Která ryba je savec
Stejně jako savci na souši, krmí svoje mláďata mateřským mlékem a dýchají vzduchem, jsou přizpůsobeni životu v moři, takže například místo nohou mají ploutve. Mezi mořské savce patří například: velryby, delfíni, kosatky, tuleni, lachtani a mroži.
Kdo jsou to savci
Savci (Mammalia), dříve ssavci, jsou třída obratlovců, která se v současné době vyskytuje téměř po celém světě. Jejich hlavním spojovacím znakem je výživa mláďat produktem modifikovaných kožních žláz, tedy kojení mláďat (mléčné žlázy – latinsky mammae – odtud název Mammalia).
Kdo je největší savec na světě
Plejtvák obrovský dorůstá maximální délky asi 30,5 až 33,6 metru a váží až kolem 190 tun. Delší tak byli pouze někteří druhohorní sauropodní dinosauři, nebyli ale tak těžcí (hmotnost největších zřejmě nepřesahovala asi 80 až 120 tun).
Kde žijí savci
Savci jsou rozmanitá skupina živočichů, přičemž každý druh má svou typickou stavbu. Obývají prakticky celou planetu zemi – žijí jak v polárních oblastech, tak v rovníkových oblastech, žijí ve vodě, v zemi i ve vzduchu. Většina z nás doma chová nějaké zvíře – nejčastěji psa nebo kočku.
Archiv
Co je žralok savec
I když plave v moři a je veliký, nepatří mezi velryby. Není totiž savec. Jenže žralok není ani ryba! Žralok totiž patří mezi paryby.
Který savec umí létat
Letouni (Chiroptera) jsou řád savců, u jehož příslušníků se přední končetiny vyvinuly v křídla. Na rozdíl od letuch a plachtících kuskusů jsou letouni schopni skutečného aktivního létání. Jsou jedinými savci na světě, kteří jsou schopni aktivního letu. Jsou rozšířeni na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy.
Jaké zvíře má největší jazyk
Víš kdo má nejdelší jazyk Mravenečník velký má nejdelší jazyk ze všech suchozemských savců. Jazyk mravenečníka hřivnatého měří až 88 cm a jedinec ho může vymrštit až 150× za minutu. Sežere zhruba 30 000 mravenců a termitů za den.
Na jaké skupiny se dělí savci
Savci se dělí na: podtřídu vejcorodí (Prototheria) s řádem ptakořitní (Monotremata) a podtřídu živorodí (Theria).
Kdo má nejdelší krk
Nejdelší krk (poměr krk/tělo) měl Elasmosaurus. Krk byl úctyhodných 7 m dlouhý, celková délka těla 13 m. Nejvíce obratlů měl Elasmosaurus, a to 76 ks.
Který savec má nejvíce zubů
Dožije-li se například žralok bílý 30 let, snadno si spočítáte, že mu tlamou projde kolem 30 tisíc zubů. Pokud hledáme živočicha s největším počtem trvalých zubů, tady vynikají savci. V moři je to delfín dlouholebý. Má až 252 zubů.
Kdo patří mezi savce
Sudokopytníci, kytovci
Druh | Samec | Samice |
---|---|---|
tur domácí | býk, vůl (vykastrovaný) | kráva, dojnice (již rodila), jalovice (nerodila) |
koza domácí | kozel, hňup (vykastrovaný) | koza |
ovce domácí | beran, skopec (vykastrovaný) | bahnice (již rodila), jehnice (nerodila) |
srnec obecný | srnec | srna |
Jak útočí žralok
Jiné druhy dokážou být velmi trpěliví. Plavou s hejnem ryb tak dlouho a nenápadně, kopírují jejich pohyby až ryby uchlácholí a pak teprve zaútočí. Většina žraloků útočí zezadu (zakusují se do ocasní ploutve), ale žralok bílý s oblibou útočí zespodu a překvapuje svou kořist útokem z hlubin.
