Jak funguje vsakovací jímka
Vsakovací bloky jsou v podstatě polypropylenové konstrukce, které se pod zemí chovají jako zásobník vody, jsou obalené geotextilií a obsypané štěrkem. Jako byste si představili seskládané bedničky na zeleninu. V tomto zásobníku se shromáždí voda steklá ze střechy a pak se pomalu postupně vsakuje do půdy.
Archiv
Co je vsakovací Průleh
Průleh = mělce tvarovaná prohlubeň v terénu (povrchové vsakovací zařízení) určená k vsakování srážkové povrchové vody s krátkodobou povrchovou retencí.
Archiv
Jak udělat vsakovací jímku
Na povrchu vstupu se vyřízne otvor do geotextilie. Vstupní trubka se zasune asi 150 mm a přebývající geotextilie se přilepí k trubce. Větrací otvory se zhotovují stejným způsobem. Vertikálně orientované výstupy pro odvětrávání lze vytvořit vyvrtáním, případně vyříznutím otvoru ve svislé stěně a použitím 90° PVC kolena.
Jak daleko vsak od domu
Voda se vsakuje ve spodní části šachty. Zásady pro návrh vsakovacího zařízení ((spodí plocha = dno vsakovacích systémů): 5 m od obytných budov, které nejsou vodotesně izolované 2 m od obytných budov, které jsou vodotesně izolované
Archiv
Jak vsakovat vodu
Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.
Co je to vsak
Vsakování, nebo také odvod srážkových vod do půdního prostředí, by mělo být využíváno přednostně před ostatními variantami. Jedná se totiž o řešení nejméně ovlivňující výskyt podzemní vody a geologické poměry v místě stavby.
Jak funguje vsak
Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.
Jak vypada vsak
Základní systém je takzvaný vsak, jindy nazývaný podmok. Jde o výkop vyplněný štěrkem, který funguje jako vsakovací jímka vody. Musí být dostatečně dimenzován a jeho řešení musí být technologicky zvládnuté tak, aby nedocházelo k odvodu vody na sousední pozemky.
Jak se provádí vsakovací zkouška
Vsakovací zkouška – průběh
Je tedy nutné vyhloubit v místě plánovaného zásaku zemní sondu, která se následně v několika cyklech naplní vodou a nechá vsakovat. Pro vsakování u RD a chat hloubíme sondy ruční vibrační soupravou, jejíž obrovskou výhodou je vysoká mobilita a mizivé poškození povrchu terénu.
Jaký štěrk do Vsaku
Vsakování přebytečné vody
Pokud nechcete utrácet, postačuje vykopat jámu (rýhu, studnu), kterou vysypete štěrkem a dosáhnete stejného efektu. Na vysypání se používá hodně hrubý štěrk frakce 32 – 63, aby byl co největší prostor mezi zrny pro vsakovanou vodu. Dostatečný objem vsaku není úplně snadné určit.
Co je to vsakování
Vsakování se řeší pomocí podzemních instalací vsakovacích bloků, ze kterých se sestavují celé podzemní vsakovací galerie, kde se voda při dešti akumuluje a následně se vsakuje do podloží. Vsakovací galerie se navrhují dle velikosti odvodňované plochy a hodnoty koeficientu filtrace zeminy tzn. rychlosti vsakování.
Jak velkou vsakovací jímku
Jak velkou vsakovací jímku zvolit
Vsakovací schopnost / typ zeminy | Odvodňovaná plocha | |
---|---|---|
Do 100m2 | Do 200m2 | |
Vysoká / písčitá – písčitohlinitá | 1m3 | 2m3 |
Střední / písčitohlinitá – hlinitá | 2m3 | 4m3 |
Nízká / hlinitá – jílovitohlinitá | 3m3 | 6m3 |
Jak často se má vyvážet kal z cisticky
Usazený kal a nečistoty v septiku je potřebné vyvážet, ideálně alespoň jednou za rok. Jak často budete septik vyvážet, záleží ale i na jeho velikosti a na tom, jak je vytížený. Voda v septiku se částečně přečistí a může se dále použít jako užitková.
