Co je to Slabozrakost?

Kdo je Slabozraký

Slabozraký člověk je ten, kterému ani brýle nepomohou úplně dobře vidět v důsledku toho má potíže v běžném denním životě. Lidé, kteří nevidí vůbec nebo ti, kteří rozeznávají světlo případně jeho intenzitu, jsou nazýváni nevidomými. Někteří mají velké potíže vidět při pohybu v prostoru, např.
Archiv

Co to je Nevidomost

Nevidomost je narušení zrakového vnímání, při kterém nevznikají zrakové počitky. Ztráta zraku přináší ve vývoji nevidomého člověka odlišnosti, které souvisí s tím, že po ztrátě zraku probíhá přestavba soustavy vnímání a poznávání.
Archiv

Co je to praktická slepota

Úplná slepota je ztráta zraku zahrnující stav od naprosté ztráty světlocitu (amaurózy) až po zachování světlocitu s chybnou světelnou projekcí, tj. ztrátu schopnosti určit směr, odkud světlo přichází. Praktická slepota je definována jako porucha zraku znemožňující orientaci v neznámém prostředí.

Co je to zraková ostrost

Zraková ostrost (vizus) označuje schopnost vyšetřovaného rozpoznat malé detaily. Zraková ostrost závisí na ostrosti obrazu promítnutého na sítnici, na stavu sítnice (rozlišovací schopnost oka) a na zpracování obrazu v mozku (schopnost poznat a schopnost číst).

Jak vidí slabozrací

Slabozraký člověk vidí pouze z poloviny nebo dvacetiny tak ostře jako zdravý jedinec. Slabozraký člověk je člověk, jehož ostrost na lepším oku je menší než 0,5 nebo má zúžené zorné pole pod 10 stupňů na obou očích. Tomuto jevu se říká trubicové vidění. Úplná slepota nastává tehdy, kdy člověk nemá zachovaný světlocit.

Jak se projevuje slepota

Slepota je nejvážnější postižení zraku, neschopnost vnímat vizuální informaci. Úplná slepota je trvalá a úplná ztráta zraku, kdy nemocný nemůže vůbec vnímat světlo. Jako praktická slepota se označuje podstatné snížení zrakových funkcí.

Jak vidí Slabozraký

Slabozraký člověk vidí pouze z poloviny nebo dvacetiny tak ostře jako zdravý jedinec. Slabozraký člověk je člověk, jehož ostrost na lepším oku je menší než 0,5 nebo má zúžené zorné pole pod 10 stupňů na obou očích. Tomuto jevu se říká trubicové vidění. Úplná slepota nastává tehdy, kdy člověk nemá zachovaný světlocit.

Jak vypada slepy clovek

Mnoho lidí, když se pokoušejí představit si, co by viděli, kdyby oslepli, jednoduše zavře oči. Ale i se zavřenýma očima stále vidíte černotu. Ti, kteří jsou slepí od narození a nemají žádné vizuální vjemy, nevidí ani černě, ani bíle – nevidí nic. Abyste to pochopili, představte si, jak to „vypadá“ vzadu na Vaší hlavě.

Jak začíná slepota

Vliv stárnutí

Velmi častou příhodou bývá odchlípení sítnice. Sítnice se skládá z několika vrstev buněk, které se mohou oddělit od podkladu tvořeného stěnou oční koule. Prvním příznakem je poruch a vidění postiženým okem. Je zcela nebolestivá a vypadá, jako by zrak zakrýval hustý závěs.

Co je to dalekozrakost

Dalekozrakost je zraková vada, která se projevuje rozmazaným viděním blízkých předmětů. Nejčastěji je to způsobeno paprsky světla, které procházejí očním aparátem příliš daleko za sítnici.

Co je to Visus

Vizus je zraková ostrost. Jedná se o schopnost oka identifikovat dva co nejblíže ležící body jako dva oddělené objekty. Zraková ostrost oka je dána jeho rozlišovací schopností a jeho refrakčním stavem. Vizus do dálky se vyšetřuje pomocí optotypů ze vzdálenosti 5 nebo 6 metrů.

Co je reedukace zraku

Reedukací rozumíme využití metod speciální pedagogiky při úpravě narušených funkcí (sluchu, zraku, řeči, pohybových a rozumových schopností). U zraku je to velice individuální při každé vadě se používá jiná účinná reedukace. Jedna z nejzávažnějších poruch zraku je porucha binokůlárního vidění.

Jak vidí lidé se zrakovým postižením

Lidé s poruchou zrakové ostrosti vidí blízké či vzdálené předměty více či méně rozmazaně. V nejtěžších případech lidé prakticky rozeznávají jen barevné skvrny či obrysy. Můžete si to představit tak, jako kdybyste se dívali přes hodně špinavé okno, nebo možná ještě lépe přes matné sklo.

