Co je to složka chemie?

Co je složka směsi

Obecná charakteristika směsí

Směsí vznikají smísením dvou nebo více látek (složek), které lze od sebe separačními postupy oddělit (viz dále). Mezi jednotlivými složkami nedochází ke vzniku chemických vazeb, a tak si složky směsi zachovávají své původní vlastnosti.
ArchivPodobné

Jak se oddělují složky směsi

Patří sem metody jako: filtrace, srážení, elektrodepozice, krystalizace, sublimace, destilace, dialýza, extrakce, chromatografie (plynová, superkritická fluidní, kapalinová, kolonová, plošná…).

Co to je suspenze

Suspenze je heterogenní směs, např. jemně dispergované (rozptýlené) pevné látky v kapalině. Důležitým znakem suspenze je, že dochází k samovolnému, ale pomalému oddělení složek směsi (např. sedimentací).

Co to jsou směsi

Směsi. Směs je výsledek mechanického smíchání chemických látek, tzn. prvků nebo sloučenin, směs je ale i jakákoliv jiná látka, která obsahuje dvě nebo více různých složek. Během této operace nedochází ke vzniku nebo zániku chemických vazeb, proto se nejedná o chemický děj.

Jaké jsou druhy směsi

Podle velikosti částic můžeme směsi dělit na homogenní (částice menší než 10−9 m), heterogenní (větší než 10−7 m) a koloidní (10−9 až 10−7 m). Směs může být rozdělena na jednotlivé složky mechanicky využitím různých fyzikálně-chemických postupů.

Co tvoří roztok

Roztok je homogenní nebo zdánlivě homogenní směs nejméně dvou látek – rozpouštěné látky a rozpouštědla (v nadbytku). Částice těchto látek jsou dokonale promíšeny a navzájem nereagují.

Jak oddělit sůl od vody

K urychlení usazování lze využít odstředivou sílu. Odstředivka (centrifuga) se používá k oddělování složek malých množství suspenzí (např. oddělování krevních složek, odšťavovač, ždímačka,…). a) Do směsi nalijeme vodu, sůl se rozpustí.

Jak oddělit ropu od vody

Želatinová činidla. Pod pojmem želatinové činidlo si představte chemický prášek, který putuje do vody smíchané s ropou. Pomocí chemikálie se z ropy vytvoří pevnější želatina. Díky tomu se mastná kapalina oddělí od vody.

Co je to emulze v chemii

Emulze je heterogenní směs dvou kapalin, které se vzájemně samovolně nesměšují. Obvykle jde o kapaliny s různou hustotou a polaritou. Emulze je tvořena disperzním prostředím a dispergovanou (rozptýlenou) látkou. Dispergovaná látka je v disperzním prostředí obvykle ve formě malých kapiček.

Jak vznika suspenze

Příkladem suspenze je třeba písek ve vodě, rozdrcená křída ve vodě nebo zemská atmosféra, v níž je prach či vlhko rozptýleno ve vzduchu. Suspenze pevné, nebo kapalné látky v plynu nazýváme aerosol. Suspenzí je ale také třeba malířská barva či lepidlo.

Co je chemická směs

Směs je látka, která se skládá ze dvou a více chemicky čistých látek, při jejich smísení nedochází ke vzniku nebo zániku chemických vazeb, a proto se nejedná o chemický děj. Jednotlivé složky směsi si zachovávají své původní vlastnosti.

Jaký je rozdíl mezi směsi a sloučeninou

Sloučenina je chemicky čistá látka složená z nejméně dvou prvků, zastoupených v určitém poměru. Směs je hmota obsahující atomy nebo molekuly různého druhu.

Co je krev za směs

Různorodé směsi jsou takové, jejichž složky od sebe odlišíme zrakem nebo mikroskopem. Příkladem různorodé směsi je např. žula nebo krev (krvinky nebo krevní destičky jsou pozorovatelné mikroskopem).

