Co je to T1 a T2?

Co je to T2

DVB-T2 („Digital Video Broadcasting – Terrestrial“) je standard digitálního pozemního televizního vysílání, který v roce 2020 na území České republiky zcela nahradil svého předchůdce – DVB-T. DVB-T2 je proto jediný způsob, jak u nás momentálně naladit anténní vysílání.

Co je na elektroměru T1

Elektroměr po 8 vteřinách přepíná zobrazení Vysokého tarifu (T1) a Nízkého tarifu (T2). Šipka vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí právě zobrazovaný tarif na displeji. Čtvereček vedle T1(VT), nebo T2(NT) značí aktivní tarif (tarif, který právě registruje spotřebu el. energie).
ArchivPodobné

Jak se vyznat v elektroměru

Mechanické elektroměry

Číselníky vedle sebe – vlevo vysoký tarif (označený I.), vpravo nízký tarif (označený II.) Opisují se vždycky číslice před desetinnou čárkou. Abyste mohli nahlásit naměřené hodnoty, musíte znát výrobní číslo elektroměru. Bývá nejčastěji vedle písmena N nebo Nr.
Archiv

Co ukazuje třífázový elektroměr

Třífázový elektroměr je elektroměr využívaný v odběrných místech pro měření elektrické energie v jednom nebo ve dvou tarifech. Přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem je řízeno buď pomocí dálkového ovládání přijímačem HDO, nebo pomocí lokálního ovládání z časového spínače.

Co je tarif T2

Popis elektroměru

Na LCD zobrazovací jednotce (displeji) se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Jak zjistit kdy je vysoký a nízký tarif

V rozvaděči naleznete pouze elektroměr. Povel pro zjištění časů nízkého tarifu najdete na displeji elektroměru. Pokud se vám nedaří tento údaj zjistit, můžete se podívat do našich návodů k elektroměrům.

Co je tarif T1 a T2

Popis elektroměru

Na LCD zobrazovací jednotce (displeji) se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Kde se používá Dvousazbový elektroměr

elektrický boiler nebo elektrické vytápění, je možná dvojí sazba za odběr elektrické energie, tzv. vysoký a nízký tarif. Pak se používá i dvousazbový elektroměr.

Kdy je elektřina nejlevnější

K účtování elektrické energie za sníženou cenu docházelo obvykle v čase 20.00 – 6.00. (odtud také pojmenování „noční proud“).

Jak zjistit časy spínání HDO

Pro zobrazení platnosti nízkého tarifu vašeho odběrného místa je třeba znát kód HDO, který je uveden na přijímači HDO. Přijímač najdete v elektroměrovém rozvaděči. Další možnost, jak se může měnit doba spínání mezi nízkým a vysokým tarifem je pomocí digitálních přepínacích hodin.

Jak se zapojuje elektroměr

Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem. Při použití jističe se vodič PEN nerozděluje v elektroměrovém rozváděči v části měření.

Co je na elektroměru P

Zobrazením šiky doprava s označením +P nebo doleva s -P je indikován směr toku elektrické energie. Bargraf v rohu displeje podává informaci o aktuálním měřeném výkonu. Přítomnost fázového napětí je indikována rozsvícením symbolů L1, L2, L3.

Jak zjistím jaký mám tarif elektřiny

Kde ji najdu Distribuční sazba je uvedená na smlouvě i na každém vyúčtování nebo ji najdete v Samoobsluze, kde je v detailu každého odběrného místa elektřiny. Najdete ji pod označením například D02d, C01d nebo D57d.

Jaký je rozdíl mezi vysokým a nízkým tarifem

Co vlastně tyto pojmy znamenají a jaký je mezi nimi rozdíl Nízký tarif (dříve pojmenován jako noční proud) je označení pro sníženou cenovou sazbu za elektrickou energii. Vysoký tarif (dříve označovaný jako denní proud) je označení pro elektrickou energii, za kterou platí spotřebitel plnou cenu.

Co je sazba D25D

Domácnosti, které používají elektřinu pro ohřev vody. Ano, D25D je dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena eletřiny v levnějším tarifu. Domácnosti, které k vytápění používají akumulační spotřebiče. Ano, D26D je dvoutarifní sazba, kde je 8 hodin denně cena eletřiny v levnějším tarifu.

Jak zapojit třífázový elektroměr

U třífázových elektroměrů musí být dodržen správný sled fází (L1, L2, L3). Elektroměr musí být připojen na přívodní fáze ve sledu L1, L2, L3 z levé strany. V sítích TN se pro ochranu při poruše (před dotykem neživých částí) použije automatické odpojení od zdroje nadproudovým jisticím prvkem – jističem.

Kdo může zapojit rozvaděč

Dejte prostor zkušenějším. Elektrikář nebo firmy, které se na dodání a montáž rozvaděčů na elektřinu přímo specializují, vloží do připravené skříně rám s veškerými potřebnými jističi a následně kabely podle přísných pravidel připojí tak, aby vše správně fungovalo.

Jaký tarif od Čezu

Sedm možností od ČEZ

Tarif Cena/rok Cena MWh
eTarif Fix 9866 Kč 1298,57 Kč
Basic SP 10 240 Kč 1213,00 Kč
Garant Plus 10 091 Kč 1091,70 Kč
Comfort 10 385 Kč 1213,00 Kč

Kdy se vyplatí Dvoutarif

Hlavním faktorem odběru při této sazbě je, že nevyužíváte elektřinu k vytápění nebo ohřevu vody. Dvoutarifní sazby jsou vhodné pro domácnosti, které elektřinu využívají k vytápění, ohřevu vody, nebo mají třeba vyhřívaný bazén či elektromobil, který dobíjí v garáži.

Co je tarif T4

Na LCD zobrazovací jednotce se postupně zobrazuje stav číselníku 1. tarifu (T1=vysoký tarif), po 8 vteřinách se přepíná na 2. tarif (T2=nízký tarif), T3,T4 (rezerva – nevyužito) a dále znovu od začátku. Funkčnost elektroměru poznáte pouze dle zobrazených hodnot na displeji (elektroměr nemá žádný pohyblivý kotouč).

Jak získat sazbu D57d

Podmínek pro získání sazby D57d je více. Součtový instalovaný příkon spotřebičů k vytápění s tepelným čerpadlem, včetně instalovaného příkonu akumulačního spotřebiče pro ohřev teplé užitkové vody, musí mít hodnotu nejméně 40 % příkonu hlavního jističe před elektroměrem v odběrném místě.

Co je 6Q elektroměr

Činná i jalová složka (6Q). Měřící interval 15 min. nebo parametrizovatelný v rozsahu 1 – 60 minut. Hodnoty musí být možné ukládat jako střední hodnotu výkonu v daném intervalu.

Co je to HDO

Hromadné dálkové ovládání (HDO) je soubor technických prostředků (jako např. vysílače, přijímače, centrální automatika, přenosové cesty apod.) umožňujících vysílat povely nebo signály za účelem zapínání nebo vypínání spotřebičů, přepínání tarifů.

Jaký kabel od hodin k rozváděči

K rozvodu zásuvek v jednotlivých místnostech se používá doporučovaný kabel CYKY-J 3×2,5 mm2, kde může být na jeden kabel zapojeno i více zásuvek v místnosti.

Jak vysoko musí být rozvaděč

výška spodní hrany rozváděče od podlahy nebo definitivně upraveného terénu:ve vnitřních instalacích není stanovena, avšak jističe a svorkovnice PEN musí být obsluze přístupné ve výšce minimálně 300 mm;ve venkovních instalacích musí být minimálně 600 mm.