Jak člověk může oslepnout

Region – Oslepnutí lidí v produktivním věku bývá důsledkem různých onemocnění, úrazu nebo genetickými defekty. Nejčastější příčinou bývá šedý a zelený zákal, zánět oční spojivky a rohovky, ale také cukrovka. Nově se mezi nevidomé řadí lidé, kteří se v minulých dnech otrávili po požití metylalkoholu.

Proč se dělá šedý zákal

Šedý zákal vzniká při zakalení čočky. To pak zhoršuje kvalitu a jasnost obrazu, který se promítá na sítnici. Zhoršení zraku pak způsobuje obtíže při čtení či řízení, a dokonce i při sledování výrazu obličeje jiných lidí. V časném stádiu není mnohdy šedý zákal zjevný a onemocnění se proto vyvíjí postupně.

Jak poznám že jsem slepý

Mnoho lidí, když se pokoušejí představit si, co by viděli, kdyby oslepli, jednoduše zavře oči. Ale i se zavřenýma očima stále vidíte černotu. Ti, kteří jsou slepí od narození a nemají žádné vizuální vjemy, nevidí ani černě, ani bíle – nevidí nic. Abyste to pochopili, představte si, jak to „vypadá“ vzadu na Vaší hlavě.

Co vidí slepý člověk ve snu

Obecně je ale přijímána teorie, že sny lidí, kteří jsou slepí od narození nebo oslepli před sedmým rokem svého života, nemohou mít vizuální podobu. Sny těch, kteří jsou nevidomí od narození, postrádají zrakové představy. Místo toho se ale nevidomým zdají sny plné emocí, zvuků a hmatových vjemů.

Na jakou vzdálenost vidí člověk

Průměrný zdravý člověk by měl ze vzdálenosti 6 metrů přečíst řádek 8,8 mm. Dále se u oka rozeznává ještě vzdálený bod – "punctum remotum", tj. vzdálenost, na kterou vidí oko bez akomodace ostře. U zdravého oka je to nekonečno.

Jak se projevuje krátkozrakost

Krátkozrakost, nebo také myopie, se projevuje neostrým viděním do dálky. Je obvykle genetického původu, v dnešní době zahlcené monitory a větší námahou očí ale může být také získaná. Krátkozrakost je nejčastější oční vada – na dálku vidí špatně téměř 30% populace v EU.

Co je to Hypermetropia

Lidé trpící dalekozrakostí špatně vidí do blízka, zatímco s viděním do dálky problém nemají. Příčinou špatného vidění na krátkou vzdálenost je většinou délka oční bulvy. Zjednodušeně řečeno je oko dalekozrakého člověka zpravidla „příliš krátké“.

Jak se vyšetřuje Visus

Dle typu optotypu sedí pacient v potřebné vzdálenosti a čte jednotlivé znaky shora dolů tak, jak mu je sestra ukazuje. Výslednou hod- notu zrakové ostrosti (visus) zaznamenáme ve formě zlomku, kde čitatel představuje vzdále- nost, ze které vyšetřovaný četl, a jmenovatel číslo řádku, který vyšetřovaný ještě přečetl.

Jak vzniká tupozrakost

Příčinou tupozrakosti bývá většinou dioptrická vada oka (nejčastěji dalekozrakost, někdy i astigmatismus) nebo velký rozdíl v dioptrických vadách obou očí. Někdy je příčinou tupozrakosti také vrozený šedý zákal či jiná onemocnění oka, která brzdí nebo úplně znemožňují správný vývoj zrakových funkcí.

Jak se vyrovnat se ztrátou zraku

Nebojte se vybočit z denního stereotypu a udělat si více času na porozumění svým pocitům a vyrovnání se s nimi. Pokud vás trápí vážnější psychické problémy, poproste někoho z rodiny nebo přátele, ať vám pomohou vyhledat vhodného odborníka.

Co škodí očím

Neustálé zírání na obrazovku, stará řasenka nebo kouření cigaret si může vybrat svou daň na očním zdraví. Zrak však ohrožují i další faktory. Máte zrak jako ostříž a dioptrické brýle jsou pro vás neznámým pojmem Pak si můžete gratulovat, ale rozhodně byste neměli usnout na vavřínech.

Co se nesmí dělat po operaci šedého zákalu

Na operované straně nejméně 2 dny neležte. Po dobu 2 týdnů se vyvarujte fyzické zátěži a předklánění. Operované oči nejméně 1 měsíc chraňte před úrazem či promnutím. Vyvarujte se pobytu v infekčním, extrémně prašném a zakouřeném prostředí.