Co je to Rousko?

Co je to rouška

Rouška či respirátor je základní nástroj prevence šíření kapének. V průměru dochází k více než pětinásobnému snížení rizika přenosu s ochranou dýchacích cest, než-li bez ní. Ochranou nosu a úst je myšlen respirátor, rouška, ústenka, šátek či jiné prostředky, které brání šíření kapének.

Jaký je rozdíl mezi rouškou a respirátorem

Roušky tím slouží mj. k ochraně okolí uživatele. Nasazená rouška tvoří bariéru při výdechu a nádechu proudu vzduchu a současně nadechovaný a vydechovaný vzduch filtruje. Ochrana pro uživatele a okolí není tak vysoká, jako u respirátoru, ale je rozhodně vyšší, než pokud jste bez roušky.
Archiv

Jak je to s rouškami

Momentálně není zavedeno žádné celorepublikové opatření, kterým by se nařizovalo povinné nošení roušek nebo respirátorů.

Kde je povinnost nosit roušku

Nošení respirátorů je dále doporučováno v prostředcích veřejné dopravy, zvláště pak, pokud na sobě pociťujete příznaky respiračního onemocnění. Mějte prosím na paměti, že nošením respirátoru chráníte nejenom sebe, ale především ostatní.

Co to je respirátor

Respirátory jsou filtrační polomasky, které slouží k ochraně samotného uživatele a jeho dýchacího ústrojí. Účinně zakrývají nos i ústa tak, aby nedošlo k průniku prachových částic či mikroorganismů, jako jsou bakterie, viry či spory plísní.

Co je FFP2

Respirátor s filtrační třídou FFP2

Střední třída respirátoru s označením FFP2 chrání uživatele proti pevným a kapalným zdraví škodlivým prachům, aerosolům a kouřům. Chrání do koncentrace až 10xNPK/PEL.

Kde jsou povinne Rousky v ČR

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol.

Kdo může nařídit nošení roušek

Kdo chce, roušku si nasadí. Kdo nechce, nemůže být nijak trestán – pokud to plošně nevyplývá přímo z obecně platného nařízení ministerstva zdravotnictví (hygieniků).

Jak správně nosit roušku

– Roušku uchopte za oba konce, tvarovatelným drátkem směrem nahoru. – Ujistěte se, že masku nasazujete správně vnitřní stranou k obličeji a vnější směrem ven. Nedotýkejte se obličejové strany, tedy vnitřní vrstvy masky. – Pomocí masky zakryjte nos i ústa a jemné elastické gumičky upevněte kolem uší.

Kdy nosit roušku

Roušky musíme povinně nosit všude mimo svůj domov. Díky rouškám, nebo jiným ochranným prostředkům dýchacích cest se můžeme vyhnout onemocnění COVID-19, který nás aktuálně vysoce ohrožuje. COVID-19 může způsobit běžné obtíže, jako je nachlazení, kašel, dýchací obtíže, teploty, ale také závažnější choroby.

Kde jsou povinne roušky v ČR

Ministerstvo zdravotnictví reaguje na zhoršující se epidemickou situaci a od čtvrtka 10. září zavádí povinné nošení roušek až na některé výjimky ve všech vnitřních prostorách staveb mimo bydliště a ve společných prostorách škol.