Co s vodou z čističky
Vyčištěná voda se zpravidla vypouští do povrchových vod (potok, řeka), do vsaku nebo veřejné kanalizace, která není napojena na obecní čistírnu, případně lze vodu využívat k zavlažování vlastního pozemku.
Jak udělat drenážní jámu
Vykopete díru do země (asi odvezete) a pak do ní navezete kamení. Tím získáte asi 30% objemu výkopu pro akumulaci vody, 70% bude tvořit objem kamení, které za drahý peníz přivezete.
Jak hluboky vsak
Obecně lze říci, že vsakování není možné u spraší, jílů a jílovitě zvětralých žul. Ideální prostředí je naopak v místě výskytu štěrků a štěrkopísků. Hluboké vsakování představují až 5 metrů hluboké vsakovací jímky, do kterých se přivádí dešťová voda. Využito může být také starých nevyužívaných studen.
Kam vypustit septik
Vodní zákon hovoří o septiku jasně
K vývozu obsahu septiku je podle zákona č. 254/2001 Sb. nutné využít provozovatele čistírny odpadních vod nebo osobu oprávněnou podle živnostenského zákona. Novela vodního zákona, která nabyla účinnosti v roce 2021, hovoří zcela jasně o problému vypouštění septiku na zahradu.
Co je tříkomorový septik
Co je tříkomorový septik
Jedná se o vodotěsnou nádobu, ve které dochází ke shromažďování a následné mu čištění odpadní vody z domácnosti. Nádrž bývá nejčastěji vyrobena z plastu, může mít kulatý či hranatý tvar a tvoří jí dvě až tři komory oddělené separačními přepážkami.
Jak často vyvážet čističku
Moderní ČOV však již odvoz nevyžadují.
od ASIO či ABPlastu, bude vám stačit kal 2× ročně odsát a využít pro kompostování.
Co nesmí do čističky odpadních vod
Rozhodně se do kanalizace nesmějí dostat chemické látky, barvy, ředidla, motorové oleje, léky, omamné látky, zahradní chemie, ale také biologický odpad (zbytky jídel, odpad z kuchyňských drtičů), jedlé tuky a oleje, hygienické potřeby (vlhčené a kosmetické ubrousky, vatové tyčinky, jednorázové pleny apod.).
Co je Podmok
Oficiálním názvem vsak, lidově podmok. Oba výrazy znamenají totéž – specifický drenážní systém. Velmi důležitý, vracející vodu zpátky do půdy na místě, kde spadla.
Jak často se musí vyvážet septik
Nejčastěji se septik vyváží jednou až dvakrát do roka – záleží na velikosti nádrže a množství vody, které odvádí. Poté si nezapomeňte uschovat potvrzení o pravidelném vývozu septiku pro případ kontroly. Za špatnou likvidaci odpadních vod můžete dostat pokutu ve výši deseti tisíc korun.
Jak funguje 3 Komorovy septik
Co je tříkomorový septik
Jedná se o plastovou nádrž, ve které dochází k částečnému přečištění odpadních vod, a to zcela bez spotřeby elektrické energie. Odpadní vody postupně protékají z jedné komory do druhé a při tom jsou z nich odstraňovány nečistoty.
Jak často doplňovat bakterie do čističky
Bakterie pomáhají správné funkci rozkladu kalů v čistírny případně v celém potrubním systému (pokud jsou dávkovány přes vpustě v domě) Pokud se ve vašem případě o čistírnu k rodinnému domu standardně velikosti 4. EO dávkujete 2 odměrky BACTI v průměru jednou týdně.
Co nepatří do čističky
Co nikdy nepatří do domácí čističkyléky, toxické látky a jedy.barviva, rozpouštědla a chemické postřiky.koncentrované kyseliny a zásady.kondenzát z kondenzačního kotle.ostatní chemické složky, jako jsou fotografické chemikálie, ustalovače apod.