Co je Trail kolo?

Co je Trail na kole

Trailová kola jsou designovaná pro pohodlnější stoupání i sjezd, proto jsou skvělou volbou pro všestranné jezdce. Trail biky (jak už název napovídá) jsou ideální pro většinu trail center i do singletracků. Rozsah odpružení je obvykle mezi 110 mm až 140 mm, s úhly hlavy kolem 67 stupňů.
Archiv

Co jsou Trailová kola

Technicky vzato v tom není žádný rozdíl – trailová kola jsou horská kola, která jsou stavěná na traily. Mají odolnější a kvalitnější komponenty a materiály než základní horská kola, aby vydržely technický terén, na kterém jsou tak doma.

Jaké kolo na Trail

Na trailech se neobejdete bez kvalitní odpružené vidlice, která by měla být vzduchová – dnes už je standardem u kol nad 20 tisíc korun. Její zdvih by měl být minimálně 120 mm, ale kola určená přímo na traily mají zdvih klidně 160 mm. Podobné hodnoty by měl mít i váš tlumič zadní stavby.
Archiv

Co to jsou traily

Trail v angličtině znamená „cesta, pěšina, stezka. “ Dříve toto označení používali běžci pro terény vedoucí ve vysokých horách, na nichž bylo nutné překonat velké převýšení. Dnes se tímto výrazem označují cesty a stezky s přírodním podkladem vedoucí klidně i mezi poli.

Jaké pláště na Trail

Za nejlepší univerzální plášť na traily považuji Trail Boss od WTB. Na trochu těžší terény jako je enduro nebo bikeparky volím Vigilante, případně vyloženě sjezdový Verdict od stejného výrobce. I jiný nabízí podobně odstupňované vzorky, ale tyto mám už léty prověřené.

Jak na traily

Náš pohled neustále putuje a zkoumá jak terén v dálce, tak ten přímo před námi. Tip: Pro snadné čtení trailu je mimořádně důležitá pozice hlavy. Hlava by měla být vzpřímená a směřovat přímo ve směru jízdy. Hlava, a tím i pohled sklopený k zemi je velmi častou chybou.

Co je to hardtail

Horská elektrokola

Rozdíl je v tom, že hardtail (neboli horské kolo s pevným rámem) má odpruženou přední vidlici a pevnou zadní stavbu, zatímco celoodpružená kola (neboli full suspension kola) jsou kola s předním i zadním odpružením.

Co je to enduro bike

Enduro kola jsou celoodpružená horská kola navržená tak, aby rychle zvládla ty nejnáročnější technické sjezdy, ale také efektivně stoupala.

Co je kevlarová patka

Patka pláště

Velmi důležitou částí pláště je patka, tedy okraj, kterým plášť drží v ráfku. Patka může být buď drátěná, nebo kevlarová. Kevlarová patka je sice dražší, ale je lehčí, lépe sedí v ráfku a umožňuje snazší montáž. Plášť s kevlarovou patkou lze nasadit většinou i bez použití montpák.

Jakou šířku pláště na horské kolo

Průměr pláště musí být shodný s průměrem kol (ráfků), tedy záleží, zda máte kola o průměru 26”, 27,5” nebo 29”. Šířka pláště je již záležitostí subjektivní preferencí. Je však třeba mít na paměti, že čím širší pláště, tím větší je záběrová plocha a zároveň si plášť poradí s náročnějším terénem.

Jak se staví Trail

Vytipuj vhodnou lokalitu, kde chceš trail stavět.

Než lokalitu vybereš definitivně, zvaž její atraktivitu z hlediska přírodního prostředí. Přemýšlej o dalším zázemí (místo, odkud vyrazíš a vrátíš se zpět, by mělo disponovat např. místem na odstavení aut, mytím kol, možná zázemím pro občerstvení).

Co je to cross country

Co jsou XC závody horských kol XC (zkratka pro Cross-Country) a maratonské závody jsou o tom být nejrychlejší na náročné trati nebo terénu. Na rozdíl od jiných disciplín na horském kole jde stejně o jízdu do kopce, jako o rychlé sjezdy.

Co znamenají čísla na plášti kola

Například plášť označený 26×1,40 má jmenovitý vnější průměr 26 palců a šířku 1,40 palce. Některé pláště mají také rozměry ve zlomkových palcích, například 26×1⅜x1¼. Tyto hodnoty představují vnější průměr, výšku a šířku pláště.

