Co je žula a kde jí nalezneme?

Kde se v ČR nachází Žula

Žuly se vyskytují v hlubinných tělesech – plutony a pně. Budují i značně velká tělesa. Žuly jsou spolu s příbuznými granodiority nejrozšířenějšími hlubinnými vyvřelými horninami. V Česku se žuly vyskytují hojně ve středočeském a centrálním moldanubickém plutonu a prakticky ve všech hraničních pohořích.

Kde se těží Žula

Těžená ložiska žuly jsou v ČR na Českomoravské vysočině (Mrákotín, Lipnice, Řásná), na Liberecku (Ruprechtice) a v Jeseníkách (Žulová). Lomy ve středočeském plutonu jsou například Pecerady, Horní Požáry nebo Vahlovice u Blatné.

Co je to Žula geologie

Jako žuly označujeme světlé vyvřelé horniny, jejichž základní minerální složení je křemen, různé druhy živců, světlé a tmavé slídy (muskovit a biotit) a některé další tmavé minerály, jako je např. amfibol nebo pyroxen.
ArchivPodobné

Na co se používá Žula

Ve stavebnictví je žula velmi oblíbená především pro svou tvrdost, díky které je i odolná vůči vlivům počasí. Proto se používá hlavně při stavbách a úpravách domů, ulic nebo zahrad. Lze ji použít jako terasovou dlaždici, vnější obložení stěn nebo obrubník.

Co je tvrdší mramor nebo žula

Trvanlivost- Žula je tvrdší a pevnější než mramor, který zase může vydržet déle po celá desetiletí.

Jak se těží žula

Jednou z hlavních technologií blokové těžby žuly je dobývání pomocí trhacích prací. Ty LIGRANIT využívá ve všech svých činných provozech. Podmínky prací jsou dány přísnou báňskou legislativou a jsou konkretizovány v povolení trhacích prací.

Jaký je rozdíl mezi žulou a mramorem

Mramorové nebo žulové desky Hlavní rozdíl mezi mramorem a žulou je jejich původ. Mramor je ve skutečnosti vápenec s určitými nečistotami vytvořenými usazením půdy (sediment), zatímco žula je čistého, sopečného původu.

Kdy vznikla žula

Granit neboli žula se řadí mezi hlubinné vyvřelé horniny. Původ granitu lze hledat zejména v prekambriu, tedy v období, které zahrnuje prahory a starohory. Jsou však i mladší výskyty. V současnosti tvoří velkou část kontinentální kůry.

Kdy vznikl mramor

Stáří kontaktní přeměny (metamorfózy) silurského vápence na mramor je variské a bylo stanoveno na 340 miliónů let (karbon). VZNIK: Tato hornina vznikla kontaktní přeměnou uložených hornin – vápenců ukládajících se před 420 mil. lety (silur) na dně mořských pánví v prostoru, který se dnes nazývá Barrandien.

Jak vypada žula

Za žuly se považují všechny hlubinné horniny, které obsahují podstatné množství draselných živců, kyselých plagioklasů a křemene. Žuly jsou obvykle do šeda zbarvené s modrým odstínem, známé jsou ovšem také červené žuly (rapakivi). Žuly jsou stejnoměrně zrnité (eugranitické), občas porfyrické.

Jak se pozná pravý mramor

Přírodní mramor má své specifické vlastnosti a je poměrně háklivý na to, čím ho nalepíme. Je citlivý na probarvení či podbarvení, ale i na tvarové změny způsobené delším procesem vlhkého lepení.

Co je součástí žuly

Mineralogickými složkami žuly jsou především živce (ortoklas a plagioklas), křemen, slídy (muskovit a/nebo biotit) a amfibol (hornblende). Žula obsahuje také malé příměsi magnetitu, granátu, zirkonu a apatitu. Vzácně obsahuje i pyroxen a velmi vzácně železem bohatý olivín a fajalit.

Jakou barvu má mramor

Nacházejí se tak mramory barvy od čistě bílé přes různé okry (limonit), odstíny červené (hematit), nazelenalé (amfibol, serpentin) nebo namodralé barvy, až po zcela černou (bitumeny). Mramor může být čistě jednobarevný i bohatě vzorovaný s nejrůznějším žilkováním, šmouhami nebo pruhy.

