Co je to rub a líc?

Jak poznat rub a líc

U všech látek nejspolehlivější určení rubu a líce je podle rozpínek, tj dírek v kraji látky. Dírky po rozpínkách jsou propíchnuté z rubu na líc, dírky na lícu jsou tedy hrubší na pohmat.
Archiv

Co je rub a líc látky

Líc bývá vždy nahoře (u koupi)… tady bych řekla, že co je rovně= líc, co je šikmo= rub. Když ho roztáhnete, tak z jedné strany jsou vidět gumičky, takové tenoučké nitky, to je rub.

Kde je rub a líc

Rub a líc, dvě strany plochých předmětů, pokud se od sebe odlišují. Líc je přední strana, určená pro pohled, kdežto rub je strana odvrácená, zadní, spodní. Užívá se zejména o oblečení, o tkaninách a úpletech, ale také o mincích a bankovkách a mnoha jiných věcech.
Archiv

Jak poznat lic

Zjišťování rubu a lícu látky:

U bavlněných složených látek bývá líc obvykle nahoře, u vlněných uvnitř – ale určuje se podle pevného kraje , který bývá hladší, u vzorovaných látek bývá vzor z lícové strany jasnější nebo tmavší apod., ale nic z toho není pravidlem.

Co ušít z flanelu

Flanel je lehký a hřejivý. Šijí se z něj košile, pyžama, domácí oděvy, ale i povlečení a jiný bytový textil. Z flanelu si s námi můžete ušít třeba: pyžamo nebo povlečení a mantinel.

Co je to Naplet

Náplety jsou oblíbenou tkaninou zejména u těch, kteří si potřebují ozvláštnit či nastavit milovaný kousek oděvu. Dobře s nimi ukončíte rukávy a pasy mikin, kombinéz i pracovních oděvů. Hojně využívané jsou zejména u malých dětí, které z oblečení rychle vyrostou.

Co je to látka

Látka je chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo jako výsledek výrobního procesu. Ve výrobním procesu je k vytvoření látky obvykle nutná chemická reakce. Chemická látka (A) a chemická látka (B) se dají dohromady a reagují spolu za vzniku látky C. Látka C je látka vytvořená reakcí látky A a B.

Co to je úplet

Úplet neboli pletenina je velmi specifická textilie, která se vyznačuje extrémní pružností. Na její výrobu se používají bavlněné, viskózové i syntetické materiály. Úpletové oblečení je perfektně prodyšné a nemačkavé. Bohužel je však značně náchylné k opotřebení, konkrétně žmolkování.

Co ušít ze 100 bavlny

Bavlněné látky všech možných vzorů a barev. Jsou vyrobeny ze 100% bavlny, také se jim říká "plátýnka", mají gramáž cca 130g/ m2. Můžete si z nich ušít závěsy, ubrus, sedáky, sukýnku, povlečení, zavinovačku, nebo třeba dekorační polštářky.

Co se sije z Popelinu

Používá se na košile, halenky, sukně, šaty, ale i domácí textil a dekorace. Kromě bavlněného popelínu se můžeme potrkat i se směsovým, vlněným i hedvábným. Z popelínu si s námi můžete třeba ušít: zástěrku, tuniku, šaty, sukni, kalhoty, košilové šaty atd.

Co to je flanel

Flanel je tkanina v keprové nebo plátnové vazbě, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Flanely jsou poměrně lehké, hřejivé a příjemné, měkké na omak.

Jak vypadá úplet

Jednolícní úplet – (Můžete se setkat i s označením tričkovina, z angličtiny pak singl jersey.) Lehce u něj rozlišíme lícovou hladkou stranu a rubovou stranu s vroubky. Kdybychom jej zvětšili, vypadá jako svetr pletený jednou řadou hladce, druhou obrace. Patří mezi lehké až středně těžké látky, méně pružné.

Jaký je rozdíl mezi látkou a tělesem

Těleso má na rozdíl od látky tvar, rozměry, velikost a hlavně hmotnost. Označení těleso se nejčastěji používá pro pevná tělesa. Některá tělesa mají jednoduchý tvar (např. koule, válec, krychle) a některá složitější tvar (auto, kladívko, brambora atd.).

