Co je to výzkumný soubor?

Co je to výzkumný vzorek

Výzkumný vzorek je reprezentativní část populace s určitými charakteristikami, vybraná pro účely marketingového výzkumu. Údaje získané na vzorku by měly být zobecnitelné na celou populaci.

Co je to výběrový soubor

Výběrový soubor je ten soubor, pro který získáváme při výzkumu data. Výběrový soubor je podmnožinou základního souboru, který například sleduje určitou populaci v určeném časovém úseku. Výběrový soubor již nezahrnuje celou populaci, ale jen její část.

Co je to základní soubor

Základní soubor nebo populace – je zadán přesným vymezením jeho prvků, které jsou buď určeny jmenováním nebo stanovením jednoznačného pravidla pro výběr. Podle rozsahu jej můžeme dělit na konečný (např. demografické soubory), nebo nekonečný (ideální, reálně neexistuje).

Jak určit velikost vzorku

Velikost vzorku lze určit statisticky výpočtem pomocí tzv. standardní chyby SE a požadované úrovně přesnosti. Standardní chyba je vlastně rozdíl mezi odhadem – statistikou x získanou ze vzorku a skutečnou hodnotou – parametrem populace μ ).
Archiv

Co je to výzkum

Výzkum je systematická tvůrčí práce rozšiřující poznání, včetně poznání člověka, kultury a společnosti, a to metodami, které umožňují potvrzení, doplnění či vyvrácení získaných poznatků.

Jak definovat výzkumný problém

Výzkum začíná vymezením výzkumného problému, tj. toho, co chceme řešit a které otázky chceme zodpovědět. Nejen formulace, ale i samotná volba výzkumného problému, předpokládá zkušenosti a přehled v dané oblasti. Výzkumný problém by měl dozrávat a vznikat postupně.

Co to je rozsah souboru

Rozsah souboru (ozn. n) je počet všech prvků statistického souboru. Statistický znak je společná vlastnost statistického souboru, kterou vyšetřujeme.

Co je to kvótní výběr

Kvótní výběr – metoda záměrného výběru vzorku pro výzkum trhu, jsou dány počty (kvóty), kolik lidí s jakými charakteristikami má být vybráno.

Jaké znáte v kvalitativním výzkumu typy výběru vzorků

Vzorek respondentů – způsoby výběruProstý náhodný výběr.Systematický náhodný výběr.Stratifikovaný náhodný výběr.Vícestupňový shlukový výběr.

Co je to metoda výzkumu

Vědecká metoda získávání poznatků je založená na určení problému, stanovení hypotéz (vě- deckých otázek), návrhu řešení problému, realizaci systematického sledování – sběru a analýze dat, in- terpretaci výsledků, formulování závěrů. Je nástrojem ke zkoumání daného jevu, předmětu.

Co je to metodika výzkumu

Metodologie výzkumu je systematický rámec používaný k řešení výzkumného problému pomocí nejlepších a nejreálnějších metod k provedení výzkumu, které jsou v souladu s cílem a cíli vašeho výzkumu. Metodika výzkumu zahrnuje odpovědi na otázky co, proč a jak.

Jak vymyslet výzkumnou otázku

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Jak se pocita rozsah souboru

Pokud chceme zkoumat průměrný plat v České republice, bude statistickým souborem množina všech lidí v ČR. Počet prvků ve statistickém souboru se nazývá ROZSAH SOUBORU. Takto definovaný statistický soubor je roven počtu obyvatel ČR. STATISTICKÁ JEDNOTKA je konkrétní prvek statistického souboru.

Co to je modus

Modus je hodnota znaku, která má v daném souboru největší relativní (i absolutní) četnost.

Co je to reprezentativní

reprezentativita – (z lat. repraesentare = postavit před oči, zpřítomnit někoho tím, že ho zastupujeme) – pojem používaný ve statistice a s-gii zejm. v souvislosti s výběrovým šetřením, který znamená přenositelnost a zobecnitelnost informace obsažené ve výběrovém souboru na cílový výzk. soubor nebo jeho zvolenou část.

Jaké znáte v kvalitativním výzkumu typy výběru vzorku

Vzorek respondentů – způsoby výběruProstý náhodný výběr.Systematický náhodný výběr.Stratifikovaný náhodný výběr.Vícestupňový shlukový výběr.

Proč kvalitativní výzkum

Výhodou kvalitativního výzkumu je, že jsou jevy zkoumány pokud možno v celé své šíři. Umožňuje nám postihnout mnoho vzájemných souvislostí a návazností.

Co je otevřené kódování

Otevřené kódování se váže k prvnímu průchodu textem. Cílem této fáze je tematické rozkrytí analyzovaného textu. Výzkumník si všímá témat a přiřazuje jim kódy, může kódovat jednotlivá slova, věty nebo odstavce. Kódy volí tak, aby zahrnovaly konkrétní jevy v textu do obecnějších konceptů (např.

Jak postupovat při výzkumu

Etapy výzkumu:zvolení tématu.stanovení výzkumného problému.stanovení proměnných ve výzkumu.formulace hypotéz.stanovení metod výzkumu.sběr údajůzpracování údajůinterpretace údajů a souvislost s hypotézou.

Co je hlavní výzkumná otázka

Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání. Tento úzce vymezený pohled pak soustředí váš zájem na určitou oblast nebo záležitost.

Kdy se používá modus

Modus. ) je nejjednodušším ukazatelem míry polohy. Odpovídá na otázku, jaká hodnota je v souboru nejčastější. Je jediným ukazatelem, který je uplatnitelný pro nominální proměnné (jako je pohlaví, barva očí nebo fakulty na universitě).

Jaký je rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem

Kvalitativní přístup se zajímá o subjektivní data, kvantitativní o data objektivní. Cílem konstrukce vzorku v kvantitativním výzkumu je reprezentace populace jedinců. V kvalitativním výzkumu se jedná o reprezentaci populace problému.

Jak zpracovat výzkum

Jak postupovat při kvantitativním výzkumuProstudujte odbornou literaturu.Stanovte výzkumný problém.Navrhněte hypotézu.Vyberte vhodné metody.Určete velikost vzorku.Nasbírejte potřebná data.Proveďte analýzu a vyslovte závěr.

Jak zpracovat kvalitativní výzkum

Vymezte výzkumný problém

Ujasněte si, co chcete v rámci svého experimentu zjistit. Důkladně prozkoumejte odbornou literaturu a podívejte se na danou problematiku z více úhlů pohledu. Na závěr vyslovte výzkumnou otázku, případně několik otázek, na které budete hledat při výzkumu odpověď.

Jak se dělá kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.