Co je to výzkumný vzorek?

Co je to výzkumný soubor

Cílový, též výzkumný soubor (popř. populace) je množina objektů, kte- rých se zkoumání týká, na které se mají jeho výsledky vztáhnout. Doporu- čuje se hovořit o něm v případech, kdy se dá předpokládat, že ne všechny objekty zkoumání budou/jsou pro účely výzkumné dostupné.
Archiv

Jak určit velikost vzorku

Velikost vzorku lze určit statisticky výpočtem pomocí tzv. standardní chyby SE a požadované úrovně přesnosti. Standardní chyba je vlastně rozdíl mezi odhadem – statistikou x získanou ze vzorku a skutečnou hodnotou – parametrem populace μ ).
Archiv

Jaké znáte v kvalitativním výzkumu typy výběru vzorku

Vzorek respondentů – způsoby výběruProstý náhodný výběr.Systematický náhodný výběr.Stratifikovaný náhodný výběr.Vícestupňový shlukový výběr.
Archiv

Co je to reprezentativní vzorek

vzorek reprezentativní (MSgS) je výsledkem statistického náhodného (pravděpodobnostního) výběru. Jen tak lze přísně kontrolovat a měřit reprezentativnost. Společenské jevy se velmi často vyskytují ve velikém množství případů, tj. v několika stech tisících či miliónech.

Co je to výzkum

Výzkum je systematická tvůrčí práce rozšiřující poznání, včetně poznání člověka, kultury a společnosti, a to metodami, které umožňují potvrzení, doplnění či vyvrácení získaných poznatků.

Jak definovat výzkumný problém

Výzkum začíná vymezením výzkumného problému, tj. toho, co chceme řešit a které otázky chceme zodpovědět. Nejen formulace, ale i samotná volba výzkumného problému, předpokládá zkušenosti a přehled v dané oblasti. Výzkumný problém by měl dozrávat a vznikat postupně.

Co je to kvótní výběr

Kvótní výběr – metoda záměrného výběru vzorku pro výzkum trhu, jsou dány počty (kvóty), kolik lidí s jakými charakteristikami má být vybráno.

Proč kvalitativní výzkum

Výhodou kvalitativního výzkumu je, že jsou jevy zkoumány pokud možno v celé své šíři. Umožňuje nám postihnout mnoho vzájemných souvislostí a návazností.

Jak zajistit reprezentativní vzorek

Způsoby výběru dat

Abychom mohli najít vzorek, který by se dal označit jako reprezentativní, musíme shromažďovat určitá data. Máme mnoho způsobů výběru dat. různé podskupiny – prostý náhodný výběr, stratifikovaný náhodný výběr, skupinový výběr, vícestupňový náhodný výběr atd.

Co je to metoda výzkumu

Vědecká metoda získávání poznatků je založená na určení problému, stanovení hypotéz (vě- deckých otázek), návrhu řešení problému, realizaci systematického sledování – sběru a analýze dat, in- terpretaci výsledků, formulování závěrů. Je nástrojem ke zkoumání daného jevu, předmětu.

Co patří do kvalitativního výzkumu

Kvalitativní výzkum se využívá v nejrůznějších oborech – v psychologii, antropologii, sociologii, kriminologii, pedagogických vědách, kulturologii, zdravotnictví, ošetřovatelství. Zahrnuje popis a interpretaci sociálních nebo individuálních problémů a snaží se vytvořit komplexní, holistický obraz o zkoumaném problému.

Jak vymyslet výzkumnou otázku

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Jak správně formulovat výzkumnou otázku

Definitivní formulaci problému předchází prostudování literatury, zmapování toho, co se zjistilo, popsalo a také jak. Je dobré formulovat si výzkumný problém jako otázku. Lépe si tak ujasníme naši výzkumnou cestu, celý výzkum je pak odpovědí na danou otázku. Po vymezení problému je třeba definovat hlavní pojmy.

Jak se dělá kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.

Kdy použít kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum má za cíl hlubší porozumění zkoumané skutečnosti. Je používán tehdy, kdy kvantitativní výzkum nepostačuje daným účelům a nelze jej proto pro řešení výzkumného problému použít.

Co je to reprezentativní výzkum

Hlavním úkolem tohoto sociologického výzkumu je vzít v úvahu zaujatost při interpretaci a následně i při shrnutí a výsledcích zkoumaného vzorku. Významnou roli při určování kvality informací získaných z empirického výzkumu hrají hlavně spolehlivost a platnost.

Co je kvótní výběr

Případ záměrného výběru, při kterém se výběrový soubor sestavuje tak, aby rozdělení relativních četností pomocných statistických znaků ve výběrovém souboru odpovídalo jejich rozdělení v základním souboru. Při daném celkovém rozsahu výběru jsou tak určeny tzv. kvóty jednotek s určitými vlastnostmi.

Jak postupovat při výzkumu

Etapy výzkumu:zvolení tématu.stanovení výzkumného problému.stanovení proměnných ve výzkumu.formulace hypotéz.stanovení metod výzkumu.sběr údajůzpracování údajůinterpretace údajů a souvislost s hypotézou.

Jak má vypadat kvalitativní výzkum

V rámci kvalitativního výzkumu se vedou rozhovory, vyplňují dotazníky nebo provádí pozorování. Vše je přitom nestrukturované nebo polostrukturované. Pokládané otázky musí být srozumitelné, jednoznačné a bez emocionálního zabarvení.

Jak má vypadat výzkumná otázka

Výzkumnými otázkami dané téma lépe popíšete a následně z nich vyvodíte jisté hypotézy. Dbejte na to, aby zpřesňujících otázek nebylo příliš mnoho, protože by se tak výzkumný problém mohl stát nepřehledným. Snažte se vždy zaměřit jen na hlavní oblasti a ty stručně popište!

Jak provést kvalitativní výzkum

Kvalitativní výzkum se provádí pomocí delšího a intenzivního kontaktu s jedincem či skupinou. Nejdůležitější techniky kvalitativního dotazování jsou: strukturovaný otevřený rozhovor, rozhovor s návodem, neformální rozhovor, fenomenologický rozhovor, narativní rozhovor, epizodické interview a skupinová diskuse.

Co je to výzkumná otázka

Co je výzkumná otázka Editovat. Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání.

Jaký je rozdíl mezi kvalitativním a kvantitativním výzkumem

Kvalitativní přístup se zajímá o subjektivní data, kvantitativní o data objektivní. Cílem konstrukce vzorku v kvantitativním výzkumu je reprezentace populace jedinců. V kvalitativním výzkumu se jedná o reprezentaci populace problému.

Co je to výzkumný problém

Výzkumný problém určuje základní orientaci výzkumu, ale nevyjadřuje dostatek informací ke směřování výzkumu. Proto potřebujeme hypotézy, jsou konkrétnější, rozmělní výzkumný problém na menší části, vedou celou linii výzkumu, potvrzují se či vyvrací.

Co je hlavní výzkumná otázka

Je to způsob, jakým uvažujete o daném tématu ze svého vlastního hlediska. Dobré výzkumné otázky většinou začínají obecným problémem, který je postupně zužován na zcela konkrétní téma zkoumání. Tento úzce vymezený pohled pak soustředí váš zájem na určitou oblast nebo záležitost.