Jaký je rozdíl mezi švestkou a Trnkou
Slivoň švestka nebo švestka domácí (Prunus domestica) je známý strom z rodu slivoň (Prunus) a čeledi růžovitých. Plodem slivoně švestky je švestka (v Čechách místy nářečně slíva, na Moravě kadlátka/karlátka/kadlátko nebo trnka, ve Slezsku slíva/slivka aj.). Je to peckovice modré až fialové barvy, mírně nasládlé chuti.
Jaký je rozdíl mezi švestkou a Blumou
Blumy mají měkčí slupku, jsou větší a kulatější.
Zároveň mají šťavnatější dužinu, a tak se skvěle hodí do koláčů, zatímco tvrdší a pevnější švestky se častěji zavařují nebo kompotují – na dezerty je ale samozřejmě využijete také. Cenově jsou blumy o něco dražší, záleží ale na konkrétní odrůdě.
Kdy začíná rodit švestka
Zhruba 2 roky po výsadbě se můžeme tešit z prvních plodů. Zdravé slivoně plodí 20 – 30 let. Plody jsou obvykle oválné nebo kulaté a mají ojíněnou slupku.
Archiv
Co je to Slíva
Slivoň slíva (Prunus domestica subsp. insititia, resp. Prunus insititia), též slivoň obecná či dříve slivoň prcavka, je ovocná dřevina z rodu slivoní, konkrétně z okruhu slivoně švestky (Prunus domestica agg.). Tuto slivoň lze najít zplanělou téměř ve všech mírných polohách Evropy a západní Asie.
Kdy raší švestka
Strom dorůstá výšky až 10 metrů, korunu má vejcovitou a bohatě rozvětvenou. Listy rostou střídavě, jsou až 10 cm dlouhé s jemně vroubenými okraji. Bílé až nazelenalé květy vyrůstají nejčastěji po dvou a objevují se ve stejnou dobu, kdy začínají rašit listy. Doba kvetení je od dubna do května.
Kdy se sklízí švestky
Švestky dozrávají od začátku července do září. Plody nechejte na stromech zrát co možná nejdéle, protože jinak špatně dozrávají, a hlavně nemají tu správnou švestkovou chuť. Správně zralé švestky jsou sladké, pevné, ale měkké. A úplně prvním signálem, že jsou zralé tak akorát, je skutečnost, že začínají opadávat.
Co to je Renkloda
Slivoň renklóda, též slivoň italská či renklóda (Prunus domestica subsp. italica) je ovocný strom z čeledi růžovitých. Český název renklóda (někdy též renkloda, renglóda a podobně) pochází z francouzského názvu Reine Claude (ovoce bylo nazváno po francouzské královně Klaudii Francouzské).
Jak vypadá Slíva
Slíva (Prunus domestica subsp. insititia) vytváří kulaté a měkčí plody, které vypadají jako kříženec švestky a trnky. U nás rostou hlavně planě, je možné z nich připravit povidla i slivovici, na rozdíl od švestek je ale nelze sušit.
Proč neplodí švestky
Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.
Jakou půdu potřebuje švestka
Slivoním švestkám se nejlépe daří v teplejší oblastech v nadmořských výškách od 300 do 500 metrů, s průměrnou roční teplotou kolem 8 °C a s ročními srážkami 500 až 700 mm. Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5.
Kdy stříhat vlky na švestce
Jarní řez švestek
V březnu, až skončí mrazy a nejpozději před květem, odstaňte vlky a všechny větve, které vedou dovnitř stromu. Pokud máte v jednom místě více loňských letorostů, vyberte si ten (ty) nejvhodnější pro tvarování koruny a proveďte zakrácení dle videa. Odstraňte vše suché, zlomené a viditelně nemocné.
Jak prořezávat švestky
Každou optimálně rostoucí větev, kterou máte v plánu zkrátit, zkraťte pouze o jednu třetinu délky. Zcela se zbavte větví, které konkurují hlavním větvím. Totéž platí o větví rostoucí pod ostrým úhlem – tyto větve by se kvůli křehkosti dřeviny nakonec samy zlomily.
