Co je ve sbírce listin?

Co musí být ve Sbírce listin

Příklady dokumentů, které je potřeba zveřejnit ve sbírce listin:listiny potvrzující vznik právnické osoby (např.rozhodnutí o změnách statutárního orgánu (jmenování nebo odvolání členů),výroční zprávy, účetní závěrky,rozhodnutí o zrušení právnické osoby,rozhodnutí o exekuci nebo likvidaci.
Archiv

Kdo vede sbírku listin

Veřejné rejstříky vedou krajské soudy, pro ty subjekty, kteří mají své sídlo, nebo své bydliště, v obvodu tohoto krajského soudu. Kontakty na jednotlivé rejstříkové soudy naleznete na těchto stránkách. Spolkový rejstřík pro zahraniční spolek vede soud, v jehož obvodu je umístěn pobočný spolek.
Archiv

Jaké výkazy do sbírky listin

Účetní závěrka se standardně skládá z rozvahy, výsledovky (tedy výkazu zisku a ztrát), přehledu o peněžních tocích a přílohy. Mikro a malé účetní jednotky nejsou povinny zveřejňovat výkaz zisku a ztráty, a zveřejňují tak pouze rozvahu ve zkráceném rozsahu a přílohu k účetní závěrce (opět ve zkráceném rozsahu).

Jak poslat účetní závěrku do sbírky listin

na elektronickou adresu soudu (e-mailem s el. podpisem) prostřednictvím online podání do sbírky listin dostupného přes or.justice.cz. webovou aplikací ePodatelna dostupnou z www.justice.cz.
Archiv

Jak ukládat do sbírky listin

na elektronickou adresu soudu (e-mailem), prostřednictvím online podání do Sbírky listin, webovou aplikací ePodatelna, na technických nosičích dat CD-R, CD-RW, DVD-R, DVD+R, DVD-RW, DVD+RW.

Jak zakládat do sbírky listin

Elektronické verze listin je možné rejstříkovému soudu předložit prostřednictvím datové schránky, e-mailu či webové aplikace ePodatelna. Další možností je online podání do Sbírky listin. Dokumenty je nutné do sbírky uložit co nejdříve po dané události a některé dokumenty jsou dokonce spojené s přímo stanovenou lhůtou.

Jak podat do sbírky listin

Elektronické verze listin je možné rejstříkovému soudu předložit prostřednictvím datové schránky, e-mailu či webové aplikace ePodatelna. Další možností je online podání do Sbírky listin. Dokumenty je nutné do sbírky uložit co nejdříve po dané události a některé dokumenty jsou dokonce spojené s přímo stanovenou lhůtou.

Co se musí zakládat do sbírky listin

Jaké dokumenty musí podnikatel do sbírky listin založitvýroční zprávy,účetní závěrky,rozhodnutí o zrušení právnické osoby,rozhodnutí a usnesení valné hromady apod.

Co musí spolek zakládat do sbírky listin

Právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku mají povinnost podle § 66 rejstříkového zákona do sbírky listin zakládat například zakladatelské právní jednání právnické osoby (jako třeba společenskou smlouvu, zakladatelskou listinu, stanovy družstva či stanovy spolku), rozhodnutí o jmenování, odvolání nebo jiném …

Kdo musí dělat účetní závěrku

Povinnost sestavit závěrku platí pro všechny účetní jednotky. Velké, střední a malé účetní jednotky musí sestavovat závěrku v plném rozsahu, a také ji mít ověřenou auditorem (výjimky vypisuje zákon o účetnictví).

Kdo podepisuje účetní závěrku

Do účetní závěrky tak může nahlédnout prakticky kdokoliv. Valná hromada také rozhoduje o vyplacení podílů na zisku na návrh statutárního orgánu. Je důležité vědět, že za správnost účetní závěrky odpovídá statutární orgán, kterým jsou nejčastěji jednatelé (s. r.o.)

Kdo podepisuje rozvahu

„Jediným výstupem z účetnictví, který se musí fyzicky podepsat, je roční účetní závěrka, tedy především rozvaha, výkaz zisků a ztrát a příloha účetní závěrky. Jediný, kdo účetní závěrku může, a současně musí podepsat je statutární zástupce společnosti.

