Co je ze skla?

Co se dá vyrobit ze skla

Sodnovápenaté sklo se používá při výrobě obalů (láhve, zavařovací sklenice), stolního skla (sklenic) a také k výrobě skla plochého (okenní tabule). Boritokřemičité sklo se používá pro výrobu varného či laboratorního skla. Speciální sklo se používá v elektrotechnickém průmyslu (např. pro výrobu obrazovek).

Na co se používá sklo

Sklo má vynikající vlastnosti:mechanické, je pevné, tvrdé a odolné proti poškrábání a odřeníchemické, je odolné vůči korozi a prakticky inertníoptické, může odrážet, ohýbat, přenášet a pohlcovat světlo a jeho čirost je dostačující pro využití ve výrobě brýlí, mikroskopů, v astronomii, telekomunikacích a elektronice.

Co je to sklo

Sklo je tuhý roztok kovových oxidů v oxidu křemičitém. Při chladnutí zabrání velká viskozita skloviny pohybu molekul, a tím i krystalizaci křemičitých sloučenin. Vznikne průhledné sklo.
Archiv

Jak se vyrábí sklo

Hlavní složkou skla je oxid křemičitý (SiO2) a vyrábí se tavením křemičitého sklářského písku s přísadou uhličitanu draselného (potaše) a následným poměrně rychlým ochlazením taveniny, která tak nestačí vytvořit krystalovou mřížku.

Kam odvézt sklo

Varné sklo patří do směsného odpadu, případně na sběrný dvůr. Drátované sklo, sklo se zatavenými dekoracemi, pokovené sklo a další nelze třídit, proto ho vhazujeme do směsného odpadu, případně opět odvezeme na sběrný dvůr.

Co se vyrábí z recyklovaného skla

Recyklované sklo se používá i ve stavebnictví nebo rekultivaci. Drcené sklo může nahradit část primárních surovin pro výrobu betonu, z méně kvalitního skla je vyráběno pěnové sklo pro zateplení fasád budov. Z pivních lahví se dá vyrobit i umělý písek.

Co je to varné sklo

Varné sklo (známé i pod technickými názvy boritokřemičité sklo, borokřemičité sklo nebo borosilikátové sklo) je druh skla se zvýšenou odolností vůči vysokým teplotám při přímém zahřívání a s vysokou chemickou odolností. Jeho složení a vlastnosti jsou definovány mezinárodním technickým standardem ISO 3585.

Kdo vymyslel sklo

Prvenství ve výrobě skla patří východnímu středomoří a nikoliv Egyptu jak se dlouho předpokládalo. První skleněné předměty byly opakní korálky různých barev. Nálezy takovýchto korálků se v Sýrii datují již do 5. tisíciletí, zatímco v Egyptě je jejich výskyt doložen až kolem poloviny 4.

Jak se zdobí sklo

Sklářské barvy se nanášejí na povrch skla štětcem, postřikem přes šablonu nebo protlačováním sítem (síťový tisk). Aby malba dobře držela, zataví se sklo opět v peci. Lazurování se provádí pomocí soli mědi, které zbarvují sklo žlutozeleně, černě a červeně a soli stříbra, které zbarvují sklo žlutě.

Jak se říká přírodnímu sklu

Lidé znají sklo už od pradávna. Blesk například zanechával na písečných pouštích zvláštní rourovité útvary, kterým se říká fulgurity. Je to obyčejný ztavený písek. Ztuhnutím žhavé sopečné lávy vzniká také přírodní sklo – obsidián, z kterého si lidé už v pravěku vybrušovali nástroje a figurky.

Co se starym sklem

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Jak vyhodit sklo

Vhazuje se do zeleného nebo bílého kontejneru. Pokud jsou k dispozici oba, je důležité třídit sklo i podle barev. Barevné do zeleného, čiré do bílého. Pokud máme kontejner na sklo jen jeden, pak do něj dáváme sklo bez ohledu na barvu.

Co se vyrábí z PET

Z PET lahví se recyklací vyrábí opět PET lahve nebo také silonové vlákno. Z něj vznikají například interiéry do aut, výplně do spacáků a bund, fleecové mikiny nebo výplně peřin či povlaků. Častým plastem je PVC, které lze rovněž úspěšně recyklovat.

