Co je vlastně Halloween?

Proč se dělá Halloween

Halloween, který slavíme 31.10. se vyvinul z původně keltského svátku zvaného Samhain, pojmenovaného podle keltského boha – pána mrtvých Samhaina. Tento svátek se konal přesně mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem a byla to jakási oslava příchodu zimy a keltského Nového roku.

Co je to Halloween pro děti

Děti se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu s tradičním pořekadlem a koledují o sladkosti. Tradičními znaky Halloweenu jsou vyřezané dýně se svíčkou uvnitř, dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci, sovy, výři atd. Typickými barvami jsou oranžová a černá.

Co je to Halloween

Jak vznikl Halloween

Název tohoto svátku vznikl zkrácením skotského All Hallow´s Eve, který se odehrával v předvečer svátku Všech svatých 31. října. Na tento den vždy připadala dlouhá vigilie, během které se vzpomínalo na zemřelé mučedníky a světce, modlilo se k nim a přinášely se jim dary.
Archiv

Co slaví Halloween

Halloween je keltský svátek s historií sahající až do doby před naším letopočtem. Den 31. října byl hranicí mezi dvěma hlavními periodami (létem a zimou). Keltové tento den vnímali jako pomezí, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých.

Kdo vymyslel Halloween

Tradici Halloweenu přinesli do Ameriky Irové. Také tento obyčej má podobně jako křesťanská Památka zemřelých dávné kořeny v pohanském, nejspíš keltském svátku. Irové ve své vlasti vyřezávali do vydlabané řepy nebo brambory strašidelné obličeje, které poslední říjnový den kladli se zapálenou svíčkou na okenní římsy.

Odkud pochází slovo Halloween

Název Halloween je zkratkou spojení All Hallows' Eve, kterým se ve staroangličtině označoval předvečer dne Všech svatých.

Jak se slaví Halloween v České republice

Halloween nemá v České republice dlouhou tradici, přesto jeho obliba roste. Pro děti se pořádají průvody masek, dlabou se dýně a nejen obchody, ale už i domácnosti často zdobí halloweenské dekorace.

Proč se vyřezávají dýně

Strašidelné dýně mají svůj důvod

I v Česku se v posledních letech rozmáhá vyřezávání dýní. V zahraničí se jim říká také Jackovy lucerny. Váže se k nim totiž legenda o irském darmošlapovi a opilci Jackovi, kterému se podařilo přelstít ďábla. Když si přišel pro jeho duši, Jack ho přiměl, aby vylezl na strom pro jablko.

Co se jí na Halloween

TRADIČNÍ RECEPTYDýňová polévka. Stejně jako k Halloweenu patří neodlučitelně dýně, tak k němu patří i polévka, kterou z ní zhotovíte.Halloweenský chléb. K výše uvedenému receptu na dýňovou polévku můžete podávat právě halloweenský chléb.Obložené chodidlo.Krvavá jablíčka.Plesnivý koláčRozřízlý mozek.Mrtvolné prsty.

Proč se dlabou dýně

Satan mu daroval žhavý uhlík, který Jack nosil ve vydlabaném tuřínu, aby si svítil na cestu ve věčné temnotě. Když tato tradice dorazila do Ameriky, tak tuříny byly vyměněny za dýně, které jsou větší a snadněji se vydlabávají.

Co je to Jack O Lantern

Jack-o'-lantern je svítilna používaná o svátku Halloween, dnes typicky vyřezaná z dýně a zevnitř osvětlená svíčkou. Původně byla lucerna (angl. „lantern“) vyřezávána z tuřínu, brambor nebo červené řepy a se svítícími uhlíky nebo svíčkou uvnitř.

Jak se Vydlabává dýně

„Dýni lze vydlabat dvěma způsoby. Při prvním se odřízne vršek, který později poslouží jako poklop, a vnitřek se vydlabe shora. Druhou možností je vyříznout na spodu dýně otvor a vydlabat ji tudy.

