Co je to strapačky?

Co jsou to strapačky

Halušky z bramborového těsta s kyselým zelím a smaženou slaninou se označují jako strapačky. Nejznámější jsou ale brynzové halušky. Do nich se přidává brynza, halušky se navíc posypou slaninou a případně pažitkou.

Jaká mouka se používá na halušky

K přípravě haluškového těsta nám stačí jen mouka, voda a sůl. Mouku použijeme polohrubou nebo napůl hladkou a hrubou. Vypracujeme měkké těsto – ani husté ani řídké.

Co se dává na halušky

Bramborové halušky jsou oblíbeným a chutným pokrmem, pocházejícím ze slovenské kuchyně. Doplnit je můžete brynzou a slaninou, nebo zelím a třeba uzeným masem. Halušky jsou levné a rychlé, a zasytí celou rodinu.

Jak se vyrábí halušky

Halušky jsou pokrmem spojeným se Slovenskem, vyrábí se z hrubé mouky, vejce, soli, vody nebo mléka. Přes síto s velkými dírami promícháme těsto nad hrncem s vroucí vodou. Až halušky vyplavou na hladinu, jsou hotové. Promastíme je máslem či sádlem, aby se neslepily.

Jak se dělají strapačky

Špek nakrájíme na kostky, cibuli na kostičky. Špek vypečeme, osmahneme na něm cibuli, přidáme pokrájené kysané zelí, prohřejeme a nakonec smícháme s vařenými noky a jemně sekanou petrželkou.

Co je to špecle

Špecle (z německého Spätzle) jsou vaječné nudle nebo noky užívané v jihoněmecké, jihorakouské, švýcarské, maďarské, alsaské a jihotyrolské kuchyni.

Jak udělat halušky bez síťka

Pokud cedník nemáte, nandejte si těsto na prkénko a odkrajujte halušky do vody přes okraj nožem. Vařte, dokud nevyplavou napovrch. Poté sceďte.

Jak se dělá brynza

Nejprve se zasýří sladké ovčí mléko. Tato surovina se nechá zaschnout na salaši, díky čemuž vznikne hrudkový ovčí sýr. Ten se následně přenese do brynzárny, kde se třídí a umývá vodou. Dalším krokem je zrání, které se realizuje při teplotě 20 °C v sýrařských vanách.

Jak na halušky bez SITA

Pokud nemáte sítko na halušky, dá se použít děrovaný cedník nebo halušky dávkujte příborovým nožem přes okraj prkénka.

Kdo vymyslel halušky

Tradice brynzových halušek zřejmě souvisí s tradičním způsobem života slovenského obyvatelstva, tradicí chovu ovcí a výrobou výrobků z ovčího mléka, hlavně brynzy. Podle etnoložky Kataríny Nádaské se brynzové halušky ve slovenské kuchyni objevily až v 17. století a to pod rumunským vlivem.

Jak dlouho se vaří halušky

Halušky připravíme tak, že nastrouháme syrové brambory (polovinu na jemno a druhou polovinu hruběji), přidáme, vejce, sůl a mouku. Promícháme, lžící tvarujeme nočky a vaříme ve vroucí osolené vodě 5-10 minut.

Jak jíst špecle

Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.

Jak se dělají špecle

Postup přípravy receptuMouku,vejce mléko a sůl vymícháme do hladkého těsta.Dáme vařit vodu a osolíme ji.Do vroucí vody přes cedník prolisujeme těsto, nebo ho natrháme lžičkou.Když špecle vyplavou, vyjmeme je do hrnce se studenou vodou. Pak přecedíme a promastíme.Hodí se jako příloha k omáčkám, vhodné i na zapečení.

Na co je dobrá bryndza

Sýr, který je základem tradičního jídla – brynzových halušek – může podle výsledků studie zveřejněné listem Sme výrazně snížit riziko ekzémů, astmatu, alergií, řídnutí kostí, cukrovky a dokonce i rakoviny a nemocí srdce a cév.

Jak chutná brynza

Měkký zrající sýr pikantní chuti z ovčího mléka. Bryndzu je možné použít jak ve studené, tak i v teplé kuchyni. Vakuově zabalená má trvanlivostí až 8 týdnů.

Jak protlačit halušky

Přes haluškovač (síto na halušky) protlačíme těsto do vařící se vody – pokud nemáte síto, vykrajujte halušky lžící. RADA: Jak správně připravit halušky Halušky jsou hotové pokud plavou, pak je scedíme.

Čím se dá nahradit brynza

Anglickou slaninu můžete nahradit tradičnější uzenou bílou slaninou. Pokud nemáte brynzu, použijte kozí sýr.

Co uvařit ze Špeclí

Špecle lze podávat na několik způsobů. Dokonale chutnají s omáčkou, masem, škvarky, klobásou nebo sýrem. Poslouží i jako vynikající příloha k obědovým pokrmům, kterou lze střídat s brambory, kroupami nebo rýží. Osvědčí se také ve formě samostatného pokrmu bez zbytečných přísad.

Jak je zdravá bryndza

Kromě toho je brynza vydatným zdrojem kvalitních bílkovin, minerálů, vitamínů B (riboflavin, niacin, vitamín B6, vitamín B12), A, C a D. Protože se brynza připravuje z ovčího mléka, má 3x více vápníku než sýry připravované z mléka kravského.

Co se hodí k Bryndze

Využití v kuchyni

Nejznámějším receptem jsou halušky s brynzou – Brynzové halušky podle staré slovenské mamušky. Mimo jiné se brynza přidává do polévek, omáček, salátů, k rybám, masům, zelenině, bramborám, do těstovin, nudlí, pirohů, koláčů, pomazánek, omelet, placek, palačinek, nádivek, náplní mas – Ovčácké řízky.

Co to je brynza

Brynza (z rumunského brânză „tvaroh“, slovensky bryndza; někdy také brymza, brindza) je měkký, míšený a solený sýr vyráběný z hrudkového ovčího mléka, tvarohu, někdy i kravského či kozího. Vyrábí se v karpatských zemích: na Slovensku, v Polsku, Rumunsku, na Ukrajině a na Moravě.

Čím se dá nahradit bryndza

Anglickou slaninu můžete nahradit tradičnější uzenou bílou slaninou. Pokud nemáte brynzu, použijte kozí sýr.

Jak dlouho vydrží brynza

Brynzu skladujeme v lednici při teplotě 4 – 6°C. Měla by být pečlivě uzavřená. Trvanlivost je 14 dní od data výroby, po otevření bychom ji měli spotřebovat co nejdříve. Brynzu je možné i zmrazit, po rozmražení se musí ihned spotřebovat.

Jak se vaří bryndza

Můžeme je vykrajovat lžičkou namočenou ve vroucí vodě, nebo je odkrajovat nožem z prkénka, případně je protlačovat do vroucí vody skrz speciální haluškové síto. Vaříme asi 4-5 minut tj. až halušky vyplavou na povrch vody, to jsou uvařené.

Jaké sýry nejíst v těhotenství

Odborníci doporučují, aby se těhotné ženy vyhýbaly například měkkým sýrům typu brie, feta, camembert, hermelín a plísňovým sýrům. Pasterizované nejsou i některé druhy mozzarelly, džusů či jogurtových nápojů.