Co je to z moči uredni?

Co je z moči úřední

Řízení zahajuje úřad buďto sám, tzv. z moci úřední, k čemuž ho můžete vyzvat podnětem (např. řízení o odstranění černé stavby) nebo na základě žádosti (např. řízení o stanovení průzkumného území).

Kdy je zahájeno správní řízení z moči úřední

Řízení z moci úřední (§ 46 a násl.

Řízení je zahájeno dnem, kdy správní orgán zahájení řízení oznámil účastníkovi, do jehož práv a povinností nebo právního postavení rozhodnutí zasáhne.
Archiv

Kdo je opravnena uredni osoba

Zatímco tedy úřední osoba je úředníkem, který se nějakým způsobem podílí na výkonu veřejné správy, oprávněná úřední osoba je úředníkem, který při výkonu veřejné správy přímo provádí úkony jménem správního orgánu. Oprávněných úředních osob může v řízení vystupovat více (srovnej dikci § 15 odst. 2 správního řádu).
Archiv

Co je to správní řízení

Správní řízení je postup správního orgánu, jehož účelem je vydání rozhodnutí, jímž se v určité věci zakládají, mění nebo ruší práva anebo povinnosti jmenovitě určené osoby nebo jímž se v určité věci prohlašuje, že taková osoba práva nebo povinnosti má anebo nemá.
Archiv

Jak dlouho trvá správní řízení

Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].

Jak dlouho trvá řízení o přestupku

Rozhodnutí o přestupku

Příslušný správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně; není-li to možné, tak nejpozději do 60 dnů ode dne zahájení řízení.

Kdo to je úřední osoba

Úřední osobou je soudce, státní zástupce, prezident, poslanec, senátor, člen vlády, jiná osoba zastávající funkci v orgánu veřejné moci, člen zastupitelstva, odpovědný úředník, příslušník ozbrojených sil nebo bezpečnostního sboru, soudní exekutor při výkonu exekuční činnosti, notář, finanční arbitr a fyzická osoba, …

Co to je správní orgán

Správní orgány jsou věcně příslušné jednat a rozhodovat ve věcech, které jim byly svěřeny zákonem nebo na základě zákona. Dle věcné příslušnosti se určuje typ či druh správního orgánu, který je oprávněn a povinen vést v konkrétním případě správní řízení a vydat rozhodnut.

Jak dlouho může trvat správní řízení

Lhůty pro vydání rozhodnutí ve správním řízení jsou stanoveny v § 71 správního řádu. Podle tohoto ustanovení platí, že správní orgán je povinen vydat rozhodnutí bezodkladně, nejpozději do 30 dnů od zahájení řízení [§ 71 odst. 1, 3 písm. a) správního řádu].

Co je to přestupek

Přestupek je společensky škodlivý protiprávní čin, který je v zákoně za přestupek výslovně označen a který vykazuje znaky stanovené zákonem. Jde o jednání nižšího stupně závažnosti než trestný čin. Klasickými příklady jsou přestupky dopravní, proti veřejnému pořádku nebo proti občanskému soužití.

Kdo platí správní řízení

Každý z účastníků a osob zúčastněných na řízení si zásadně platí veškeré své náklady, které jim v souvislosti s řízením vzniknou, a to včetně nákladů na právní zastoupení. Stát pak platí náklady vynaložené na svědečné, znalečné, tlumočné a jiné náklady spojené s dokazováním.

Jak končí správní řízení

Většina správních řízení končí vydáním správního rozhodnutí. Proti většině správních rozhodnutí lze podat odvolání, které zpravidla není zpoplatněno. Nicméně existují i rozhodnutí, proti kterým se odvolat nelze, ale musí se proti nim podávat speciální typ žaloby (tzv. žaloba podle části V.

Po jaké době je přestupek promlčen

Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.

Jaké jsou sankce za přestupek

Správní právo umožňuje udělit pachateli napomenutí, pokutu, zákaz činnosti, propadnutí věci či zvěřejnění rozhodnutí o přestupku. Jednotlivé tresty lze i různým způsobem zkombinovat. Výjimku představuje napomenutí, které nelze uložit současně s pokutou.

