Co je to travertin?

Kde se tezi travertin

O Travertinu

Žlutá a červená varianta se těží v Iránu a okolních zemích – TRAVERTINO GIALLO PERSIANO a TRAVERTINO ROSSO PERSIANO. Velká a významná ložiska jsou dále ve středním a východním Turecku, kde se těží ekvivalenty italských travertinů, avšak jsou méně porovité.

Co je postaveno z travertinu

Již v dávné minulosti se travertin používal jako stavební materiál. Některé historicky významné stavby, jako je například Koloseum v Římě, jsou z velké části postaveny z travertinu. V současné době se jej používá k obkladům hlavně v interiérech. Travertin se pro tyto účely leští a působí velice efektně.
Archiv

Jak řezat travertin

K řezání doporučujeme použít vodní pilu, kdy jsou dlaždice vodou ochlazovány, nepraskají a omezí se prašnost.

Jak vypadá travertin

Travertin je velmi světlou horninou, která se může pohybovat od bělavě žluté až nažloutlé, někdy je zbarven do červena v závislosti na příměsích. Jeho uloženiny jsou často zaoblené, hroznovité a mají často dobře viditelnou páskovanou strukturu. Hustota travertinu se pohybuje od 2,6 do 2,8 g/cm3.

Kde se vyskytuje travertin v ČR

Travertin se vyskytuje v krasových oblastech, které jsou tvořeny vápencem nebo dolomitem. V České republice se s ním setkáme například na Moravě – Kokorský travertin, na Přerovsku – Tučínský travertin. Ve světě se travertin vyskytuje například v USA, v Itálii, v Alžírsku apod.

Na co se používá travertin

Je vhodný především pro obkládání vodorovných a svislých ploch v interiéru i exteriéru jako např. bazénových či zahradních teras, dlažeb a chodníčků, nebo domovních fasád či podlah a vnitřních stěn obytných prostor domů.

Jak řezat umělý kámen

Umělý kámen můžete dle potřeby řezat a zkracovat. Pro řezání betonových obkladů použijte brusku s diamantový kotoučem, sádrové obklady pak bez problémů zkrátíte i ruční pilkou na železo. Montáž vám usnadní také rohové díly, které usnadní propojení linií stěny a rohů.

Jak vyčistit travertin

Z řady produktů anglického výrobce a specialisty na čištění, imrpegnaci a údržbu přírodního kamene můžeme doporučit prostředek LTP Waxwash. LTP Waxwash je jemný čisticí prostředek s obsahem stopového množství lněného oleje připravený zvláště na čištění nejchoulostivějších povrchů bez poškození.

Jaká hornina je travertin

Travertin je chemická usazená hornina vznikající na pevnině. Složením odpovídá vápenci, na rozdíl od něj je pórovitý. Je tvořen malými zrnky čistého uhličitanu vápenatého (tzn. kalcitu), která poutají dohromady ostatní částečky, z nichž je travertin tvořen.

Jak se obkládá kamenem

Obkládat začínáme od rohu. Nanášení probíhá metodou zvanou buttering/floating, lepidlo tedy nanášíme nejen na stěnu, ale i na zadní stranu obkladu. Kameny pokládáme v rohu těsně k sobě. Od zajištění rohu už můžeme postupovat libovolným směrem dle toho, jak jsme nanesli lepidlo na stěnu.

Čím řezat kamenný obklad

Kamenné obklady je možné řezat bruskou s diamantovým kotoučem.

Čím natřít přírodní kámen

Olej na kámen je přírodní napouštěcí olej vhodný na impregnaci všech druhů přírodního a umělého kamene. Impregnovaný povrch si zachovává pórovitost, zvýrazňuje přírodní strukturu kamene a zároveň odpuzuje vodu. Slouží k snadnější údržbě kamenných ploch. Olej na kámen se aplikuje štětcem, houbičkou nebo textilií.

Jak se starat o kámen

Pro většinu kamenů platí zásada, že se očistí proudem vlažné nebo chladné proudící vody. Ideál je horský potůček, ale dobře poslouží i dostatečně dlouho tekoucí voda z kohoutku. Druhou možností je očista v misce s vodou a křišťálem – přes noc. Nabíjení kamenů může být několikero.

