Co je to Sahara u auta?

Kdy se zapina Sahara

Ideální teplota motoru je někde kolem 85 – 95°C. Např. v mém případě u B5234T4 se standardní termostat otevírá při 92°C a sahara začíná spínat někde okolo 100°. Což vede k tomu, že pokud se jede jen chvíli ostře, teplota vody v motoru se hravě dostává přes 115°a to je dost špatně.

Jak otestovat Saharu

Pro vyzkoušení funkce sahary je na diagnostice test akčních členů, kterej nasimuluje i test přehřátí a pak se musí větráky spustit. Pokud se nespustí sou vadny, pokud se spustí, ale při přehřívání nereagujou na vysokou teplotu motoru, tak je vadny čidlo.

Jak poznat špatný chladič

Příznaky vadného chladiče: Jak rozpoznat špatný chladič ve vašem vozidle Když se ryska pohybuje pod minimem, může dojít k přehřátí vozidla. V takových případech se vám během jízdy rozsvítí kontrolka chlazení a vůbec nejlepším řešením je vůz odstavit, vypnout motor a chladící kapalinu dolít.

Jak funguje chladič v autě

Chladicí kompresor nasává chladivo v podobě páry, kterou pod velkým tlakem následně pumpuje do kondenzátoru. (A),(B). Kondenzátor je tepelný výměník, jehož úkol v chladicím okruhu je odebrat ze stlačené páry teplo (odebrané z chlazeného prostoru), a tedy přinutit páru zkondenzovat v kapalinu.

Jak zapnout Saharu

Re: SAHARA jak zapnout na STÁLO

tak, že koupíš rozdvojnou pojistku, dáš ji místo pojistky na zadní mlhovku, natáhneš drát k vrtuli a tímpádem, když vytáhneš kolečko mlhovky, zapne se vrtule.

Kdy špína ventilátor chladiče

Spínání ventilátoru chladiče se normálně pohybuje kolem +/- 85-90 stupňů (myšleno tak, že při 90 sepne a při 85 vypne). Doba ohřátí motoru na tuto teplotu silně závisí na venkovní teplotě, rychlosti jízdy a zatížení motoru.

Jak funguje Sahara

Ventilátor, někdy zvaný sahara, sedí v motorovém prostoru za chladičem a táhne skrz něj vzduch, když se auto nehýbe dostatečně rychle na to, aby proudící vzduch stačil kapalinu dostatečně ochladit. U některých aut ho pohání řemen, někdy přes spojku, u jiných elektromotor.

Jak zjistit jestli funguje Sahara

Pokud je sahara plně funkční, roztočí se po spojení drátkem vrtule s jednou , nebo druhou rychlostí. Pokud se netočí sahara ani po jednom spojení drátkem, zkuste dát drátek na kostru nebo rovnou na baterku na mínus, a druhej konec drátku zastrčte do 2 nebo 3.

Co se stane kdyz nemám chladici kapalinu

První z nich odvádí teplo motoru a odevzdává ho skrz chladič ven z motoru. Směs chladicí kapaliny navíc předchází korodování částí chladicího systému a udržuje systém v dobrém stavu. Málo řidičů si uvědomuje význam oleje při chlazení. Nedostatečným mazáním pohyblivých částí se zvyšuje tření a dochází k růstu teploty.

Jak se pozná uvařený motor

Na přehřívající se motor vás upozorní ručička ukazatele teploty chladicí kapaliny na přístrojové desce, kterou byste měli během jízdy sledovat. Jakmile se ručička dostane až k červenému poli, měli byste začít jednat. To samé platí v okamžiku, kdy se vám před očima rozsvítí červená kontrolka teploty motoru.

Co delat kdyz auto vaří

Když zjistíte, že se vaše auto začíná přehřívat, vyřaďte rychlost, zapněte topení a ventilátor pusťte na maximální výkon. Výměník topení totiž funguje jako malý chladič, který přispěje k odebrání tepla z chladicího systému.

Jak poznat že jde voda do oleje

V případě, že se do rozpáleného oleje na pánvičce dostane byť jen kapička vody, reakce je velice bouřlivá a pro obsluhu pánvičky i nepříjemná. Podobnou reakci můžeme vyvolat zahřátím malého množství oleje na teplotu nad 100°C, v případě obsahu vody dojde k jejímu odpařování a "prskání".

