Co je základním principem rodinného práva?

Jaké jsou hlavní prameny rodinného práva

Základním pramenem českého rodinného práva je zákon o rodině, mezi hlavní principy rodinného práva patří princip zájmů dítěte, princip rovnosti subjektů rodinného práva a princip vzájemné pomoci.
Archiv

Co patří do rodinného práva

Rodinné právo se člení na právo manželské, právo rodičů a dětí a právo upravující vztahy obdobné rodinným vztahům. Manželské právo se dál dělí na osobní právo manželské a majetkové právo manželské.
Archiv

Co je předmětem rodinného práva

Rodinné právo se zabývá těmito oblastmi:

Manželstvím a registrovaným partnerstvím. Manželským majetkovým právem. Příbuzenstvím a švagrovstvím. Jinými formami péče o děti.
ArchivPodobné

Jak se nazývá hlavní pramen současného rodinného práva

Zákon o rodině (1963) s účinnosti od 1.

Jaká práva mají rodiče

Rodiče mají zejména ochranné pravomoci vůči svým dětem. Ustanovení § 858 občanského zákoníku stanovuje jejich práva a povinnosti spočívajíci zejména v: Péči o dítě, zahrnující především péči o jeho zdraví, jeho tělesný, citový, rozumový a mravní vývoj. Ochraně dítěte.

Co je to rodina

Rodina je skupina osob navzájem spjatých pokrevními svazky, manželstvím, v poslední době i dalším podobným právním vztahem, ale i adopcí, a její dospělí členové jsou odpovědní za výchovu dětí.

Kdo patří do rodiny

Rodina „základní“ (také jádrová či nukleární) se skládá pouze z otce, matky a dětí, kteří žijí pohromadě. „Rozšířená“ (široká) rodina zahrnuje kromě již zmíněných také další příbuzné, jako prarodiče, strýce, tety, bratrance a sestřenice atd. Vcelku se blíží pojmu příbuzenstvo.

Kdy zaniká manželství

Manželství zaniká jen z důvodů stanovených zákonem, tj. z důvodu manželovy smrti, prohlášením manžela za mrtvého, rozvodem a změnou pohlaví manžela. Prohlášení za nezvěstného nemá za následek zánik manželství.

Co je to pramen práva

primárními jsou to právní předpisy (normativní právní akty), normativní smlouvy, soudní a správní precedenty a judikatura, právní obyčeje a některé další. Mezi sekundárními prameny práva to mohou být učebnice, právnické slovníky, právnická periodika, vládní dokumenty a mnohé další.

Jak se dělí právo

V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.

Na co má otec právo

Otec dítěte je stejně jako matka zaměstnancem pečujícím o dítě, má nárok např. na vhodnou úpravu pracovní doby, nárok na pracovní volno pro doprovod dítěte k lékaři či volno pro ošetřování nemocného dítěte.

Kdo odpovídá za dítě

Rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká, jakmile dítě nabude plné svéprávnosti (2). Jsou to proto právě rodiče, kdo zodpovídá za zdraví dítěte. Jsou to oni, kdo zhodnotí, jestli je potřeba vyhledat odbornou pomoc a zajistí svému dítěti vyšetření zdravotníkem.

Jaké jsou typy rodiny

Rozlišujeme rodiny – úplné (otec, matka, děti), neúplné (otec – děti, matka – děti, 1 z rodičů chybí), druhotně vzniklé (po rozvodu vlastní a nevlastní děti, rodiče, …), více-generační (otec, matka, děti, prarodiče), rozšířená (rozšíření základní rodiny o dalšího člena – teta, strýc, …).

Jaké jsou základní funkce rodiny

Z hlediska rodičů jde o rodinu prokreační, z hlediska dětí o rodinu orientační. Další definice vymezují rodinu prostřednictvím jejích funkcí: funkce reprodukční, sociálně ekonomické, kulturně výchovné, sociálně psychologické a emocionální.

Jaké jsou manželské povinnosti

V českém zákoně o rodině (zákon č. 94/1963 Sb., o rodině) je tato úprava obsažená v § 18 a zní: „Muž a žena mají v manželství stejná práva a stejné povinnosti. Jsou povinni žít spolu, být si věrni, vzájemně respektovat svoji důstojnost, pomáhat si, společně pečovat o děti a vytvářet zdravé rodinné prostředí.

Co se počítá do společného jmění manželů

V zákonném režimu patří do společného jmění manželů majetek, který získá jeden nebo oba manželé po dobu trvání manželství kromě následujících výjimek: Věci, které slouží k osobní potřebě jednoho z manželů – např. zubní kartáček, parfém, spodní prádlo apod. Věc, kterou jeden z manželů nabyl darem nebo děděním.

Co to je právní rád

Právní řád je objektivní právo určitého konkrétního státu, uspořádaný soubor všech právních norem, které na jeho území platí a které daný stát buď sám vytvořil, nebo alespoň za své právní normy uznal. Jak se mění platné právní normy, mění se i právní řád.

Jak funguje právo v ČR

Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.

Co je to právo

2.1. Pojem právo. Právo je charakterizované jako "soubor pravidel chování, která jsou určená státem, a jejich dodržování je zajištěno státním donucením". To, že stát má možnost donutit subjekty dodržovat tato pravidla chování, je znakem, který odlišuje právní normy od ostatních pravidel společenského chování.

Co se dědí po matce a co po otci

Každé dítě je totiž z genetického pohledu obrazem svých rodičů. A to obou stejně. Polovinu genů dědí potomek od matky a polovinu od otce, takže za vlastnosti, chování, temperament, inteligenci dítěte jsou po genetické stránce oba rodiče odpovědni naprosto stejně.

Co znamená mít dítě v péči

Jedná se o nejčastější formu úpravy péče o dítě. Jak napovídá samotný název, při rozhodnutí o výlučné péči je dítě svěřeno do péče jednoho z rodičů. Mnohdy rodiče proti výlučné péči brojí, jelikož se domnívají, že tím přijdou o svá rodičovská práva.

Co to je rodič

Jednoduchou, srozumitelnou a stále dobře použitelnou definici poskytuje Slovník jazyka českého z roku 1937: rodina jsou „rodiče s dětmi, přeneseně domov, vlast. “ Rodič je definován jako roditel nebo otec, s poznámkou, že obyčejně je užíván pomnožný tvar „rodiče tj. otec a matka“.

Jak je to s majetkem po svatbě

Od uzavření sňatku manželé nabývají majetek do jejich společného jmění. Podle občanského zákoníku se jedná o zákonný režim a zjednodušeně lze říct, že až na výjimky, jako je např. dědictví nebo darování, jsou věci nabyté za trvání manželství oběma manželům společné.

Co je to rodinná domácnost

Podle této je rodinnou domácností (manželů) společenství tvořené manžely, případně dalšími osobami trvale spolu žijícími ve společném obydlí (obydlí manželů) a společně hospodařícími. Ve své podstatě tak Nejvyšší soud navázal na definici společné domácnosti dle občanského zákoníku platného do 31. 12. 2013.

Co nespadá do společného jmění

Logicky sem nespadá ani majetek každého z manželů, který nabyl ještě před uzavřením manželství, a to i jeho závazky. Dále nejsou součástí společného jmění manželů věci, které slouží osobní potřebě jednoho z manželů. Jde například o oblečení nebo třeba o šperky.