Co je to veřejný činitel

Veřejný činitel je volený funkcionář nebo jiný odpovědný pracovník orgánu státní správy a samosprávy, soudu nebo jiného státního orgánu nebo příslušník ozbrojených sil nebo ozbrojeného sboru, pokud se podílí na plnění úkolů společnosti a státu a používá přitom pravomoci, která mu byla v rámci odpovědnosti za plnění …

Kdo užije násilí v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby nebo pro výkon pravomoci úřední osoby

3.1 Násilí proti úřední osobě

Ustanovení § 325 trestního zákona vymezuje skutkovou podstatu trestného činu násilí proti úřední osobě, a to takto: (1) Kdo užije násilí a) v úmyslu působit na výkon pravomoci úřední osoby, nebo b) pro výkon pravomoci úřední osoby, bude potrestán odnětím svobody až na čtyři léta.

Kdo je nadřízený orgán obce

Neurčuje-li jej zvláštní zákon, je jím správní orgán, který podle zákona rozhoduje o odvolání, popřípadě vykonává dozor. (2) Nelze-li nadřízený správní orgán určit podle odstavce 1, určí se podle tohoto odstavce. Nadřízeným správním orgánem orgánu obce se rozumí krajský úřad.

Kdy je policie správní orgán

Policie České republiky jedná při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích podle § 124 odst. 1 a 9 zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích, jako správní orgán, nikoliv jako ozbrojený bezpečnostní sbor.

Kdo řeší přestupky

Obecně platí, že přestupkové řízení vede obecní úřad obce s rozšířenou působností. Zákon určí skupiny přestupků, k jejichž projednání je příslušný obecní úřad.

Za co můžu dostat pokutu

Bodový systém – tabulka pokut 2023

Přestupek (zkráceně) Body Příkaz na místě (dříve bloková pokuta)
Vyšší překročení rychlosti – v obci o 20 km a více nebo mimo obec o 30 km a více 3 do 2500,- Kč
Nezastavení před přechodem 3 do 2500,- Kč
Jízda bez bezpečnostních pásů 3 do 2000,- Kč
Řízení s telefonem v ruce 2 do 1000,- Kč

Kdo platí pokutu

Když policie neodhalí řidiče, který spáchá přestupek, pokutu musí zaplatit majitel nebo provozovatel auta.

Kdy zaniká přestupek

Obecnou promlčecí dobou přestupku je jeden rok, takováto doba se pak vztahuje na většinu všech přestupků, na které právní řád pamatuje. V případech, kdy dojde ke spáchání přestupku, za který zákon stanovuje sazbu pokuty s horní hranicí alespoň 100.000 Kč, se promlčecí lhůta prodlužuje až na tři roky.

Jaký je rozdíl mezi přerušením a stavením promlčecí doby

Oproti přerušení běhu promlčecí lhůty má její stavení zcela odlišné důsledky. Stavení promlčecí doby totiž nemá za následek opětovný běh promlčecí lhůty v celé své délce, nýbrž pouhé „pozastavení“ běhu promlčecí lhůty po dobu trvání určité zákonem předjímané okolnosti.

Kdo všechno je veřejný činitel

Jednotlivé úřední osoby

státní zástupce, prezident republiky, poslanec, senátor, člen vlády a ten, kdo zastává funkci v jiném orgánu veřejné moci, člen zastupitelstva a odpovědný úředník orgánu veřejné moci (např. za jistých okolností i vykonavatel soudního exekutora)

Kdo je veřejná osoba

i správní řád. Označuje tak každého úředníka, jenž se podílí na výkonu pravomoci správního orgánu. Kdo je tedy podle trestního zákoníku úřední osobou Soudci, státní zástupci, prezident ČR, poslanci, senátoři, členové vlády ČR a jiné osoby zastávající funkci v jiném orgánu veřejné moci.