Jak zjistit kde teče chladicí kapalina

Nejprve prohlédněte motor, prostor kabiny a zkontrolujte hladinu oleje. Hledejte stopy uniklé vody z chladiče. S největší pravděpodobností nádrž na chladící kapalinu v některý místech netěsní. Do té doby, než ono místo najdete, nemá smysl cokoliv vyměňovat.

Jak dlouho trva než vychladne motor

Před jakoukoliv prací na chladicím systému je ovšem nutné počkat, než motor vychladne. Pokud máte velký litinový motor, může to trvat v řádu hodin, ale je to nezbytné – provozní teplota chladiva bývá mezi 90 a 100 °C a při přehřívání je teplota ještě výše, takže hrozí vážné popálení.

Jak rychle zchladit motor

V takovém případě je lepší nechat motor běžet na volnoběh. Vypnutí motoru by způsobilo ještě větší zvýšení jeho teploty. Motor byste tak mohli definitivně „uvařit“. Začne-li po chvíli teplota klesat, zvládli jste krátkodobé přehřátí motoru a chladicí systém je nyní víceméně schopen motor uchladit.

Jak poznat že auto vaří

Na přehřívající se motor vás upozorní ručička ukazatele teploty chladicí kapaliny na přístrojové desce, kterou byste měli během jízdy sledovat. Jakmile se ručička dostane až k červenému poli, měli byste začít jednat. To samé platí v okamžiku, kdy se vám před očima rozsvítí červená kontrolka teploty motoru.

Co kdyz motor zere vodu

Nejlepší je s vozidlem zajet do servisu a nechat si zkontrolovat tlaky ve válcích. Právě kontrola tlaku jednoznačně odpoví na otázku, zda chladící kapalina uniká skrze spalovací motor. Potvrdí to fakt, že hladina oleje neroste. Za únikem stojí selhání těsnění pod hlavou, které je potřeba co nejdříve vyměnit.

Jak poznam že motor zere vodu

Nejsnáze se to pozná po nastartování motoru. Pokud nebuď prasklá hlava nebo vadné těsnění, spaliny se tlačí do okruhu chlazení a tlakují hadici. Někdy je problém v topení, které přesává topit a hlavně z výfuku jde pára. Pokud neteče voda z auta na zem, pak jedině závada motoru.

Co se stane s autem bez chladící kapaliny

Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty. Zanedbání relativně levné údržby s sebou tak přináší drahé problémy.

Co se stane kdyz je málo chladící kapaliny

Jsou na ní měrné rysky MIN a MAX, mezi kterými by správně hladina kapaliny měla být. Pokud by jí bylo málo, mohlo by docházet k přehřívání motoru, a naopak vyšší míra by mohla způsobit přetlak a poškození chladicího systému. Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu.

Jak se projevuje zadřený motor

Pokud se z motoru za jízdy ozývají zvláštní klepavé zvuky a motor se zakrátko na to zastaví jde pravděpodobně o zadření motoru. Tento termín popisuje poškození klikové hřídele. Jedná se o zadření ojničního či hlavního ložiska v motoru.

Jak se pozna voda v oleji

V případě, že se do rozpáleného oleje na pánvičce dostane byť jen kapička vody, reakce je velice bouřlivá a pro obsluhu pánvičky i nepříjemná. Podobnou reakci můžeme vyvolat zahřátím malého množství oleje na teplotu nad 100°C, v případě obsahu vody dojde k jejímu odpařování a "prskání".

Jak často měnit chladící kapalinu

Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Kdy nalít olej do motoru

Při jízdě, a těsně po jejím ukončení, je motorový olej rozprostřen po motoru a není všechen v nádrži. Pokud tedy kontrolujete hladinu oleje za horka, je možné, že nedostanete přesný údaj. Z tohoto důvodu je lepší olej dolévat do chladného nebo jen teplého motoru.

Jak poznat že v autě není olej

Postup měření by měl být každému dobře známý – měrka se vysune, otře, zasune zpátky a po opětovném vytažení se z ní vyčte, kolik je v motoru oleje. Každá měrka má dvě značky, označující minimální a maximální množství. Cokoliv mezi těmito měrkami je v pořádku.