Co je to Varšavská smlouva?

Kdo patří do Varšavské smlouvy

Vznikl na základě Smlouvy o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci podepsané 14. května 1955 Albánií, Bulharskem, Československem, Maďarskem, NDR, Polskem, Rumunskem a SSSR ve Varšavě. Formálně byl reakcí na zřízení Západoevropské unie a Pařížské dohody umožňující vstup Západního Německa do NATO.

Kdy se rozpadla Varšavská smlouva

Dne 1. července 1991 se tak v Praze uskutečnilo poslední zasedání Politického poradního výboru Varšavské smlouvy. Na něm podepsali vedoucí činitelé zemí Varšavské smlouvy protokol o ukončení platnosti paktu. Michaila Gorbačova zastupoval viceprezident Genadij Janajev.
Archiv

Kdo založil Varšavskou smlouvu

Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci, kterou jako reakci na vstup SRN do NATO podepsaly v polském hlavním městě 14. května 1955 Albánie (vystoupila 1968), Bulharsko, Československo, Maďarsko, Německá demokratická republika, Polsko, Rumunsko a SSSR.
Archiv

Kdo nás obsadil v roce 1968

Hlavní podíl na invazi měly armády Sovětského svazu (SSSR), výrazně slabší účast měla vojska Polské lidové republiky (PLR), Maďarské lidové republiky (MLR) a Bulharské lidové republiky (BLR), nepatrnou účast pak měla vojska Německé demokratické republiky (NDR).

Kdo pozval vojska Varšavské smlouvy

Invaze v srpnu 1968 zajistila mír na dalších dvacet let, hájí vpád vojsk Varšavské smlouvy ruská státní agentura RIA Novosti. Češi podle ní za svou zemi od roku 1620 nikdy nebojovali.

Co se stalo po okupaci

Okupací Československa v podstatě skončil proces, kterému se začalo říkat pražské jaro. Následovalo období, ve kterém se postupně dostali k moci politici, kteří poté nastolili tzv. normalizaci čili sovětskou okupační správu země trvající až do konce roku 1989.

Kdy zaniklo RVHP

Rada vzájemné hospodářské pomoci

Rada vzájemné hospodářské pomoci Совет Экономической Взаимопомощи
Zkratka RVHP
Vznik 5. ledna 1949
Zánik 28. června 1991
Účel ekonomická pomoc mezi členskými státy

Jak to bylo v roce 1968

události v ČSSR v roce 1968: TOTALITA. Vojenský zásah armád pěti států Varšavské smlouvy (SSSR, Bulharska, Maďarska, NDR a Polska) v Československu v noci z 20. na 21.8.1968, který zastavil reformní proces Pražského jara. Zásahu předcházel politický nátlak sovětského vedení v čele s L. I.

Kdy bylo prijato západní Nemecko do NATO

keep the Soviet Union out, the Americans in, and the Germans down.” V roce 1952 došlo k prvnímu rozšíření NATO o Řecko a Turecko, v roce 1955 vstoupila Německá spolková republika. V reakci na vstup NSR do NATO vznikl vojenský pakt východního bloku, organizace kolektivní obrany pod názvem Varšavská smlouva.

Jak dlouho trvala okupace

„Okupace je ve světě často nahlížená jako něco, co trvalo jen první týden v srpnu (1968). Ona ale trvala 20 let a byla to dlouhá součást českých dějin,“ připomněl. „Myslím, že v současné České republice je demokracie nejen ohrožena, ale výrazně ubývá.

Z jakého důvodu došlo začátkem 60 let k uvolnění politické atmosféry

Šedesátá léta se nesla v duchu uvolňování politického i kulturního života, docházelo ke kritice neměnnosti stávajícího režimu a ke snahám o návrat k původním myšlenkám Karla Marxe. V kultuře se uvolnění projevovalo odpoutáním od stranickosti k tvůrčí svobodě.

Které státy byly v RVHP

Zakládajícími členy RVHP byly 5. ledna 1949 Bulharsko, Československo, Maďarsko, Polsko, Rumunsko a Sovětský svaz. Později přistoupily Albánie (1949), NDR (1950), Mongolsko (1962), Kuba (1972) a Vietnam (1978).

Co je zkratka RVHP

Rada vzájemné hospodářské pomoci (RVHP) byla organizací, která vznikla spíše z politických než hospodářských důvodů. V prvních letech své existence byla mocenským nástrojem Sovětského svazu k hospodářskému ovládnutí zemí východní Evropy a později začala působit jako prostředek tzv. socialistické ekonomické integrace.

