Co je to Rousek?

Co znamená Rousek

Shluk pylových zrn, na třetím páru končetin včel.
Archiv

Kde se ještě musí nosit roušky

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol.
Archiv

Jak je to s rouškami

Momentálně není zavedeno žádné celorepublikové opatření, kterým by se nařizovalo povinné nošení roušek nebo respirátorů.
Archiv

Jak chrání respirátor

Zakrývá nos a ústa tak, aby uživatel nevdechoval nefiltrovaný vzduch. Chrání ho před jemným prachem, tuhými a kapalnými toxickými částicemi a také před mikroorganismy (bakterie, viry, plísně). Na rozdíl od roušek, dělíme respirátory podle třídy účinnosti na FFP1, FFP2 a FFP3.
Archiv

Kdo může nařídit nošení roušek

Kdo chce, roušku si nasadí. Kdo nechce, nemůže být nijak trestán – pokud to plošně nevyplývá přímo z obecně platného nařízení ministerstva zdravotnictví (hygieniků).

Kdo může vymáhat nošení roušek

Kdyby zaměstnanec měl zdravotní důvody, které mu znemožňují roušku nosit – třeba astma, měl by mu podle našeho názoru zajistit zaměstnavatel takové podmínky, aby roušku nosit nemusel. Jinak jde o překážky v práci, kvůli kterým může být zaměstnanec doma s náhradou průměrného výdělku.

Jak správně nosit roušku

– Roušku uchopte za oba konce, tvarovatelným drátkem směrem nahoru. – Ujistěte se, že masku nasazujete správně vnitřní stranou k obličeji a vnější směrem ven. Nedotýkejte se obličejové strany, tedy vnitřní vrstvy masky. – Pomocí masky zakryjte nos i ústa a jemné elastické gumičky upevněte kolem uší.

Kdy nosit roušku

Roušky musíme povinně nosit všude mimo svůj domov. Díky rouškám, nebo jiným ochranným prostředkům dýchacích cest se můžeme vyhnout onemocnění COVID-19, který nás aktuálně vysoce ohrožuje. COVID-19 může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty, ale také závažnější choroby.