Co je to šrůtka?

Proč je maso z udírny tuhé

Špatná doba uzení

Stačí asi 8 až 12 hodin, jinak bude maso vyschlé a tuhé. Při kratší době uzení zase ale může být maso uvnitř ještě syrové.

Jak se udí studeným kouřem

Uzení metodou studeného kouře

Teplota studeného kouře se pohybuje v rozmezí 15 – 30 °C. Jedná se tedy takřka o sušení masa. Během procesu uzení se doporučuje také občas udírnu vyvětrat, abychom ještě více ochladili vzduch. Maso takovou přípravou ztratí přibližně 30 % své hmotnosti.

Jak dlouho se udí maso

V případě uzení teplým kouřem při 50-60 °C mluvíme o době 10–12 hodin. Horký kouř s teplotou do 90 °C je spojen s kratší dobou, obvykle 4–8 hodin. Rovněž je možné připravovat tzv. barbecue, což je vlastně uzení výrazně kořeněného masa při teplotách mezi 110 – 160 °C.

Proč vařit uzené maso

Uvařit uzené maso tak, abychom jeho chuť nezničili, ale spíše podtrhli, to neumí každý. Vyzkoušejte to s námi. Uzené maso má výraznou vůni a chuť, a bývá velmi oblíbené u těch, kdo mají maso rádi. Uvařit uzené maso tak, aby se jeho chuť zbytečně nevyluhovala do vody, to nemusí být pro začátečníky úplně jednoduché.

Co znamená když udírna Dehtuje

Určitou odbornost vyžaduje i příprava masa v udírně, topí se zde dřevem a je riziko, že udírna při špatném roztopení, použití vlhčího dřeva nebo například nedostatečném odtahu kouře bude tzv. dehtovat a maso bude černé.

Jak osušit maso před uzením

Příprava masa před uzením:

maso na uzení vyjmeme ze sáčků, důkladně omyjeme od česneku a osušíme. napíchneme na háčky nebo vyvážeme na šňůrky, krkovičku dáme do síťky na uzení pověsíme do horkovzdušné trouby rozehřáté na 90 °C a necháme 15 minut osušit a zatáhnout při pootevřených dvířkách aby mohla vlhkost unikat ven.

Jak dlouho vypalovat udírnu

Teplý kouř

I tady má celý proces několik fází: rozvlažení, uzení a vypalování. Teplota se po většinu doby bude držet maximálně na 60 °C, jen na poslední hodinu se zvýší na 70–80 °C. Maso takto udíte 6–24 hodin, uzeniny stačí v udírně nechat 4–12 hodin.

Jaké je nejlepší maso na uzení

Nejoblíbenější je u nás vepřové – vepřová krkovice nebo vepřový bůček se pro uzení skvěle hodí a jsou nestárnoucí klasikou. Udit můžeme i jiné části vepřového masa, například kotlety nebo panenku, nebo také klobásy. Vhodné je k uzení i hovězí maso, drůbež, zvěřina nebo ryby.

Jak poznat zkažené uzené maso

Šunky a salámy začnou pouštět nakyslou tekutinu, párky nevhodné ke konzumaci zase bývají scvrklé. Stejné to bude s divným zápachem, který by uzeniny a maso mít neměly. Zkažené salámy zase poznáte podle toho, že se na nich zvenku začne objevovat plíseň. Maso, které se kazí, má tmavší barvu, než je obvyklé.

Jak dlouho vařit maso před uzením

Před uzením maso vložte na hodinu do teplé vody, díky tomu se zatáhne a neztratí tolik šťávy. Udírna musí být před vkládáním masa dostatečně vyhřátá a mít mezi 70-80 stupni, aby maso nezčernalo. Maso se udí zhruba 7-8 hodin, ale záleží samozřejmě na velikosti jednotlivých kusů.

Jak vypálit udírnu

Udírnu před prvním použitím "vypalte" = topit v topeništi na cca 80°C – 90°C po dobu 2 hodin. Udírna se vypaluje stejným dřevem, kterým se bude udit. Nepoužívejte dřevo jehličnatých stromů a jiné dřevo nevhodné k uzení!

Jak správně topit v udírně

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jak si doma Vyudit maso

První hodinu ponecháte maso v udírně na 45 °C až 60 °C. Poté teplotu pomalu zvyšujte na 80 °C až 100 °C, aby se maso důkladně propeklo a nezůstalo syrové. Druhá fáze trvá také zhruba hodinu. Ve třetí fázi dochází k takzvanému zakuřování, respektive vybarvování, kdy maso dostává kouřové aroma.