Co s vnitřkem z dýně

Dýně je vděčná surovina pro přípravu slaných nebo sladkých receptů. Kromě tradiční dýňové zahuštěné omáčky nebo pečené hokkaidó dýně si z dužiny halloweenské dýně uvaříte hned několik dobrot. Nevěřili byste, ale z dýňového vláknitého vnitřku s jádry uvaříte polévku, k nerozeznání od pravé masové.

Proč je dýně na Halloween

Od té doby lidé dávají vydlabané dýně na okna a římsy, protože věří, že Jack si světlo vezme a ochrání je před čímkoliv zlým. Podzim je v plném proudu a s ním přišlo i období dýní. Dýně, zelenina, která obsahuje provitamin A, vitaminy skupiny B, vápník, draslík, hořčík, železo, zinek a fosfor.

Co se zbytky z vydlabané dýně

Dýňové pyré je základ

Klidně ještě za tepla hoďte pečenou dýni do mísy a tyčovým mixérem ji rozmixujte na pyré. Ke směsi přidejte i vnitřek dýně, který jste předtím vydlabali. Pyré, které nepoužijete okamžitě, zmrazte v sáčcích. Ještě se vám bude v zimě hodit do polévek, omáček nebo na pečení koláčů.

Kdy vyřezávat dýni

Tradičně se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých, a je typický strašidelnými kostýmy a vyřezávanými dýněmi. U nás si spíše než Halloween připomínáme Dušičky.

Jak spotřebovat dýni

Dýňové pyré je základem většiny dýňových receptů. Potřebujete ho do koláče, do rizota, na kaši, do chleba, do polévky… Nejjednodušší způsob je upéct dýni v troubě nebo ETA Pečence doměkka, nechat lehce zchladnout, podle potřeby oloupat a rozmixovat na pyré.

Co udělat z vydlabané dýně

Vydlabanou dužninu ani semena nevyhazujte, můžete je dále zpracovat. Čím více dužniny vydlabete, tím lépe půjde dýně prosvítit. Slabší stěna dýně ale zase nebude tak odolná a o dekoraci tedy dříve přijdete. Na vyčištěné dýni můžete začít vyřezávat jednotlivé části obličeje, případně jiný motiv na boku dýně.

Kdy se vyřezávají dýně

listopadu připomínají svátek Všech Svatých a 2. listopadu Památku všech zemřelých neboli Dušičky. Kvůli Halloweenu, který se v anglosaském světě slaví 31. října možná vyřezávají dýně, protože je to tak nějak hezké a je to zábava s dětmi.

Co se jí z dýně

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.

Jak zakonzervovat dýni

Pokud si je chcete uchovat déle, namočte je na několik hodin do vody. Další metodou je ihned po vydlabání a vyřezání potřít všechny řezné plochy vazelínou, která brání dehydrataci a dýni na chvilku „zakonzervuje“ . Hodí se, pokud si dýně chcete připravit trochu v předstihu.

Co dělat s vnitřkem dýně

Dýňové pyré je základ

Tvrdou dužinu nakrájenou na kostky dejte na plech vyložený pečicím papírem a šoupněte do trouby vyhřáté na 220 °C. Pečte asi 30 minut, dokud dýně nezezlátne a nezměkne. Klidně ještě za tepla hoďte pečenou dýni do mísy a tyčovým mixérem ji rozmixujte na pyré.

Jak dlouho vydrží dýně

Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání. Vzdušná vlhkost by se podle doporučení měla pohybovat v rozmezí i 50-65%. Na takto vybraném a upraveném stanovišti mohou dýně vydržet čerstvé a zdravé až po dobu 4 měsíců.

Jak nejlépe oloupat dýni

Jak oloupat velkou dýni Goliáš

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Co s Vydlabanou dýni aby vydrzela

Vydlabaným dýním prodloužíte trvanlivost, když je namočíte na několik hodin do vody s trochou sava kvůli zbrzdění případných houbových infekcí. Menší dýně ponořte do hrnce či lavoru, větší do vany.