Jak se bránit proti žralokovi
Hra na mrtvého vám při setkání se žralokem nepomůže. Snažte se ho spíše zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry). V případě, že s sebou máte jakoukoliv věc (podvodní kameru, šnorchl), použijte tuto věc jako zbraň. Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok.
Kde se vyskytují kaloni
Zástupci. 172 druhů kaloňů žije v tropických a subtropických oblastech Asie, Oceánie a Afriky.
Jaký je rozdíl mezi letadlem a letounem
Jaký je rozdíl mezi letadlem a letounem A. Letadlo je každé zařízení schopné létání, určené pro dopravu osob nebo nákladu, které je alespoň částečně řiditelné a letoun je jeden z typů letadel, využívaný pro přepravu osob a/nebo nákladů.
Jaký je nejdelší jazyk na světě
Zápis v Guinnessově knize rekordů si vysloužila osmiletá fenka bernardýna ze Sioux Falls v Jižní Dakotě. A to svým 19 centimetrů dlouhým jazykem, který jí trochu komplikuje život.
Čím dýchají savci
Obratlovci dýchají prostřednictvím plic. Fáze dýchání, kdy se vzduch dostává do plic a zásobuje tak tělo kyslíkem, se nazývá vdech. Fáze, při které je vzduch z plic vytlačován a zároveň je z těla vylučován oxid uhličitý, se nazývá výdech. Celý tento proces se nazývá dýchání (ventilace).
Kde vznikli savci
Nejstarší skupina žijících placentálů vznikla v Africe asi před 110 miliony lety, tedy těsně před tím, než skončilo oddělování kontinentu od zbytku Gondwany.
Jaký savec má nejvíce zubů
Dožije-li se například žralok bílý 30 let, snadno si spočítáte, že mu tlamou projde kolem 30 tisíc zubů. Pokud hledáme živočicha s největším počtem trvalých zubů, tady vynikají savci. V moři je to delfín dlouholebý. Má až 252 zubů.
Co jsou žraločí zuby
Žraloci mají chrupavčitou kostru, která není vhodná k fosilizaci a proto se nejlépe dochovaly jejich zuby. Fosilní žraločí zuby druhů Carcharodon megalodon a Otodus obliquus se těší velkému zájmu nejen u sběratelů zkamenělin. Oblíbené jsou i malé zuby ve formě přívěsků.
Co dělat při setkání se žralokem
Hra na mrtvého vám při setkání se žralokem nepomůže. Snažte se ho spíše zasáhnout do citlivých míst (oči, čumák, žábry). V případě, že s sebou máte jakoukoliv věc (podvodní kameru, šnorchl), použijte tuto věc jako zbraň. Snažte se co nejrychleji dostat z vody, protože žralok se může vrátit a pokusit se o druhý útok.
Kde je nejvíce žraloků
Obávaný žralok bílý se ve větším počtu vyskytuje hlavně u pobřeží severovýchodu USA a Kalifornie, Jižní Afriky, jižní Austrálie a Japonska. Řada dalších druhů obývá Rudé moře nebo Karibik. Většina žraloků žije na otevřeném moři a často ve velkých hloubkách, i přes 300 m.
Kdy žralok útočí
K většině útoků dochází v případě, kdy si žralok splete člověka s tuleněm nebo jiným živočichem a po prvním kousnutí obvykle odplouvá. Přestože existuje pouze malá šance na to, že by žralok zaútočil, stále zde je.
Co přitahuje žraloky
Vědci varují, že žraloky přitahuje cákání vody nebo házení kamenů. Rovněž uvádějí, že většina obětí má černobílé nebo žlutočerné plavky. Žraloci totiž dobře vidí kontrasty těchto barev. Experti vysvětlují, že většina incidentů na Floridě jsou spíše kousnutí než skutečné útoky.
Jaký je největší netopýr na světě
kaloň komorský (Pteropus livingstonii) – žije na Komorách, může mít rozpětí křídel až 1,7 m. kaloň malajský (Pteropus vampyrus) – největší žijící aktivně létající savec na světě