Co udit v udírně

Co lze udit v elektrické udírně Elektrická udírna je ideální pro uzení totožných produktů, které byste udili v klasické udírně. Můžete tak udit nejrůznější druhy masa, jako je vepřové, kuřecí, krůtí, jehněčí, telecí či zvěřina, ryby, párky, klobásy nebo šunku. Pochutnáte si ale i na uzeném sýru nebo houbách.

Jak udit maso bez udírny

Na dno pomalého hrnce vložte mřížku nebo pařák, na to rozložte maso, přiklopte a zapněte LOW na 7-8 hodin podle velikosti kusů masa. Zkusila jsem kuřecí stehna a ta byla hotová již za 6 hodin. Během pomalení ještě 2 x potřete naředěným kouřem s vodou. Pokud byste měli pod masem příliš výpeku, slijte během pomalení.

Jak dlouho může být maso v mrazáku

Pokud maso budete mrazit, vždy pečlivě označte sáček údaji, o jaké maso se jedná a kdy jste jej dali do mrazáku. Platí, že ryby vydrží v mrazáku maximálně 4 měsíce, kuřecí, telecí a hovězí maso 12 měsíců a vepřové zhruba 8 měsíců. Maso je obecně vhodné zamrazit v případě, že je nepoužijete do dvou dnů.

Co se stane když člověk sní zkažené maso

Zdravotní potíže, které mohou nastat po požití zkaženého masa, jsou velmi nepříjemné. Ať už jde o salmonelózu nebo jiné nemoci, je to věc, kterou na dovolené rozhodně nechcete. V některých případech zažívací potíže po zkaženém jídle mohou gradovat až k přímému ohrožení na životě a v krajním případě k úmrtí.

Jak topit při uzení

Výrobky vložíme do udírny vyhřáté na cca 30-40°C, dále je necháme oschnout. Na začátku topení je dobré udit dřívím bez pilin. Jakmile suroviny dostatečně oschnou, teplotu snížíme na 20°C zasypáním ohně pilinami (ideálně tvrdými). Kouř nesmí být horký, protože by povrchová vrstva masa zkožnatěla.

Jak Zaudit udírnu

Dnes známe tři různé způsoby uzení podle teploty kouře: uzení studeným kouřem, teplým kouřem a horkým kouřem. Studeným kouřem udíme o teplotě 12 až 25 oC a za vlhkosti 75 až 85%. Tímto způsobem lze udit pouze zcela suché maso a uzení trvá dny až týdny podle druhu masa. Udíme tak šunku a některé druhy salámů a klobás.

Jak pověsit maso do udírny

Párky, klobásy, špekáčky, točené salámy zavěsíme přímo na hole, ty pak s výrobkem vkládáme do udírny. Ostatní druhy uzenin, například tyčové salámy, jejichž konce jsou uzavřeny motouzem, z něhož je vytvořené zavěšovací očko, zavěšujeme za toto očko jeho navléknutím na hůl.

Proč Nemýt maso

Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.

Jak se pozná zkažené maso

Jak poznat zkažené vepřové a hovězí masobarva zkaženého vepřového bývá tmavá, nazelenalá, nebo na sobě mívá tmavé fleky.maso je okoralépovrch je lepkavý, slizovitýmaso vylučuje velké množství vody.zapáchá

Jak poznat špatné maso

Jak vypadá zkažené hovězíslizký a lepkavý povrch.výrazně páchne.z masa vytéká příliš mnoho tekutiny.zkažené hovězí poznáte i podle barvy – černá, šedivá, zelená nebo jiná barva nemá na zdravém kusu masa co dělat.

Proč je maso tuhé

Možná za to mohla nevhodná příprava, ale faktem je, že některé kusy hovězího jsou tužší než jiné. Maso je tvořeno svaly, pojivovými tkáněmi a tukem. Tuk, který maso prorůstá, ho zjemňuje a změkčuje. Naopak pokud je v mase hodně pojivových tkání, maso je tužší.

Proč Neomývat maso

Mytí syrového drůbežího, hovězího, vepřového, jehněčího nebo telecího masa před vařením se nedoporučuje. Někteří spotřebitelé se domnívají, ža mytím se odstraní bakterie a masa je pak bezpečnější, avšak všechny bakterie přítomné na povrchu masa se zlikvidují při kuchyňské úpravě při teplotě nad 71°C.