Jak se dělí Roztoky

Skupenství roztokuroztok pevné látky a kapaliny (cukr rozpuštěný ve vodě, sůl rozpuštěná ve vodě)roztok dvou kapalin (ethanol rozpuštěný ve vodě – alkoholické nápoje)roztok plynu a kapaliny (oxid uhličitý ve vodě – šumivé nápoje)roztok nejméně dvou plynů (vzduch)roztok pevných látek (slitiny, například bronzu)

Jak poznat roztok

Roztok může existovat ve skupenství plynném, kapalném a pevném. V prvním případě jím rozumíme směs dvou nebo více plynů, jež spolu chemicky nereagují. Roztok ve skupenství pevném se nazývá tuhý roztok a rozumíme jím látky pevné fáze obsahující více než jednu složku. V tuhém roztoku tvoří např.

Jak oddělit vodu a olej

Pomocí naolejované zkumavky naplněné vodou. Olej má menší hustotu než voda, a proto plave na jejím povrchu a je vytlačován do zkumavky.

Jak oddělit cukr a sůl

Krystalizace

– oddělování rozpuštěných složek stejnorodé směsi, při které dochází k vyloučení pevné složky v podobě krystalů. Využití: výroba cukru, získávání soli z mořské vody, čištění krystalických látek. Urychlení krystalizace lze provést prudkým ochlazením směsi.

Jak se Rafinuje ropa

Nejčastěji se k tomuto účelu využívá proces zvaný hydrogenační rafinace. Při odsíření se smíchají s vodíkem a zahřejí na asi 350 °C, kdy za přítomnosti kovových katalyzátorů vodík reaguje se sloučeninami síry, dusíku a kyslíku, takže vzniká sirovodík, čpavek a voda.

Jak se dělá ropa

Ropa vznikla termogenickým rozkladem organické hmoty (živočišných a rostlinných zbytků). Organický materiál se vlivem tepla a tlaku přemění nejprve na kerogen a pak na ropu a zemní plyn. Ropa se začíná tvořit při cca 60 stupních Celsia termogenickým rozpadem (krakováním) kerogenu.

Jak se dělá emulze

Vytváření emulzí

Při smíšení dvou kapalin (často např. olej a voda), ze kterých se má vytvořit emulze, dojde k rozdělení obou složek do jednotlivých vrstev. Olej má menší hustotu než voda a tak olej plave na vodě a fázové rozhraní mezi kapalinami je malé.

Co obsahuje roztok

Roztok je homogenní nebo zdánlivě homogenní směs nejméně dvou látek – rozpouštěné látky a rozpouštědla (v nadbytku). Částice těchto látek jsou dokonale promíšeny a navzájem nereagují.

Co je to stejnorodá směs

Homogenní (stejnorodá) směs je systém dvou nebo více složek, v němž neexistuje rozhraní mezi jednotlivými složkami a jejich fázemi, vlastnosti v celém jeho objemu jsou tedy stejné. U homogenních směsí nelze opticky rozlišit jejich složky, neboť velikost rozpuštěných částic je menší než 10−9 m.

Co to jsou sloučeniny

Sloučenina je látka, která se skládá ze dvou nebo více různých chemických prvků spojených tzv. chemickou vazbou (ta je na obrázcích obvykle znázorňována jako jednoduchá, dvojitá či trojitá „čára“ spojující dvě „kuličky“ – atomy).

Jak se nazývá stejnorodá směs

Homogenní (stejnorodá) směs je systém dvou nebo více složek, v němž neexistuje rozhraní mezi jednotlivými složkami a jejich fázemi, vlastnosti v celém jeho objemu jsou tedy stejné. U homogenních směsí nelze opticky rozlišit jejich složky, neboť velikost rozpuštěných částic je menší než 10−9 m.

Jak vyrobit 10% roztok

Zober 10 gramov látky, rozpusti to v 50 – 75 ml vody a po rozpustení dolej na 100 ml. nene, je to deset gramů látky a devadesát gramů (=ml) vody, aby to celkem dalo 100 gramů, tudíž bude mít ve výsledném roztoku ta látka desetiprocentní podíl.