Čím se látky liší

Tělesa jsou předměty, které můžeme pozorovat okolo sebe (kniha, sklenice, tabule, auto, ale i Slunce, Měsíc, člověk). Látky jsou to, z čeho jsou tělesa tvořena (papír, sklo, dřevo, kov, plast, vodík). Tělesa se od sebe liší svými vlastnostmi (skupenstvím, barvou, tvarem, teplotou, vodivostí aj.).

Jak se šije z mušelínu

Práce s mušelínem

Při šití bývá trošku „živější“ a je třeba ho korigovat. Jehly (běžné, strečové) volte o síle 70/10 až 90/14, u batistu i 60/8. U nití můžete sáhnout po hedvábné, bavlněné, syntetické či kombinaci bavlna-polyester.

Co síť ze Silky

Silky – umělé hedvábí – šatovka (tkanina) je určena pro výrobu letních šatů, sukní, halenek, tunik, lehkých kalhot, atp. Je splývavá, chladivá, díky vzdušnosti materiálu vhodná pro letní oblečení. Cokoliv Vás jen napadne pro velké i malé. Doporučujeme využít na přední díl triček, halenek, tunik a doplnit viskózou.

Co ušít z Kepru

Látky v keprové vazbě se používají jako technické tkaniny, na pracovní oděvy, ale i uniformy, oblekovky či šatovky. Nejznámější tkaninou v keprové vazbě je riflovina. Kepr se používá na pracovní oděvy, tak co si ušít třeba lacláče ala monterky a odolá určitě i jako potah meditačního polštáře.

Jak vypadá flanel

Flanel je tkanina v keprové nebo plátnové vazbě, obvykle upravená česáním po jedné nebo obou stranách. Flanely jsou poměrně lehké, hřejivé a příjemné, měkké na omak. Často se rozdělují na dvě skupiny: bavlněné a vlněné flanely, v obou skupinách mohou být přírodní vlákna také ve směsi s umělými materiály.

Jak prát flanel

Praní flanelového povlečení: Nejvyšší teplota je na 40 °C, jinak riskujete změny na barvě i struktuře prádla. Vysoké teploty, jak jsme si řekli, i při sušení, flanelu neprospívají. URČITĚ POUŽIJTE AVIVÁŽ a kvalitní PRACÍ GEL: Aviváž flanel miluje, protože si díky ní zachovává měkkost.

Na co se používá úplet

Vlastnosti a využití úpletu

Využít lze na trička, šaty, mikiny, legíny, tepláky, sukně, dětské oblečení, čepice, nákrčníky či čelenky.

Jaké těleso je z vody

Dřevo je pevná látka. Tyto tělesa jsou z mléka, vody, oleje. To jsou látky kapalné. Tyto tělesa tvoří vzduch, pára.

Co to je látka

Látka je chemický prvek a jeho sloučeniny v přírodním stavu nebo jako výsledek výrobního procesu. Ve výrobním procesu je k vytvoření látky obvykle nutná chemická reakce.

Jak dělíme látky

a) přírodní látky – jsou látky, které nacházíme v přírodě, využíváme je a dále je zpracováváme (např. dřevo, zlato, voda, uhlí ropa); b) vyrobené látky (umělé, syntetické) – jsou látky, které člověk vyrobyl z látek přírodních (např.

Jak prát mušelín

Mušelínové věci perte na 30°, nesušte a nebělte. Žehlete na nízký stupeň. Čím více jej budete prát, tím více bude mekčí. Materiál je 100% bavlna, můžete je prát na jemný program na 30°C.

Jak Zehlit mušelín

Čím více ho budete využívat a prát, tím jemnější na dotek bude. Tento lehký materiál se doporučuje prát v ruce ve studené vodě, případně na jemné praní v pračce (40 stupňů). Mušelín nesušte v sušičce a ani ho nebělte. Plenu samozřejmě můžete vyžehlit, opět ale na nižší stupeň (110 stupňů).