost.

Kdo svolává řádu obce

Svolání zasedání zastupitelstva obce:svolává starosta obce;obecní úřad musí na úřední desce (vč. elektronické) zveřejnit informaci o místě, době a navrženém programu nejméně 7 dní přede dnem zasedání;musí se konat minimálně 1 x za 3 měsíce a na území obce.

Co obnáší práce zastupitele obce

Zastupitelstvo je nejvyšším orgánem obce, standardně tedy rozhoduje o převodech nemovitostí, schvaluje rozpočet, volí starostu, místostarostu či i členy rady, vydává obecně závazné vyhlášky, stanovuje odměny neuvolněným členům zastupitelstva, rozhoduje o spolupráci s jinými obcemi atd.

Kde se schází rada obce

Rada obce se nevolí v obcích, kde zastupitelstvo obce má méně než 15 členů. Pokud je starosta nebo místostarosta odvolán z funkce, přestává být také členem rady obce. V obci, v níž není zřízena rada obce, plní její funkci starosta. Rada obce se schází ke svým schůzím podle potřeby, její schůze jsou neveřejné.

Kdo může být zastupitelem obce

491/2001 Sb., o volbách do zastupitelstev obcí a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen "volební zákon"). Podle tohoto ustanovení může být členem zastupitelstva zvolen každý volič, u kterého není překážka ve výkonu volebního práva podle § 4 odst. 2 písm. a) a b) volebního zákona.