Co jedí cikády?

Čím se živí cikády

Později se mladí jedinci cikád živí šťávou ze stromů. Mnohem později spadnou vylíhlí jedinci na zem a zamíří do podzemí, kde se živí na kořenovém systému stromů. Cikády procházejí pěti stádii vývoje a trvá roky, než se jim podaří získat dostatek živin a projdou všemi pěti stádii.
Archiv

Proč cikády Cikají

Vytrvalým cvrčením lákají samečci samičky. Mají však v repertoáru i řadu jiných projevů, kterými mohou vyjadřovat momentální rozpoložení nebo reagovat na rozmanité události. Každý druh cikád má hlas jiný a liší se především rytmem – samečci tak nesvedou samičky cizího druhu.

Jak dlouho žijí cikády

Biologie a ekologie: Dospělci od května do července, především na otevřených, výslunných stráních a prosvětlených lesostepních biotopech a lesních okrajích. Dospělci žijí několik týdnů, přibližně tři až čtyři. Sají šťávy z nejrůznějších stromů a keřů.

Jakou proměnu mají cikády

Cikády jsou hmyzem s nedokonalou proměnou, takže mezi posledním larválním stádiem a dospělcem chybí stádium kukly. Než larvy cikád dokončí svůj vývoj, uběhne většinou dva až deset let. Pod zemí se živí rostlinnými šťávami na kořenech stromů.

Kdy jsou slyset Cikady

V posledním stádiu vylézá na zem a přemění se v imago (vyvinutý a pohlavně dospělý hmyz). Život dospělých cikád trvá 1 – 2 měsíce. Cikáda chlumní je slyšet především od května do července. Ještě vzácnějšími druhy cikád jsou na našem území: cikáda trnková a cikáda viničná.

Kde žijí cikády

Především v nížinách, ale i v hornatých oblastech. V ČR je ze tří druhů cikád nejhojnější. Druh vyskytující se v teplejších oblastech, jak v Čechách, tak na Moravě. Na hodně místech je cikáda chlumní lokálně hojná.

Jak vypadá cikáda

Charakteristika. Dospělý jedinec je dlouhý kolem 2–5 cm, některé tropické druhy však dosahují i délky 15 cm. Cikády mají velmi dobré velké oči, umístěné odděleně na stranách hlavy, kromě nich mají ještě tři malá očka umístěná nad nimi. Dalšími znaky jsou poměrně krátká tykadla a blanitá křídla.