Co jedli Kelti?

Co prinesli Keltové

Mezi nálezy byly většinou zbraně- bronzové meče a dýky, luky a šípy s bronzovými hroty. Ženy nosily zlaté náramky, prsteny, náhrdelníky a náušnice. V hrobech, v kterých byli pohřbeni i muži, byly nalezeny i břitvy a pinzety. Toto bohatství si však zřejmě přinesli již ze sví pravlasti.

Co víme o Keltech

Keltové byli velkou skupinou indoevropských národů z Evropy, charakteristické používáním keltských jazyků a dalšími kulturními podobnostmi. Historie předkeltské Evropy a konkrétní vymezení Keltů z hlediska etnických, jazykových nebo kulturních rysů je nejasné a je předmětem dohadů.

Co vymysleli Kelti

Mezi předměty praktické povahy, které díky Keltům užíváme dosud, patří velké množství nástrojů: lopata, krumpáč, radlice, žací stroj, kosa, srp, brousek, mlýnské kolo, pilka, pilník, dláto, břitva, kladivo, kleště, vrták, nůžky, spínací špendlík, visací zámek, panty a závěsy ke dveřím a také pivní sud.

Co uměli Keltové

Keltové uměli v Evropě jako první zpracovávat železo a zahájili tak dobu železnou. Díky této technologii v 5. století před naším letopočtem dobyli většinu Evropy. Galští Keltové dokonce roku 390 před naším letopočtem vyplenili Řím!

V čem vynikali Keltové

dobří bojovníci.dobývají nerosty (tuha, železná ruda)zpracovávají kovy.rýžují zlato.dobří zemědělci.vyráběli šperky, skleněné ozdoby.vyráběli hliněné nádoby na hrnčířském kruhu.

Jak obchodovali Keltové

Keltští řemeslníci skvěle ovládají výrobu keramiky na hrnčířském kruhu a zdokonalili vypalovací pec. Při obchodování používali mince – duhovky. Do té doby na našem území byl pouze výměnný obchod (výrobky se vyměňují za jiné). Keltové byli obávaní bojovníci.

Za co vděčíme Keltům

Přibližně 400 let před Kristem se na území Čech usadili Keltové, kterým vděčíme za kalhoty nebo dopravní předpisy.

Odkud jsou Keltové

Keltské stopy se v dějinách Evropy objevují kolem roku 750 př. n. l., kdy došlo ke kontaktům mezi starými Řeky a obchodníky zpoza Hercynského lesa. Ti pocházeli z kmenů obývajících alpská údolí v okolí dnešního Hallstattu a podle Řeků si říkali Keltoi.

Odkud k nám přišli Keltové

První keltské stopy se v Evropě objevují kolem roku 750 př. n. l. Řekové nazývali Keltoi kmeny z Alp, podle Tita Livia byla ale jejich domovinou Gálie, tedy Francie a Benelux. Keltové žili také v Británii, Irsku a pod jižními svahy Alp, kde mezi jinými kmeny najdeme i pro nás důležitý kmen Bójů.

Kam zmizeli Keltové

V Čechách se často uvažuje, že Keltové odešli, ovšem to samé říkají kolegové na Moravě, v Rakousku, v Bavorsku. Jenže to by se Keltové museli někde hromadit, a to nepozorujeme. Je proto docela dobře možné, že část z nich odešla, ale většina zemi nikdy neopustila.

Jak se jmenují keltské mince

Duhovka je lidový název pro zlaté keltské mince – statéry. Raženy byly patrně v období od 3. do 1. století př.

Co je charakteristické pro život Keltů

Lidé zrození v tisu jsou citliví, milí a smyslní, vždy hledají absolutno, konečnou moudrost. Bohatá fantazie jim dává velkou kreativitu. Vzhledem k enormní citlivosti a k pesimistickým náladám, jež jsou pro ně tak charakteristické, pořizují si tisy rády domov, který jim dává teplo, oporu a bezpečí.