Kdo má povinnost zveřejňovat účetní závěrku

Účetní závěrka standardně obsahuje rozvahu, výsledovku (výkaz zisku a ztrát), přehledy o peněžních tocích a změnách vlastního kapitálu a přílohu. Ve sbírce listin ji musí zveřejnit účetní jednotky zapsané ve veřejných rejstřících, zejména v obchodním, a proto se povinnost týká především společností.

Co se dává na obchodní rejstřík

Uvádí se zde základní identifikační údaje o subjektu, předmět jeho činnosti, statutární orgány a další informace. Do obchodního rejstříku se zapisují: obchodní společnosti a družstva. některé podnikající zahraniční osoby.

Jak provést zápis do sbírky listin

Zápis, změna nebo výmaz zápisu ve veřejném rejstříku, které provádí soud, musí být podány výlučně prostřednictvím elektronicky vyplněného formuláře na internetových stránkách Ministerstva spravedlnosti (dále jen "inteligentní formuláře") na stránkách justice.cz (konkrétně: https://or.justice.cz/ias/ui/podani).

Co obsahuje závěrka

Povinnými částmi účetní závěrky jsou rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha, která poskytuje doplňující informace k dvěma předešlým dokumentům. Přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu nejsou povinné pro všechny jednotky (stejně tak tzv. "zpráva o platbách").

Jak často se dělá účetní závěrka

Řádná účetní závěrka se sestavuje k poslednímu dni účetního období. Mimořádná účetní závěrka se sestavuje v ostatních případech uzavírání účetních knih. Mezitímní účetní závěrka se sestavuje v průběhu účetního období i k jinému okamžiku než ke konci rozvahového dne v případech, kdy to vyžadují zvláštní právní předpisy.

Co to je účetní závěrka

Účetní závěrka představuje soubor finančních výkazů, které účetní jednotka sestavuje za účetní období k rozvahovému dni (tj. k poslednímu dni účetního období). Tyto finanční výkazy vypovídají o hospodaření společnosti za dané období.

Jak číst v rozvaze

V rozvaze můžeme vždy najít tři důležité části: (1) aktiva, tedy položky představující majetek ve vlastnictví společnosti, (2) pasiva představující finanční závazky a (3) vlastní jmění (equity), patřící vlastníkům firmy. Obrázek 2: Bilanční rovnice vyjadřuje rovnost aktiv (majetku) a pasiv (zdrojů financování).

Kdy se sestavuje účetní závěrka

Účetní jednotky sestavují účetní závěrku k rozvahovému dni, tj. ke dni, kdy uzavírají účetní knihy. Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku.

Jak vypadá účetní závěrka

Povinnými částmi účetní závěrky jsou rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha, která poskytuje doplňující informace k dvěma předešlým dokumentům. Přehled o peněžních tocích a přehled o změnách vlastního kapitálu nejsou povinné pro všechny jednotky (stejně tak tzv. "zpráva o platbách").

Jak se počítá VH

VH zjistíme, odečteme-li náklady od výnosů: provozní – porovnáním provozních nákladů (50-55) a provozních výnosů (60-64)

Kdo dělá účetní závěrku

Řádnou účetní závěrku sestavují účetní jednotky k poslednímu dni účetního období; v ostatních případech sestavují účetní jednotky mimořádnou účetní závěrku. Zahajovací rozvahu sestavují účetní jednotky obecně k prvnímu dni účetního období.

Kdo musí mít účetní závěrku

Povinnost sestavit a zveřejnit účetní závěrku je zákonem o účetnictví uložena účetním jednotkám, tj. subjektům, které vedou účetnictví. Jedná se především o právnické osoby a fyzické osoby vedoucí účetnictví, případně další subjekty, o nichž to stanoví zákon.

Co se dá vyčíst z rozvahy

Z rozvahy lze například vyčíst, jak vysoké pohledávky a závazky společnost má. Dále lze z rozvahy vyčíst celkovou zadluženost vůči různým finančním institucím. Rozvaha tak podává ucelený obraz o finanční pozici účetní jednotky.