Co je vyvřelé horniny?

Co patří mezi vyvřelé horniny

Vyvřelé horniny (magmatické)

Nejhojněji je zastoupený čedič. Mezi další patří andezit, ryolit, trachyt či znělec. Pokud masa taveniny utuhla hlouběji, mluvíme o intruzivních horninách, které se dále dělí na žilné a hlubinné. Vyvřeliny žilné obvykle tvoří menší tělesa – žíly.

Jak se rozdělují vyvřelé horniny

Vyvřelé horniny se dělí na extruzívní (výlevné) a intruzívní. Extruzívní horniny byly vyvrženy sopkami a na zemském povrchu se ochladily jako lávy. Naproti tomu intruzívní horniny utuhly pod zemským povrchem.
Archiv

Jaké jsou magmatické horniny

Podle geologické pozice se magmatické horniny dělí na tři skupiny: hlubinné (plutonické či abysální) horniny neboli plutonity, žilné horniny, výlevné (vulkanické, efuzívní nebo extruzívní) horniny neboli vulkanity (efuzíva, extruzíva).

Co je magmatická hornina

Magmatická nebo též vyvřelá hornina je termín z geologie. Používá se pro označení horniny, která vzniká krystalizací z magmatu.

Co je nerost a hornina

Horniny jsou tvořeny několika nerosty, nejsou homogenní, neboť na každém místě mají jiné složení. Výjimkou jsou horniny z jednoho nerostu, např. vápenec, celý z kalcitu nebo křemenec, celý z křemene. Nerostů o známé vnitřní struktuře, krystalové soustavě a chemickém složení, je dnes na 5000.

Co patří mezi horniny

ZÁKLADNÍ ROZDĚLENÍ HORNIN

Podle původu a způsobu vzniku se rozlišují tři základní kategorie hornin: horniny magmatické (vyvřelé) horniny sedimentární (usazené) horniny metamorfované (přeměněné)

Na co Delime Usazene horniny

Usazené neboli sedimentární horniny vznikají usazováním úlomků hornin a minerálů, částí organizmů nebo krystalizací z roztoků. Podle toho se rozdělují na úlomkovité, organogenní a chemogenní (někdy též „chemické“).

Co tvoří horniny

Horniny jsou složitější – skládají se z různých minerálů, vulkanického skla a někdy také z organických složek. Nelze je zapsat jedním chemickým vzorcem. Skály jsou typicky právě z hornin, příkladem je žula, pískovec nebo mramor.

Na co se dělí horniny

Nejhrubší dělení hornin vychází z procesů jejich vzniku, tak jak byly popsány v horninovém cyklu. Podle způsobu a podmínek vzniku můžeme rozdělit horniny na magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné).

Co je to přeměněná hornina

Přeměněné neboli metamorfované horniny vznikají přeměnou vyvřelých, usazených či jiných přeměněných hornin. Přeměna (metamorfóza) probíhá za zvýšené teploty a tlaku. Tyto podmínky způsobí přestavbu struktury horniny/minerálů, ale nedostačují k úplnému roztavení horniny na magma.

Jak vznikly magmatické horniny

Vyvřelé horniny (magmatity) vznikly krystalizací z magmatu nebo lávy. Podle geologické pozice se rozdělují na hlubinné (plutonické), žilné (subvulkanické) a výlevné (vulkanické). Hlubinné horniny krystalovaly z magmatu velmi pomalu hluboko v zemské kůře nebo dokonce až ve svrchním plášti.

Jak rozdělujeme horniny

Horniny se obvykle skládají z různých nerostů. Jejich vlasnosti závisejí především na nerostném složení a na způsobu jejich vzniku. Rozlišujeme tři základní druhy hornin: magmatické, sedimentární a metamorfované.

Co je hornina a co nerost

Mezi minerály (nerosty) patří například křemen, diamant, sádrovec, kalcit, pyrit atd. Horniny jsou složeny z více minerálů a homogenní tedy nejsou – každý druh minerálu v hornině vykazuje jiné vlastnosti. Mezi horniny patří například žula (složená zejména z křemene, živců a slíd).

Jak se rozdělují horniny

Nejhrubší dělení hornin vychází z procesů jejich vzniku, tak jak byly popsány v horninovém cyklu. Podle způsobu a podmínek vzniku můžeme rozdělit horniny na magmatické (vyvřelé), sedimentární (usazené) a metamorfované (přeměněné).

Jak vznikají vyvřelé horniny

Vyvřelé neboli magmatické horniny vznikají tuhnutím magmatu či lávy (to je magma, které se dostalo na zemský povrch). Rozdělují se na hlubinné, žilné a výlevné. Hlubinné vyvřelé horniny vznikají tuhnutím magmatu hluboko pod povrchem. Magma zde tuhne pomalu, proto dochází k vytváření větších krystalů minerálů.

Jak horniny vznikly

Sedimentární hornina či usazená hornina je hornina, která vznikla přemístěním, usazením a následným zpevněním zvětralých úlomků (tzv. fyzikální proces), či vysrážením z roztoků (tzv. chemický proces) anebo usazením vlivem biologického činitele (biologický proces).

Kde jsou horniny

Horniny najdeme na povrchu pevnin, ale i na dně moří a oceánů. Na některých místech bývají překryty půdou. Jsou složeny z nerostů. Místo na zemském povrchu, kde vytéká nebo vytékalo magma ze země nazýváme sopka či vulkán.