Co je to Sampus?

Jaký je rozdíl mezi sektem a Prosekem

Na rozdíl od šampaňského či sektu nezraje v láhvi a jeho výroba je typická pro italskou oblast. Může být jak bez bublinek (tiché), tak perlivé (frizzante) či šumivé. Odrůda na výrobu Prosecca se dříve jmenovala Prosecco, ale po po roce 2009 Prosecco označuje apelaci a odrůda se nově jmenuje Glera.

Jak se dělá Sampus

Sekt se vyrábí dvojí cestou z vína, které je nejčastěji v podobě suchého kyselejšího vína. V první fázi dojde k lisování hroznů, čímž se zabrání vzniku oxidantních látek a tříslovin. Klasickou a původní metodou je kvašení vína v láhvi, které je ve Francii nazýváno jako Méthode Champenoise.
Archiv

Jaký je rozdíl mezi frizzante a prosecco

Podle tlaku v lahvi může být prosecco šumivé (spumante) nebo perlivé (frizzante). Spumante se vyznačuje jemným a dlouhotrvajícím perlením a spolehlivě jej poznáte podle typické korkové zátky, kdežto frizzante je nejčastěji uzavřeno šroubovým uzávěrem.
Archiv

Co je to Demi sekt

Sekty i šampaňské se dělí také podle obsahu cukru:

Extra dry – Obsah cukru se pohybuje mezi 12 a 20 g/l. Sec – Obsah cukru se pohybuje mezi 17 a 35 g/l. Demi sec – Obsah cukru se pohybuje mezi 33 a 50 g/l. Doux – Množství cukru je vyšší než 50g/l.
Archiv

Co je to frizzante

Frizzante je přívlastek pro vína typu Prosecco. U nás bychom o takovém víně řekli, že je perlivé. Slovo frizzante pochází z italštiny a česky skutečně znamená jemně perlivé. U nás se s tímto označením můžeme v posledních letech také hodně setkat i ve spojitosti s českými a moravskými víny.

Co je to spumante

Spumante je vyjádřením jednoho ze stupňů šumivosti, kterými lze označit italská vína typu Prosecco, v češtině mu pak odpovídá název šumivé.

Co obsahuje šampaňské

Jak se vyrábí pravé šampaňské už dnes, není žádným tajemství. Můžeme si tedy bez spekulací říci, že se vyrábí nejčastěji mícháním tří odrůd vína: rulandského modrého (Pinot Noir), mlynářky (Pinot Meunier) a Chardonnay, přičemž se míchají nejen různé odrůdy, ale také ročníky a vína z různých vinic.

Co do šampaňského

Obecně lze pít šampaňské Brut a Blanc de Blancs jako aperitiv, k předkrmům, rybím pokrmům a mořským plodům. Ročníkové a růžové šampaňské se bude servírovat s pokrmy z masa a se sýry. Sladší varianty (sec, demi-sec) jsou vynikající k dezertům.

Co znamená u Prosecca Extra Dry

Prosecco v kategorii Extra Dry obsahuje 12 – 17 g zbytkového cukru na litr, je tedy již cukernatější a ovocnější. Podíl alkoholu se pohybuje okolo 11 %. Pijte zodpovědně.

Co to je brut

Brut [bryt] neboli „tvrdé“ víno je jedna z kategorií šumivých vín, které udávají sladkost vína. Brut je označení pro takové šumivé víno neboli sekt, jehož obsah cukru nepřekračuje hranici 12 gramů na litr vína.

Co je to šumivé víno

Šumivé víno řadíme mezi tzv. vína netichá. Toto víno obsahuje oxid uhličitý, proto je perlivé, tedy nacházejí se v něm charakteristické bublinky. Vyrábí se prvotním nebo druhotným alkoholickým kvašením buď čerstvých vinných hroznů, případně hroznového moštu a vína.

Co je to Prosecco

Prosecco je šumivé víno, které pochází z vinic na severu Itálie, z regionů Veneto a Friuli. V našem sortimentu najdete převážně Prosecco té nejvyšší kvality z DOCG oblastí Valdobbiadene Conegliano a Asolo.