Co sebou na traily

Doporučujeme vám nezapomenout na následující:Přilba na kolo a boty vhodné na jízdu v terénu.Vak na vodu nebo láhev na kolo.Svačinu a pití.Náhradní duši nebo lepení, pumpičku a základní nářadí.Vhodné oblečení, které je možné vrstvit.Mapa stezek.Mobilní telefon.

Jak zacit jezdit traily

Nohy a ruce jsou uvolněné a ne příliš pokrčené. Díky tomu nebudeme z jízdy tak brzy unavení a zároveň získáme možnost lépe reagovat na nerovnosti trailu. Postoj se při jízdě v závislosti na terénu a brzdění neustále upravuje dle potřeby.

Jak zjistit velikost kol na kole

Výška rámu jízdního kola je nejčastěji udávána v palcích nebo velikostech S, M, L, XL a určuje se podle vzdálenosti od chodidla ke tříslu, případně dle výšky postavy. Všeobecně platí, že by velikost rámu měla být zvolena tak, aby cyklista stojící obkročmo nad kolem měl horní rámovou trubku asi 5 cm pod rozkrokem.

Jak si postavit Trail

Pokud má být trail dlouhodobě udržitelný, je nejlepší zapojit do realizace starosty obcí, na jejichž pozemcích se tratě nacházejí. Pokus se je přesvědčit, aby pomohli zajistit souhlasy, spolufinancování, byli nápomocni při vyřizování povolení. Další financování je možné zajistit z různých dotačních titulů.

Jak začít s Downhillem

Rychlost s mírou

Jeď tak, jak se cítíš, i když se ti to bude později zdát jako šnečí tempo. Seznam se s hrboly, kořeny a vším, co ti stojí v cestě a druhou jízdu už pojedeš sebevědoměji. Vůbec není od věci zprvu jezdit stejnou trasu, získáš aspoň jistotu a uvidíš, jak se ve výkonu posouváš.

Jak si správně vybrat kolo

U kol pro dospělé záleží kromě výšky jezdce také na jeho preferencích. Podle toho, v jakém terénu se plánujete nejčastěji pohybovat, vybírejte velikost ráfku (průměr kol). Výběrem správné velikosti rámu pak můžete do značné míry eliminovat různé bolesti krční páteře, hlavy, zad i končetin.

Jaký průměr kola

Všeobecně platí, že horská kola s 29" koly jsou nejvhodnější pro jezdce s výškou postavy od 170 cm. Pro jezdce s nižší postavou jsou pak vhodnější horská kola s 27,5" koly. Přestože někteří menší jezdci dokáží těžit z výhod 29" kol, z našich zkušeností můžeme říci, že optimálnější jsou pro ně 27,5" kola.

Jak na sjezdy na kole

Práce s končetinami je alfou a omegou sjezdu

Ruce mějte mírně protažené a lokty pružte v menším rozsahu. Řídítka držte pevně, ale ne křečovitě, ve snazších partií se trochu uvolněte a odpočiňte si. Vaše ruce musí být vždy připravené nepustit vaše těžiště k řídítkům a maximálně odpružit náraz.

Jaké kolo pro začátečníka

Pro úplné začátečníky doporučujeme spíše horské nebo krosové kolo. Pro ty, kteří mají alespoň nějaké zkušenosti, nebude silniční kolo představovat problém.

Na co si dát pozor při koupi kola

Srdcem každého kola je rám, proto jej zkontrolujte, zda není poškozený byť sebemenšími prasklinkami (především v oblasti hlavového složení, sedlovky a středu, což jsou nejnamáhavější části). Pátrejte po případných vůlích v oblasti přehazovačky, přesmykače, středové osy a přední vidlice.

Jaké kolo 27 5 nebo 29

Pokud tedy potřebujete od kola větší ovladatelnost, např. v terénu, je lepší zvolit 27,5“ kola, nebo v případě celoodpružených elektrokol již dnes oblíbenou variantu mix 29“ vpředu a 27,5“ vzadu. 29“ kola vznikla jako závodní rozměr, ocení je tedy ti, kteří chtějí jezdit sportovněji, tedy rychleji.

Jaké kolo na výšku 170 cm

Velikosti rámů podle výšky postavy

Výška postavy (cm) Horská a celoodpružená kola a elektrokola Silniční a fittness kola a elektrokola
160 – 170 S – M / 17 – 18" S – M / 46 – 50 cm
170 – 180 M – L / 18 – 20" M – L / 50 – 56 cm
180 – 190 L – XL / 19 – 21" L – XL / 55 – 59 cm
nad 190 XL – XXL / 21"+ XL – XXL / 60 cm