Co je vracák?

Kdo je vodák

Vodáci jsou lidé, kteří provozují vodní turistiku, tedy splouvání řek a potoků pro zábavu a rekreaci. Používají k tomu kánoe, kajaky, pramice, rafty, vory či jiná plavidla, někdy i vlastní konstrukce a výroby.

Kde sedí háček

Háček je totiž označení jednoho z dvou členů posádky kánoe – toho, který sedí vpředu.

Jak se řídí raft

Na raftu je vždy jeden z posádky v roli kormidelníka. Jeho příkazy ke zbytku osazenstva jsou vždy rázné, hlasité a konkrétní. Před jízdou je dobré se domluvit, co konkrétní pokyny znamenají. Pokud totiž má raft zatočit doprava, levá strana pádluje vpřed a pravá strana pádluje kontra.

Jak se chovat na vodě

Na vodu patří správná obuv a vesta.Známe správnou techniku ovládání lodi.Nikdy nejezdíme sami, kamarády neopouštíme.Střízlivost je samozřejmostíLenoch se nadře (a zničí loď i pádlo)Jezy a překážky vždy nejprve prohlížíme.O půjčené vybavení se řádně staráme.I na tábořišti zůstáváme lidmi.

Jak se sedí v kánoi

Jak si do kanoe správně sednout – Opravdu se staly případy, kdy si posádka sedla do kanoe opačně a na konci plavby měl háček otlačené holeně tak, že nemohl chodit a oba lamentovali, jak špatné lodě jsou. Jednoduchá rada je, že v kanoi se sedí tak, aby měli oba vodáci dostatek místa na nohy a zadák seděl opravdu vzadu.

Co dělá zadák

Zadák (kormidelník, kotrč), oproti tomu, sedí vždy vzadu a je zodpovědný za správný směr plavby i za bezpečnost lodi a posádky. Proto by se vždy mělo jednat o zkušenějšího vodáka z dvojice, který již má s jízdou na kánoi nějaké zkušenosti.

Co si vzít s sebou na vodu

oblečení na převlečení, hygienické potřeby a ručník, baterku, repelent, malý vařič (plynový či benzinový), sirky a zapalovač, ešus, nůž, lžíci a potraviny.

Jak bezpečně sjet jez na kánoi

Jak bezpečně sjíždět jezy

Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.

Kam poprvé na vodu

Obecně je těžké někomu radit, nicméně bezpečnost by měla být na prvním místě. Takže pokud jedete na vodu poprvé, nebo jedete s malými dětmi, volil bych rafty. Pokud jste zkušenější vodáci a již jste nějakou řeku sjeli, nebo jste začátečníci a nebojíte se občasného nedobrovolného vykoupání ve Vltavě, půjčte si kánoe.

Jak se zdraví vodáci

Vodácký slovníkAhoj – vodácký pozdrav, skalní vodáci se takto zdraví, ikdyž se neznajíbarel – umělohmotný sud, do kterého vložíte věci, které nesmějí promoknout.bort – bok lodi.butyla – jiný název pro barel.cvaknout se – převrátit se na lodi.debl, deblovka – loď pro dvě osoby.

Jak se řídí loď

Zadák přidržuje loď za lub nebo límec blíže špičky lodi nebo za přední úchyt. Háček nastupuje do lodi první. Oba dva sedí v kánoi co nejblíže lubu (boku) kánoe na straně, na které pádlují. Sezení v lodi by mělo být pevné, ale nikoli ztrnulé, neboť pohybem celého těla přenášíme pohyb na loď.

Kdo řídí loď

Kapitán (kapitán lodi, kapitán plavidla) je tradiční a zároveň oficiální označení funkce kvalifikovaného vůdce některých typů plavidel, například lodí nebo ponorek.

Co za boty na vodu

Správné boty na vodu – ideální jsou boty s plnou špičkou (staré tenisky, neoprenky…), nevhodné jsou sandále, žabky, pantofle, crocsy. V botách se zavřenou špičkou jsou chráněné i vaše prsty, nikdy nevíte, co všechno v řece může být, např. rozbité sklo nebo ostrý kámen.

Jak se obléci na vodu

Proto doporučujeme pořídit si vodáckou bundu, kalhoty, savé funkční prádlo a nepromokavé vodácké boty. Najdete u nás ale také neoprenové ponožky, neopreny, čepice, rukavice i další speciální oblečení na vodu, jako jsou šprickobundy nebo suché obleky.

