Co je to výběrový soubor?

Čím je tvořen výběrový soubor

Výběrový soubor je podmnožinou základního souboru, který například sleduje určitou populaci v určeném časovém úseku. Výběrový soubor již nezahrnuje celou populaci, ale jen její část. Tato část by však měla být reprezentativní, tedy odpovídat dané populaci.

Co je to výzkumný soubor

Cílový, též výzkumný soubor (popř. populace) je množina objektů, kte- rých se zkoumání týká, na které se mají jeho výsledky vztáhnout. Doporu- čuje se hovořit o něm v případech, kdy se dá předpokládat, že ne všechny objekty zkoumání budou/jsou pro účely výzkumné dostupné.
Archiv

Co je to základní soubor

Základní soubor nebo populace – je zadán přesným vymezením jeho prvků, které jsou buď určeny jmenováním nebo stanovením jednoznačného pravidla pro výběr. Podle rozsahu jej můžeme dělit na konečný (např. demografické soubory), nebo nekonečný (ideální, reálně neexistuje).

Co je to kvótní výběr

Kvótní výběr – metoda záměrného výběru vzorku pro výzkum trhu, jsou dány počty (kvóty), kolik lidí s jakými charakteristikami má být vybráno.

Co je to reprezentativní vzorek

vzorek reprezentativní (MSgS) je výsledkem statistického náhodného (pravděpodobnostního) výběru. Jen tak lze přísně kontrolovat a měřit reprezentativnost. Společenské jevy se velmi často vyskytují ve velikém množství případů, tj. v několika stech tisících či miliónech.

Co je to výzkumný vzorek

Výzkumný vzorek je reprezentativní část populace s určitými charakteristikami, vybraná pro účely marketingového výzkumu. Údaje získané na vzorku by měly být zobecnitelné na celou populaci.

Co to je rozsah souborů

Rozsah souboru (ozn. n) je počet všech prvků statistického souboru. Statistický znak je společná vlastnost statistického souboru, kterou vyšetřujeme.

Jaké znáte v kvalitativním výzkumu typy výběru vzorku

Vzorek respondentů – způsoby výběruProstý náhodný výběr.Systematický náhodný výběr.Stratifikovaný náhodný výběr.Vícestupňový shlukový výběr.

Jak určit velikost vzorku

Velikost vzorku lze určit statisticky výpočtem pomocí tzv. standardní chyby SE a požadované úrovně přesnosti. Standardní chyba je vlastně rozdíl mezi odhadem – statistikou x získanou ze vzorku a skutečnou hodnotou – parametrem populace μ ).

Co je kvótní výběr

Případ záměrného výběru, při kterém se výběrový soubor sestavuje tak, aby rozdělení relativních četností pomocných statistických znaků ve výběrovém souboru odpovídalo jejich rozdělení v základním souboru. Při daném celkovém rozsahu výběru jsou tak určeny tzv. kvóty jednotek s určitými vlastnostmi.

Co je reprezentativní výběr

Disman (2002) jej definuje takto: "Náhodný (pravděpodobnostní) výběr je takový výběr, ve kterém každý element populace má stejnou pravděpodobnost, že bude vybrán do vzorku (str. 97)." U náhodného výběru budou mít proměnné, které jsou pro nás významné, v našem vzorku podobné rozložení jako v celé populaci.

Jak vypočítat velikost vzorku

Velikost vzorku lze určit statisticky výpočtem pomocí tzv. standardní chyby SE a požadované úrovně přesnosti. Standardní chyba je vlastně rozdíl mezi odhadem – statistikou x získanou ze vzorku a skutečnou hodnotou – parametrem populace μ ).

Jak definovat výzkumný problém

Výzkum začíná vymezením výzkumného problému, tj. toho, co chceme řešit a které otázky chceme zodpovědět. Nejen formulace, ale i samotná volba výzkumného problému, předpokládá zkušenosti a přehled v dané oblasti. Výzkumný problém by měl dozrávat a vznikat postupně.

Co to je modus

Modus je hodnota znaku, která má v daném souboru největší relativní (i absolutní) četnost.

Co je to staticky znak

Můžeme tedy říci, že statistický znak je odraz (označení) určité vlastnosti, kterou má v té či oné míře každý člen sledovaného souboru zkoumaných jedinců (statistického souboru). představuje míru dané vlastnosti (statistického znaku) u každého člena souboru a může být slovní nebo číselná.

Jak provést náhodný výběr

Stratifikovaný náhodný výběr

Spočívá ve vytvoření úzce zaměřené skupiny (straty), do které zařadíme jedince s požadovanými vlastnostmi. Například vytvoříme skupinu, kterou budou tvořit muži do 18 let. Z této skupiny jsou následně náhodně vybráni jedinci, na kterých je prováděn výzkum.

Jak vymyslet výzkumnou otázku

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Co je hlavní výzkumná otázka

Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání. Tento úzce vymezený pohled pak soustředí váš zájem na určitou oblast nebo záležitost.

Kdy se používá modus

Modus. ) je nejjednodušším ukazatelem míry polohy. Odpovídá na otázku, jaká hodnota je v souboru nejčastější. Je jediným ukazatelem, který je uplatnitelný pro nominální proměnné (jako je pohlaví, barva očí nebo fakulty na universitě).

Co to je rozsah souboru

Rozsah souboru (ozn. n) je počet všech prvků statistického souboru. Statistický znak je společná vlastnost statistického souboru, kterou vyšetřujeme.

Co je kvalitativní znak

Kvalitativní znak: Lze jednoznačně určit, zda znak je či není přítomen (např. barva květů, krevní skupina, přítomnost rohů). Kvalitativní znaky jsou většinou kódovány jediným genem (monogenní znaky). Takovým genům, které rozhodují o výskytu jednoho znaku se říká geny velkého účinku.

Jak se dělá kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.

Jak vytvořit výzkumnou otázku

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Jaký je rozdíl mezi hypotézou a výzkumnou otázkou

Hypotézy jsou tvrzení, je třeba formulovat je jako oznamovací věty a nezaměňovat je s výzkumnou otázkou (problémem). Hypotézy vyjadřují vztah alespoň dvou proměnných. Tento vztah mezi dvěma jevy je třeba jasně a explicitně vyjádřit.

Jaký je rozdíl mezi mediánem a průměrem

Průměr je součet hodnot vydělený jejich počtem. Přesněji řečeno jde o aritmetický průměr (existují i jiné druhy průměrů, např. harmonický či geometrický). Medián je prostřední hodnota ze seřazené posloupnosti hodnot.