Co to je perlivé víno

Perlivé víno je lehce perlící víno, mezistupeň mezi tichým a šumivým vínem (sektem). Jeho známými představiteli jsou oblíbené Prosecco Frizzante a Lambrusco. Perlivá vína by neměla být označována jako šumivá, takže ani jako sekty.

Co je to Prosecco frizzante

Prosecco s označením Frizzante vzniká tak, že druhá fermentace probíhá za nižšího tlaku, maximálně 2,5 baru, oproti Spumante, kde jsou minimum 3 bary. Výsledkem je čerstvé víno s méně bublinkami. Podíl alkoholu se pohybuje okolo 11 %.

Co je to Agrafa

Agrafa (obec) — obec a obecní jednotka v Řecku. Agrafon — Ježíšův výrok, který se nenachází v evangeliích. spona — k sepnutí oděvu či šperk související s oděvem. drátěná ochrana (košíček) k zajištění zátky neboli špuntu v láhvi šampaňského.

Co je to sekt

Sekt či někdy také šumivé víno je označení alkoholického nápoje, který je vyráběn primárním či sekundárním kvašením vína a nebo moštu. Sekt je šumivý nápoj, který je skladován ve skleněných láhvích s korkovým a nebo plastovým uzávěrem, jejž je možné tlakem sektu vytlačit z láhve.

Jak se pije sekt

Jak správně sekt nalévat

Nejlepší je sekt otvírat i servírovat principem coram publico (láhev s vínem se otevírá před očima přítomných). Láhev se drží v těžišti. To je při právě otevřené lahvi v jejím středu, při dolévání se postupně posouvá níže. Jednou z velkých chyb je nalévání sektu po okraj skleničky.

Jak poznat kvalitní prosecco

V lahvi je větší tlak. Perlení je tak jemnější. Tím, že prosecco vzniká tankovou metodou, tak se v něm udrží víc svěžesti, ovocnosti a hlavně ovocné vůně.

Co je to Extra Dry

Šumivá vína, která obsahují 12-20 g/l zbytkového cukru. Mezinárodní označení vína je Extra Trocken (zvláště suché).

Co to je tiché víno

Tiché víno je takové víno, které nešumí (nejde o šumivé či perlivé víno) a je klidné. Někdy se může jednat i o označení odrůdy a ročníku a někdy se takto označují vína s nulovou spotřební daní. Všechna označení se vztahují na jednu a tutéž věc – obyčejné víno.

Co je to lambrusco

Lambrusco je nejen název pro víno, ale také označení pro skupinu osmi různých odrůd, která se pro výrobu vín používají. Mezi nejvýznamnější z nich patří Lambrusco di Sorbara, Lambrusco Salamino a Lambrusco Grasparossa.

Co to je Treviso

Treviso je italské město v oblasti Benátsko, hlavní město stejnojmenné provincie. Leží v úrodné benátské nížině, na soutoku řek Sile a Botteniga, asi 30 km severně od Benátek a 15 km od řeky Piave. Sídlí zde italská oděvní firma Benetton a výrobce domácích spotřebičů a kávovarů De'Longhi.

Co se hodí k Prosecu

K zakousnutí se rozhodně hodí čerstvé pečivo, sýry, olivy, rajčata (i sušená naložená v oleji) nebo vaječná omeletka. Prosecco se nejlépe hodí k lehčím pokrmům. rukoly s grilovaným masem. Samozřejmě nic nezkazíte těstovinami, rybou či mořskými plody.

Jak se dá pít prosecco

Nejlépe chutná ledově vychlazené na 5 až 7 °C. Snoubení prosecca a jídla je také velice široké. Slouží jako doplněk k rychlovkám (tedy rychlým chuťovkám). Nejharmoničtější spojení ovšem naleznete s potravinami pro konkrétní oblast.

Kdy se pije prosecco

Prosecco můžete pít od rána do večera. To je asi jeho největší výhoda. Po snídani, k obědu nebo k večeři. Podávejte jej vychlazené okolo 5 až 7 stupňů.