Jak spárovat přírodní kámen

Drenážní spárovací malta se vysype na navlhčenou dlažbu. Pomocí koštěte s dlouhými, tvrdými štětinami se drenážní spárovací malta rovnoměrně rozhrne do spár. Je třeba dbát na to, aby spáry byly zcela vyplněné spárovací maltou. Plocha s vyplněnými spárami se jemně navlhčí.

Čím lepit břidlici

Na obklad z naší břidlice doporučujeme následující lepidla: Thin – Set Flex (mrazuvzdorná lepící malta pro náročné případy lepení-venkovní i vnitřní plochy), Thin – Set Gres (lepící malta střední výkonnostní třídy-venkovní i vnitřní plochy).

Jak vyčistit kamennou podlahu

Základním a nejjednodušším způsobem čištění přírodního kamene je zametání a vysávání suchých nečistot, stejně jako stírání mokrých nečistot vlhkým hadrem, což je díky impregnaci kamene snadné. Použít též lze houbičku, vodu a trochu mýdla či obyčejného saponátu. Odstraníme tak nejběžnější skvrny.

Čím se lepí kámen

Epoxidové tmely a pryskyřice se používají pro tmelení a lepení mramoru, žuly a kamene. Díky charakteristickému trvajícímu lepícímu účinku a odolnosti jsou doporučené pro venkovní použití, kde teploty mohou klesnout pod 0°C. Jejich použití je možné i na mokré povrchy.

Čím ošetřit kameny

Z obyčejných přípravků stačí voda a obyčejné mýdlo, případně prostředky, které jsou přímo určené k čištění přírodního kamene. V exteriéru si pak vystačíme s tlakovou vodou (vysokotlakým proudem vody, tzv. vapkou), běžně též zametáme.

Jak obkládat přírodním kamenem

Obkládat začínáme od rohu. Nanášení probíhá metodou zvanou buttering/floating, lepidlo tedy nanášíme nejen na stěnu, ale i na zadní stranu obkladu. Kameny pokládáme v rohu těsně k sobě. Od zajištění rohu už můžeme postupovat libovolným směrem dle toho, jak jsme nanesli lepidlo na stěnu.

Čím lepit přírodní kámen

Přírodní kámen. Obklad se lepí stavebními flexibilními lepidly určenými pro lepení velkoformátových obkladů a dlažeb. V naší nabídce máme pro lepení obkladů tloušťky 1-2 cm lepidlo QM RKS, které lze použít i pro silnější kámen. Lepidlo obsahuje TRAS proti vzniku výkvětů na kameni.

Jak nejlépe umýt podlahu

Pokud to míra znečištění umožňuje, vyčistěte podlahu pouze na sucho – vysavačem, smetákem, případně ji zbavte prachu lehce navlhčeným mopem. Při větším množství špíny a nečistot použijte speciální prostředek na PVC a vinylové podlahy s PU ochrannou vrstvou (CC-PU-čistič) v přesně určeném poměru s vodou (1:200).

Jak oživit kámen

Prostředky Owatrol zajistí oživení zašlého vzhledu kamene a impregnaci jeho povrchu. Doporučuje použít penetrační olej Owatrol POLYTROL, který jednoduchým a rychlým způsobem obnoví původní barevný odstín kamene a jeho ztracený lesk.

Jak spárovat kamennou zeď

Co použít ke spárování Obvykle jemnou cementovou maltu (mazaninu). Mezi radami zkušených zedníků se objevuje i tip na maltu na klinkery.

Co na podlahu aby neklouzala

Profesionální vosky vydrží na podlaze dlouho a jsou bezpečné pro použití i do míst, kde je nutné, aby podlaha neklouzala. Ideální je jejich použití i do míst jako jsou nemocnice (chrání podlahu proti dezinfekcím), chodby, sportovní haly.

Co použít na mytí podlahy

Jádrové mýdlo: Pro velmi silné usazeniny se hodí jádrové mýdlo. Naneste mýdlo s trochu vody na nečistoty, nechte působit a poté zcela jednoduše oškrábejte. Mycí prostředky: Stejně jako univerzální čistič lze analogicky použít také mycí prostředky. Nakapejte několik kapek do vody a podlahu rovněž zbavíte mastnoty.