Jak se stříhá Švestka
Každou optimálně rostoucí větev, kterou máte v plánu zkrátit, zkraťte pouze o jednu třetinu délky. Zcela se zbavte větví, které konkurují hlavním větvím. Totéž platí o větví rostoucí pod ostrým úhlem – tyto větve by se kvůli křehkosti dřeviny nakonec samy zlomily.
Kdy a jak stříhat švestky
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Co je to ringle
Blumy, ryngle – renklódy
Slivoně představují opravdu rozsáhlý rod stromů a keřů, kam spadají například také známé blumy, ringle, nebo méně známé mirabelky a renklódy. Jedná se o menší ovoce, které je ale vysoce šťavnaté a chutné.
Co je to slivoň
Slivoň (Prunus) je rozsáhlý rod stromů a keřů z čeledi růžovitých se značným hospodářským a kulturním významem. Zahrnuje velké množství oblíbených ovocných dřevin, jako jsou švestka, meruňka, višeň, třešeň, mandloň a broskvoň, stejně jako druhy planě rostoucí, jako jsou střemcha, trnka či mahalebka.
Jaký je rozdíl mezi ryngle a Bluma
Renklódy aneb ryngle a blumy
A teď pozor – odrůdy s kulatými plody se nazývají ryngle, vejcovité a protáhlé blumy. U nás se pěstuje odrůda 'Zelená renklóda' a 'Althanova renklóda'. Oproti jiným slivoním mají renklódy řidší koruny, a provádí se u nich proto silnější řez.
Jak hluboko se sází Švestka
Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.
Jak daleko od sebe sázet švestky
Pokud chceme zasadit více stromků, je doporučena vzdálenost mezi jednotlivými vřeteny slivoní asi 1,5 – 1,8 metru průměrně. Pokud máme podnož Myrobalánu nebo St. Julienu, tedy podnože většího vzrůstu, sázíme 4,5×2,5 metru (vzdálenost mezi řadami × vzdálenost mezi stromky v řadě).
Kam zasadit švestku
Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5. Místo, kamšvestku zasadíme, by mělo být teplé, slunečné, dostatečně chráněné před prudkými studenými větry, dobře se jí daří i v mírném polostínu.
Proč mi Švestka neplodí
Nesprávný řez švestky
Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.
Kdy se stříkají švestky
Lze doporučit např. postřik Mospilan 20 SP nebo Sulka (při vyšších teplotách 20-25°C může pálit). Jarní postřik stromů (jabloní, třešní, švestek, drobného ovoce okrasných dřevin a rostlin,…) aplikujeme ke konci vegetačního klidu, na počátku rašení, do stádia zeleného až růžového poupěte, kdy už jsou škůdci vylíhlí.
Kdy provádět řez švestky
Řez švestek doporučujeme provádět hned z jara po vykouknutí prvních pupenů. Řez švestky na jaře totiž nekomplikují listy a lépe je tak vidět, co by se mělo prostříhat. Prořezání švestky v únoru spadá do kategorie mýty a pověsti. Je však možné nahradit jaro druhou polovinou června nebo dobou po sklizni.
Jak se starat o švestky
Kromě toho potřebují švestky dostatek živin, takže zejména dostatek humusu, při sázení pak přidat kompost a pravidelně přihnojovat. Švestka potřebuje dostatek vody, zejména v době, kdy se vyvíjejí plody, ale nesnáší trvale zamokřené půdy. Budete-li se o švestku dobře starat, bude plodit za 4 až 6 let.
Jak vypadá ryngle
Plody ryngle Oulinské jsou velké, kulovité, žlutozelené barvy. Dužnina je sladká, mírně aromatická, velmi chutná, dobře odlučitelná od pecky. Sklízí se v první polovině srpna, vhodné jsou k všestrannému použití. Odrůda je samosprašná, sama je dobrým opylovačem pro jiné cizosprašné odrůdy.