Co je typické pro měsíc květen?

Co se děje v květnu

V České republice se v květnu slaví dva svátky: Svátek práce (1. května) a Den vítězství (8. května). Kromě toho se připomínají dva významné dny: Květnové povstání českého lidu (5.

Co znamená květen

Označuje měsíc, kdy se objevuje mnoho květů. Z praslovanského *květьnь, to z *květъ, to z protoindoevropského *ḱwoyt-o-s/*ḱweyt- (bílý).

Co dělají zvířata v květnu

Co dělají zvířata

Koncem května začíná spárkatá zvěř (jeleni, srnci, daňci, mufloni, prase divoké) přivádět na svět mláďata. Na procházkách přírodou lze spatřit bachyně s malými selátky. Zajíci mají již druhý letošní vrh mláďat. Srnčí zvěř mění srst ze zimní hnědo šedé na letní, která má rezavý odstín.

Proč se slaví 8 květen

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Co se stalo 1 května

Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Co se dělá na zahradě v květnu

Je čas setí i sázení, zalévání a hnojení, a především radosti z květin i stromů. Čerstvého vzduchu si nyní mohou užívat i teplomilné rostliny. Nastává čas výsadby rajčat, paprik a lilků, setí oblíbených cuket, okurek a další zeleniny. Zahrada potřebuje péči, pletí, hnojení a závlahu, za což se ale bohatě odmění.

Které zvíře spí nejvíc

Rekordman spí 20 hodin

Bezkonkurenčně největším spáčem je netopýr, který spí téměř 20 hodin denně.

Co se stalo 9. května

V Československu byl 9. květen jako státní svátek uzákoněn zákonem 93/1951 Sb. Zákon tento den označil jako „výročí osvobození Československa Sovětskou armádou“.

Co se stalo 1. května

Svátek zavedla v roce 1889 II. internacionála na paměť vypuknutí stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v Haymarketský masakr a následné soudní řízení. V českých zemích se poprvé slavil v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze.

Co se stalo 2 května

1915 – První světová válka: byla vybojována bitva u Gorlice, v níž německá a rakousko-uherská armáda prolomily frontu s Rusy. 1918 – General Motors získal společnost Chevrolet Motor Company v Delaware. 1945 – Druhá světová válka: Rudá armáda dobyla Berlín – sovětští vojáci vztyčili rudou vlajku na budově Reichstagu.

Proč je svátek 8. května

V tento den si nejen v České republice připomínáme konec 2. světové války, za který se z pohledu historických pramenů považuje kapitulace německých vojsk, vstoupivší v platnost 8. května, ve 23:01 hodin středoevropského času. V minulosti se svátek nazýval Den osvobození či Den osvobození od fašismu a slavil se až 9.

Co lze sázet v květnu

V květnu se hodí vysadit i cukety, výborná a vděčná je samozřejmě mrkev nebo ředkvičky, ale taky petržel a cibule. Takové rostlinky jsou totiž pro naše podnebné pásmo doslova dělané.

Co sázet koncem května

Začátek května je ideální termín pro výsev okurek nakládaček a polních salátovek. Sejí se také cukety, nejlépe v polovině května, aby vzcházející rostlinky nebyly ohroženy posledními přízemními mrazíky. Po „zmrzlících“ se sejí také fazole a kukuřice.

Jaké zvíře nikdy nespí

Vodní savci úplně nespí vlastně nikdy. Třeba, delfíni, vorvani, sviňuchy nebo tuleni spí jen jednou polovinou mozku, zatímco druhá je bdělá. Delfíni mají navíc tu zvláštnost, že často spí v páru, a to tak, že plavou bok po boku.

Jak dlouho trval nejdelší spánek

Nejdelší spánek si užívají obyvatelé Portugalska, a to až 8 hodin a 23 minut.

Kdo nás osvobodil 8. května

Osvobození Československa od německých okupantů bylo v roce 1945 jednou z posledních událostí druhé světové války. Součástí osvobození Československa byla Pražská ofenzíva vedená Sovětským svazem z východní fronty, dále osvobození západních Čech americkou armádou a květnové povstání českého lidu.

Co se stalo 10 května

1824 – Byla pro veřejnost poprvé otevřena Národní galerie v Londýně.. 1871 – Ve Frankfurtu nad Mohanem byla uzavřena mírová smlouva, která ukončila Prusko-francouzskou válku. 1908 – Den matek byl poprvé slaven v USA, v Graftoně v Západní Virginii. 1933 – V Německu pořádali nacisté mohutné veřejné spalování knih.

Co se slaví 3. května

Den Slunce je mezinárodní svátek připadající na 3. května a poprvé byl slaven v roce 1978 v USA.

Co se stalo 4 května

1814 – Císař Napoleon přijel do Portoferraia na ostrově Elba, aby zahájil svůj exil. 1904 – V hotelu Modland v Manchesteru uzavřeli obchodní partnerství motoristický nadšenec Charles Rolls a talentovaný konstruktér Henry Royce. Vznikla firma Rolls-Royce. 1904 – Spojené státy zahájily stavbu Panamského průplavu.

Kdy se mají sázet brambory

Obvyklý termín se ale každý rok pohybuje od konce března až do druhé poloviny dubna, v podhorských a horských oblastech se vhodný termín prodlužuje až do druhé poloviny května. Pozdní odrůdy se doporučují sázet až v dubnu. Brambory nemusíte sázet jen do půdy.

Co zasadit na konci května

Okurky, dýně, fazole, hrášek, mrkev nebo červená řepa. Tahle zelenina vám naroste, i když ji vysejete teď, v květnu.

Co dělat na zahradě v květnu

Z truhlíků se na venkovní záhony stěhují sazeničky předpěstovaného zelí, polorané kedlubny, kapusty a květáku. Úplně nakonec, až po půlce měsíce, vysazujeme salátové okurky i nakladačky, celer a teplomilná rajčata a papriky. Na slunná stanoviště koncem května sázíme i lilek a meloun.

Co zasadit v květnu na balkon

Zkuste i květiny. Zasaďte jiřiny, růže, srdcovky, sporýše nebo cínie. Do truhlíků pak nasaďte muškáty, pelargónie, begonie nebo poléhavý jasmín a v druhé půlce května je ukažte na balkoně. Pokud se vám v nedávných dnech líbil zlatý déšť, který kvetl doslova všude, není problém si jej zasadit i na vlastní zahrádku.

Jak se pozná že zvíře spí

Živočichové zaujímají při spánku různou polohu – člověk spí, jak víme, vleže se zavřenýma očima, někteří savci ovšem spí i s očima otevřenýma (např. dobytek), jiní dokonce vestoje (např. koně nebo sloni), nebo visící za nohy dolů (např. netopýr nebo někteří papoušci).

Co se stane když nebudu spát 2 dny

2 dny v přepočtu h: 48 bez spánku

Organismus vyhodnocuje situaci jako ohrožení života, čímž brání spánku. Po 42 hodinách se začíná objevovat apatie a zhoršená koordinace oko – ruka. Celé dva dny bez spánku pak už doprovází extrémní spánková deprivace. Stále častěji se objevují až půlminutové výpadky, tzv.