Co je typické pro dekadenci?

Kdo patří do dekadence

K nejdůležitějším představitelům literární dekadence patřil francouzský spisovatel Joris-Karl Huysmans, v Anglii působící tvůrcové Oscar Wilde a Algernon Charles Swinburne a v českém prostředí pak Arnošt Procházka, Jiří Karásek ze Lvovic a Karel Hlaváček.

Jak se dekadence projevuje v literatuře

V literatuře se dekadentní postoj projevuje zejména pesimistickými náladami, pocity zmaru, morbiditou, mysticismem, erotickou přesyceností, ale i narcismem. K životu dekadentů se často vázalo bohémství, satanismus, nevázaný sex, alkohol. V českých poměrech byla dekadence pociťována zvlášť tíživě.
Archiv

Co je to dekadentní

Dekadence (z lat. de-cadentia od cadere, padat) znamená úpadek, rozpad; odtud přídavné jméno dekadentní, úpadkový.

Co je dekadence literatura

Dekadence byla v podstatě reakcí na měšťanskou společnost, kterou se zároveň svými projevy snažila šokovat. Umělci se postavili do pózy aristokratů, kteří opovrhují davem a tradičními společenskými hodnotami. Ve svých dílech vyjadřují nenávist k ženě, lásce nebo citům. Roli cyniků doprovází lehkovážnost a necitelnost.
Archiv

Jak poznat dekadenci

století kladly důraz na individualitu, dokonalost, umělost a rafinovanost, čisté umění vytvářené pro umění samo (lartpourlartismus), aristokratičnost a neobvyklou sexualitu, ale také tragickou lásku, osamění, šílenství, degeneraci a smrt.

Kde vznikla dekadence

Dekadence je světový názor a životní postoj literátů poslední třetiny 19. a začátku 20. století vycházející z Schopenhauerovy a Hartmannovy filozofie nevědomí a Nietzchovy filozofie nadčlověka. Název vznikl z francouzského slova décadence – úpadek.

Kdy byla dekadence

dekadence – (z fr. decadence = úpadek) – uměl. směr a zároveň světový názor a životní styl, rozvinutý v poslední třetině 19. a na začátku 20.

Co to je impresionismus

Impresionismus je umělecký směr, který vznikl v druhé polovině 19. století. Byl reakcí na ateliérovou malbu, jeho cílem je malba v přírodě (plenér), kde se pokouší zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle, neopakovatelné chvíle, okamžik duševního rozpoložení (imprese = dojem).

Jak poznat impresionismus

Impresionismus je umělecký směr, který vznikl v druhé polovině 19. století. Byl reakcí na ateliérovou malbu, jeho cílem je malba v přírodě (plenér), kde se pokouší zachytit okamžitou atmosféru dané chvíle, neopakovatelné chvíle, okamžik duševního rozpoložení (imprese = dojem).

Co navazuje na impresionismus

Externí odkazy

Umělecký sloh
Předchůdce: Historismus Impresionismus Nástupce: Naturalismus

Kdo je otec impresionismu

Monet je pravý otec impresionismu. Jeho dílo může sloužit jako školní příklad impresionistického stylu, názoru a techniky, přestože ve svém pozdním díle impresionismus překonává osobitým expresívním projevem. Předmětem jeho zájmu byly různé přírodní jevy, zejména světelné efekty.

Jak jdou za sebou literární směry

LITERÁRNÍ SMĚRYRenesance a humanismus (14.-17. století)Baroko (2. pol. století – 80. léta 18.Klasicismus (2. pol. století– 18. století)Osvícenství (18. století)Preromantismus (od pol. století)Národní obrození (70. léta 18. století – 50.Romantismus (1. pol. století)Realismus a naturalismus (2. pol. století)

Jak dlouho trval impresionismus

Impresionismus je umělecký směr přelomu 19. a 20. století.

Který sloh je nejstarší

Románský sloh

Slovo romanus, ze kterého vychází pojmenování nejstaršího stavebního slohu, znamená v překladu římský.

Co navazuje na romantismus

Externí odkazy

Umělecký sloh
Předchůdce: Preromantismus Romantismus Nástupce: Realismus

Jak poznat renesanční stavbu

Znaky renesance:

Typické byly štuky, sgrafito, mramorové obklady. Rytmus a symetrie – Fasády jsou členěny římsami, sloupy, pilastry či arkádovými ochozy. Půdorys je většinou pravoúhlý. Renesanční stavby jsou pro člověka mnohem lépe uchopitelnější, což je pravděpodobně i důsledek symetrie a rytmického členění.

Co předcházelo renesanci

Renesance navazuje na středověk a završuje ho, současně se však vůči vrcholně středověkým fenoménům, zejména vůči scholastice a gotickému slohu, vymezuje. Ekonomický rozvoj západní a jižní Evropy umožnil v tomto období rozkvět umění, především malířství, sochařství a architektury.

Jak dlouho trval romantismus

Romantismus je umělecký a filozofický směr a životní postoj euroamerické kultury konce 18. století a začátku 19. století.

Na co klade romantismus duraz

Znaky romantismu

Romantismus klade důraz na city, emoce a autorskou svobodu – neexistují pravidla, jak psát, umělec si může dělat, co se mu zachce. Díky této autorské svobodě začaly vznikat smíšené žánry, takže například kombinace lyriky s epikou nebo prózy s poezií.

Které stavby jsou typické pro renesancí

Významné renesanční stavbyletohrádek královny Anny (Praha)zámek Nelahozeves.měšťanské domy v Telči a Slavonicích.zámek v Jindřichově Hradci.zámek v Litomyšli.zámek v Českém Krumlovězámek v Třeboni.zámek Uherčice.

Co přinesla světu renesance

Ekonomický rozvoj západní a jižní Evropy umožnil v tomto období rozkvět umění, především malířství, sochařství a architektury. Renesance a s ní související humanismus však ovlivnily také dobovou filosofii, hudbu, přírodní vědy a četné další oblasti.

Jak poznat renesanci

Typické rysy renesanceantropocentrismus. Klade se důraz na člověka, na lidský rozum, poznání a pozemský život.individualismus. Člověk se stává všestranně rozvinutou osobností.humanismus.vědecký základ uměnírealismus.zesvětštěnínacionalizace uměnísběratelství

Který směr následuje po renesanci

Vypálením Říma v roce 1527 začala renesance upadat. Svár mezi vírou a humanismem vedl k manýrismu (Mannerism).

Na co reaguje romantismus

Základními kameny romantismu jsou cit, individualita (a individuální prožitek) a duše (zejména trýzněná duše). Romantismus vznikl jako reakce na monopol rozumu ve filozofii osvícenství, strohost antikou inspirovaného klasicismu. Výchozí podněty hledal v minulosti (hlavně ve středověku) a v exotických zemích.

Na co kladl důraz romantismus

Romantismus se stavěl proti racionalismu, oproti rozumu zdůrazňoval sílu lidských citů, kladl důraz na fantazii, odmítal jakékoli normy, etické i duchovní, východiskem umění učinil člověka-tvůrce. Bylo to umění vyhraněně subjektivistické a individualistické.