Co se vyrábí z vytříděného plastů

Z vytříděných PET lahví se vyrábějí technická či textilní vlákna a z nich pak koberce nebo oděvy případně nové láhve, vázací pásky apod. Také fleecové oblečení nebo deky jsou původně PET lahve. Plastové sáčky, fólie nebo tašky se převážně regranulují a následně slouží k výrobě nových fólií.

Co je to Simax

Simax je přední výrobce výrobků z borosilikátového skla s více než 175 letou tradicí. Tato česká firma exportuje své výrobky do více než 90 zemí světa. Simax pravidelně inovuje své výrobky, její skleněnéné pekáče jsou odolé až do teplot 300°C.

Kam patří varné sklo

Kam správně vytřídit varné sklo Varné sklo z domácnosti je nejlepší odnést na sběrný dvůr, příp. jej můžeme vyhodit do směsného odpadu!

Kde se v ČR vyrabi sklo

Jediným výrobcem velkoformátového plochého skla v České republice je společnost AGC Flat Glass Czech, a.s., člen AGC Group se sídlem v Teplicích. Tato společnost je v současnosti největším výrobcem plochého skla a jeho aplikací ve střední a východní Evropě.

Jak se vyrábí skleničky

Sklovina se taví v sklářské peci při teplotě 1200°C až 1500 °C, boritokřemičité sklo při teplotě až 16300C a křemenné sklo okolo 20000C. Po roztavení se dále vyčeří, případně odbarví, obarví, zakalí. Neroztavené části se na hladině skloviny sbírají v podobě sklářské pěny (sklářská žluč).

Kam vyhodit celni sklo

Čelní sklo auta je vybaveno ochrannou fólií (ostatní ne). Autoskla není možné recyklovat spolu s běžným sklem, proto je do kontejnerů na sklo neházejte. Mimo fólie obsahují i různé pryskyřice a tónovací pokovení. Autoskla dávejte do objemného komunálního odpadu nebo do popelnice.

Kam vyhodit rozbité sklo

Zrcadlo ani autosklo do zeleného kontejneru nepatří

Podobně tomu je s otázkou kam vyhodit autosklo. Neobsahuje pouze sklo, nýbrž i fólie, pryskyřice či pokovení, a tak patří do černého kontejneru na směsný odpad.

Kam se starym sklem

Tabulové sklo je sice podobné čirému sklu z lahví a sklenic, ale světe div se, zbytky rozbitých oken nebo dveří nepatří do bílého kontejneru na čiré sklo. Tohle vysypané neštěstí patří do zeleného kontejneru na barevné sklo, ve větším množství je lepší jej odvézt do sběrného dvora.

Kam vyhodit plne sklenice

Do bílého kontejneru vhazujeme sklo čiré. Tedy lahve od nápojů, sklenice od kečupů, marmelád či zavařenin. Není potřeba je vymývat, stačí pořádně vyprázdnit. Do nádob na sklo nepatří keramika, porcelán, autosklo, zrcadla, drátované sklo, zlacená a pokovená skla.

Co se vyrábí z plastů

Z některých jednodruhových vytříděných plastů se také mohou vyrábět textilní či technická vlákna, a z nich poté např. koberce, výplně do zimních bund, dek a spacáků, autočalounění, mikiny, trika a dresy nebo také rozvodné vrstvy dětských plenek. Nejširší využití v tomto ohledu má PET.

Co je z plastů

Využívají se v automobilovém průmyslu (přístrojové desky, součásti interiérů, nárazníky, disky), ve výpočetní a sdělovací technice (kryty mobilních telefonů), v elektronice nebo v elektrotechnice (zástrčky, vypínače).

Co se děje s odpadem na skládce

Směsný komunální odpad (SKO) nelze dále vytřídit a končí na skládce nebo v zařízení pro energetické využití odpadů (ZEVO). Tříděný odpad z obcí nejprve projde třídící linkou nebo putuje přímo ke zpracování (papír, sklo) a poté je v co největší možné míře zpracován v zařízeních k materiálovému využití.