Koho Uctivali Keltové

Jako posvátná zvířata uctívali jelena, koně a kohouta. Svým bohům přinášeli i lidské oběti, většinou však obětovali zvířata. Druidové uctívali rovněž stromy, zejména duby.

Kdo byl před Kelty

Ví se, že mohyly byly vlastní pohyblivým kmenům. Pastevcům, kteří nelpěli na půdě, nebo místě a často se přemísťovali z důvodu pasení svých stád. Mohyly u nás už samozřejmě byly už i před Kelty. Hóóódně let před Kelty.

Kde žijí Keltové dnes

Stopy po Keltech ale nacházíme i ve stepích východní Evropy, Přední Asie, stejně jako na pouštích Afriky a mrazivých pláních Skandinávie. Později jsou ale Keltové zotročeni nastupujícími Germány a Římany. Právě před nimi musí z Itálie do povodí Dunaje, Vltavy a Labe k nám do Čech ustoupit i Bójové.

Kdo razil první mince

První české mince – denáry – byly datovány do devátého století, do sklonku období vlády českého krále Boleslava I. Začátkem 13. století, za vlády českého krále Přemysla Otakara II., se začaly razit tzv. brakteáty – jednostranné mince knoflíkovitého tvaru z velmi tenkého střížku.

Co to je duhovky

Duhovka představuje jednu z dílčích částí lidského oka. Nachází se mezi přední a zadní oční komorou a má kruhový tvar. Z vnějšího okraje duhovky vystupuje řasnaté tělísko a vnitřní okraj přechází v zornici (pupillu).

Jak žili Keltové

Keltové žili v kulatých domech s doškovou střechou. Materiál zdí se lišil podle oblasti, kde Keltové žili. Zdi byly tvořené ze zapleteného dřeva, slámy a bahna nebo také z kamení spojeného jílem. Uprostřed domu bylo ohniště a kouř unikal otvorem ve střeše.

V jaké době žili Keltové

První keltské stopy se v Evropě objevují kolem roku 750 př. n. l. Řekové nazývali Keltoi kmeny z Alp, podle Tita Livia byla ale jejich domovinou Gálie, tedy Francie a Benelux. Keltové žili také v Británii, Irsku a pod jižními svahy Alp, kde mezi jinými kmeny najdeme i pro nás důležitý kmen Bójů.

Kdo zavedl peníze

Se zákonným stanovováním měny začala už řecká města, prosadili je však až římští císařové. Až do konce 19. století se měna definovala tzv. měnovým číslem, které určovalo, kolik mincí se vyrazí z určitého množství drahého kovu.

Kdo vymyslel peníze

Okolo roku 1000 před n. l. začali Číňané vyrábět bronzové a měděné napodobeniny mušlí a ty jsou považovány za nejstarší formu mincí. Tyto mince byly vyrobeny ze surového kovu a často měly uprostřed dírku pro navlečení na provaz nebo tyč pro snadnější dopravu a uložení.

Co je to Statér

Statér (řec.) byla starověká váhová jednotka a mince, ražená ze zlata, z elektronu i ze stříbra a užívaná v Řecku i v celém Středomoří. Původní význam slova byl „těžký, vážící“. V klasické době odpovídal statér dvěma drachmám, jako váhová jednotka se pohyboval mezi 10 a 16 gramy.

Co je to oko

Oko je smyslový orgán zraku, skládá se z světločivné vrstvy obsahující světlocitlivé buňky a optického systému, který usměrňuje paprsky tak, aby dopadaly na sítnici. Oko má přibližně tvar koule o poloměru 12 mm.

Kdo vymyslel bankovky

Roku 650 našeho letopočtu byly první papírové peníze vydány za císaře Kao Tsunga (Čína), ale za všeobecnou měnu jsou uznány až v 10. století. Marco Polo roku 1298 píše, že bankovky jsou v oběhu i v Persii a Japonsku.

Jak dlouho existují peníze

První banka vznikla již 3000 př. n.l. v Babylonii (území dnešního Iráku). Do této banky nebyly ukládány peníze, jak je známe dnes, ale komoditní peníze – obilí, sůl, dobytek atd.