Co to je parabolický jez

Parabolické jezy jsou standardně nejhorší zabíjáky. Jsou sjízdné jen při velmi velmi velmi nízkých stavech. Pak se jezdí raději předem, protože dole pod nimi bývá dostatečná hloubka. Je potřeba se velmi intenzivně rozjet, abychom nezůstali na hraně, mírně se zaklonit pro plošší dopad a dole se chytat pádlem o hladinu.

Jak sjíždět vodu

Vybav loď bezpečnostními pomůckami – tzv. házečkou (házecí pytlík), lékárničkou, mobilem ve vodotěsném obalu a píšťalkou. Před vyplutím si zjisti dostatek informací o řece, jejích nebezpečných místech a aktuálním stavu vody. Pokud nejsi zručný vodák, jezdi vždy s někým zkušeným.

Jakou sjet Řeků

Nejvíce a nejčastěji sjížděnou řekou u nás je bezesporu Vltava, vodáky však vídáme i jinde – na klidné Lužnici, divoké Sázavě, pro začátečníky jednodušší Berounce, neprávem opomíjené Orlici. Každá řeka má něco svého, své kouzlo a tajemství, kterým láká muže i ženy na kánoi, raftu nebo na jiné lodi.

Co to je raft

Raft je ploché široké gumové nafukovací plavidlo používané především pro expediční a komerční vodáctví resp. rafting. Obvykle je 4 – 6 místné. Pro pohon se používají pádla.

Jak sjet jez na raftu

Jak bezpečně sjíždět jezy

Až na výjimky je lepší do jezu najíždět v tempu, protože rychlá loď je lépe ovladatelná. Do lodi je lepší si při sjíždění jezu kleknout, máte tak těžiště níž a loď je stabilnější. Nechytejte se bortů (horních okrajů lodi). Tím se náhle zvýší těžiště lodi a vodák si vlastně loď sám zvrhne.

Jak se řídí kajak

Kajak řídíme záběry na obou stranách lodi, na kanoi pomáhá řídit loď zadák, kormidelník, kotrčník, prostě ten co sedí vzadu. Jakmile přijdeme pádlování na chuť, naučíme se základní záběry, jak řídit loď a chytí nás i ostatní zajímavosti kolem vody, můžeme uvažovat o vlastním vybavení.

Jakou loď můžu ridit bez ridicaku

Lodě, u nichž žádný doklad nepotřebujete, se označují jako vybraná malá plavidla a jde o tato plavidla: plavidla do hmotnosti 1000 kg, včetně povoleného zatížení plavidla s vlastním strojním pohonem o výkonu do 4 kW. plavidla s celkovou plochou plachet do 12 m.

Jak se říká nakladni lodi

Loď je dopravní prostředek, druh plavidla, sloužící zpravidla k pohybu po vodní hladině na principu Archimédova zákona. Pro menší plavidla se užívá název člun. Lodě plující pouze na hladině označujeme jako hladinová plavidla, lodě umožňující pohyb i pod vodní hladinou jako plavidla ponorná resp. ponorky.

Jaké jídlo si vzít s sebou na vodu

Jedete na vodu 7 potravin, které byste s sebou rozhodně měli zabalitKuskus. Představuje pokrm, jenž uspoří čas, hmotnost i místo.Ovesná kaše. Jednoduchá, rychlá, vhodná na přípravu doma z vlastních ingrediencí podle libosti.Sušené maso.Špek.Tuňák.Rýže.Polenta a kaše z pytlíku.

Co s sebou na vodácký kurz

opalovací krém, repelent, nezapomeň také na osobní léky, pokud nosíš dioptrické brýle, vezmi si s sebou raději levnější model a navíc si brýle uvaž na provázek, aby ti při cvaknutí neuplavaly!

Co si vzít na rafty

Jak se obléct na raftVhodná obuv. Při hledání vodáckého oděvu začněte od nejdůležitější části, kterou jsou boty.Praktický oděv. Další nezbytnou částí oděvu jsou kalhoty a námořnické tričko.Vodácké doplňky. Neopomíjejte ani zrádné sluneční paprsky a vybavte se šátkem, kšiltovkou nebo klidně neoprénovou čepicí.