Jak vypadá vápenec

Čisté vápence jsou bílé. Chemicky čistý organodetrický nezpevněný kalový vápenec se nazývá křída. Různé příměsi zabarvují horninu do šeda, červena (oxidy železa), zejména když je vystavena zvětrávání. Vápence vznikají biochemicky a biomechanicky.

Jak poznat že je v kamení vápenec

Známým postupem, jak zjistit, že kámen nebo třeba i drť obsahuje vápenec je kápnutím octa (kyseliny, v tomto případě octové) na testovaný kámen s tím, že pokud začne kapalina šumět, je v kameni přítomný vápenec. Kyselina totiž reaguje s uhličitanem vápenatým.

Co to je mramor

Mramor, neboli také krystalický vápenec, je vápenec či dolomit, který byl metamorfován za vysoké teploty a tlaku. Mramor je z 95% tvořen kalcitem, dolomitický mramor pak dolomitem.

Jak poznat co je to za kámen

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Jak se pozná mramor

Mramory bývají hruběji zrnité než jemnozrnné vápence. Jsou většinou bílé, ale díky různým příměsím mohou nabývat nejrůznějších barev. V technické praxi se jako mramory označují jakékoliv dobře opracovatelné a leštitelné karbonátové horniny (tj. metamorfované i nemetamorfované).

Jak se pozná rubín

Tvrdost rubínu, smaragdu nebo jiných drahých kamenů lze určit pomocí Mohsovy stupnice a ručního testeru. Takové měřicí přístroje, dostupné v internetových obchodech, udávají tvrdost minerálů v rozmezí 1 až 10. Neprofesionální nástroje však bývají dekalibrované, takže výsledek testu je často nespolehlivý.

Jak poznat co je to za krystal

peříčka, praskliny, mlhoviny, barevné duhy a další zajímavé jevy. Dalším poznávacím znamením pravého přírodního křišťálu je jeho tvrdost. Křišťál na Mohsonově stupnici tvrdosti dosahuje hodnoty čísla 7, což znamená, že přírodním křišťálem lze rýpat do skla.

Co značí rubín

Vlastnosti: Rubín je kamenem lásky a životní energie. Dodává sílu a chuť do života tam, kde chybí. Láska, kterou člověka naplňuje, může být v mnoha podobách. Nejedná se jen o lásku mileneckou, ale i lásku k životu, k ostatním lidem, ke světu a také k Bohu.

Jak poznat drahé drahokamy

Když potřebujeme ocenění a posudek odborníka, je nejlepší se obrátit přímo na gemologickou laboratoř. (Gemolog je specialista na rozpoznávání minerálů, který má pokročilé znalosti a nástroje, které mu umožňují určit typ a hodnotu kamene). Gemologický posudek je bezesporu nejlepší způsob, jak poznat pravý drahý kámen.

Jak vyčistit křišťál

Křišťál čistíme nejlépe přes noc ponořením do misky s vodou, nebo jej alespoň několik minut podržíme pod tekoucí vlažnou vodou. Křišťál můžeme položit na minerál hematit, čímž dojde k jeho vybití, a pak jej opětovně zcela nabít na přímém slunci, kde ho můžeme ponechat libovolně dlouho.

Jak poznat co mám za minerál

Vhodnou pomůckou je železná preparační jehla či hůře nůž (tvrdost 5-6), kus skla (tvrdost 6) a křemen (tvrdost 7). Mezi typické měkké minerály patří především mastek, sádrovec a grafit. O něco tvrdší jsou slídy a karbonáty, které však také snadno poškrábete. Naopak minerály jako topaz či beryl jsou tvrdší než křemen.

Co je to drahokam

Drahokam či drahý kámen (z latiny Lapis preciosus, angl. Precious stone) je minerál (nerost), ceněný pro své výjimečné fyzikální a estetické vlastnosti a používaný k ozdobným účelům, k reprezentaci anebo k tezauraci majetku.