Kdo vymyslel NATO

Severoatlantická aliance

Severoatlantická aliance Organisation du traité de l'Atlantique nord
Zakladatel Paul-Henri Spaak, Lester B. Pearson, Gustav Rasmussen, Robert Schuman, Bjarni Benediktsson, Carlo Sforza, Joseph Bech, Dirk Stikker, Halvard Lange, José Caeiro da Mata, Ernest Bevin a Dean Acheson
Vznik 4. dubna 1949

Kdo založil NATO

Spojené státy americkéVelká BritánieFrancieKanadaItálieNorsko
Severoatlantická aliance/Zakladatelé

Podpis Bruselské smlouvy v březnu 1948 byl projevem rozhodnutí pěti západoevropských států – Belgie, Francie, Lucemburska, Nizozemska a Spojeného království – vytvořit systém společné obrany a posílit vzájemné vztahy takovým způsobem, který by jim umožnil odolat ideologickému, politickému a vojenskému ohrožení jejich …

Jaký země jsou v NATO

Řecko (1952)Severní Makedonie (2020)Slovensko (2004)Slovinsko (2004)Spojené království (1949)Spojené státy americké (1949)Španělsko (1982)Turecko (1952)

Co znamená pro ČR členství v NATO

Vstupem do NATO se ČR stala pevnou součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a docílila stavu, kdy je bezpečnost země zajištěna nejlépe v historii našeho národa. ČR je důvěryhodným a spolehlivým spojencem ve shodě se závazky vyplývajícími z členství v NATO.

Co dělá NATO

K dosažení svého hlavního cíle plní Aliance tyto základní bezpečnostní úkoly: Zajišťovat kolektivní obranu a odstrašení proti všem formám agrese vůči kterémukoli členskému státu NATO. Stabilizovat bezpečnostní situaci ve svém širším sousedství prostřednictvím vojenských operací na podporu zvládání krizí.

Kdo zastupuje Českou republiku v NATO

Ministerstvo obrany čeká letos už pátá změna odborného náměstka. V létě skončí Jakub Landovský, který bude Česko zastupovat v NATO, zjistil Radiožurnál. Jeho jmenování už podepsal prezident. Vystřídá tak současného stálého velvyslance při NATO Jiřího Šedivého, který je v Bruselu od září 2012.

Kdo stojí v čele NATO

Generální tajemník NATO (NATO Secretary General)

Současným GT NATO, od 1. října 2014, je norský politik Jens Stoltenberg, který převzal funkci od dánského politika Anders Fogh Rasmussena, jenž do čela NATO nastoupil v dubnu 2009.

Které země jsou v NATO

Řecko (1952)Severní Makedonie (2020)Slovensko (2004)Slovinsko (2004)Spojené království (1949)Spojené státy americké (1949)Španělsko (1982)Turecko (1952)

Kdo rozhoduje v NATO

Severoatlantická rada (North Atlantic Council, NAC)

je hlavním rozhodovacím orgánem NATO. Její rozhodnutí se vztahují ke všem aspektům činnosti organizace, návrhy jsou přijímány jednomyslným souhlasem.

Proč ČR vstoupila do NATO až v roce 1999

března 1999 vstoupila spolu s Polskem a Maďarskem do NATO. Hlavním důvodem vstupu ČR do NATO bylo zajistit vnější bezpečnost ČR. Vstupem do NATO se ČR stala pevnou součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a docílila stavu, kdy je bezpečnost země zajištěna nejlépe v historii našeho národa.

Co je ukolem NATO

Jak praví preambule smlouvy, cílem spojenců je "podporovat mírové a přátelské vztahy v celém severoatlantickém prostoru". V době podpisu této smlouvy však bezprostředním účelem NATO byla obrana jeho členů proti možnému ohrožení vyplývajícímu z politiky a rostoucí vojenské síly tehdejšího Sovětského svazu.

Kdo podepsal vstup do NATO

Severoatlantickou smlouvu podepsalo v dubnu 1949 dvanáct států: Spojené státy americké, Kanada, Spojené království, Francie, Portugalsko, Belgie, Lucembursko, Nizozemsko, Dánsko, Norsko, Itálie a Island. V roce 1952 se připojilo Řecko a Turecko.