Co jíme z kedlubny?

Co se dá udělat z kedlubny

12 nejlepších receptů s kedlubnou na jednom místě. Je libo omáčku, salát či polévku⭐ Nakládané kedlubny s česnekem a zázvorem.⭐ Kedlubnová omáčka.⭐ Kedlubnová polévka se zakysanou smetanou.⭐ Vietnamský salát s kuřecím masem, mrkví a kedlubnou.⭐ Smažené kedlubny.⭐ Gratinovaný kedluben s parmazánem.⭐ Dušená zelenina.
Archiv

Co Jime u kedlubny

Konzumují se nejčastěji lehce stravitelné hlízy (syrové, vařené, smažené) nebo listy (obvykle vařené), které mají násobně více vitamínu C a vápníku než hlízy.

Jak jíst kedluben

Nejjednodušší cestou jak si kedlubnu vychutnat je v její čerstvé formě – stačí ji oloupat, nakrájet a servírovat jako běžnou čerstvou zeleninu – k pečivu, k hlavnímu jídlu či do salátu. Hodí se také jako svěží svačinka do práce: kedlubnu nakrájíme na tenčí hranolky a lehce namáčíme do hummusu.
Archiv

Proč kedlubny Dřevnatí

Když kedlubny během růstu polehávají, nevadíto tak moc, jako když jsoupříliš hluboko. Kedlubny dřevnatí: Pokud zalévámemálo, kedlubny mají potřebu se proti výkyvům vlhkosti obrnit. A to udělají tak, že při nadměrném suchu začnou dřevnatět.

Jak se dělá Kedlubnová omáčka

Kedlubny oloupeme, nakrájíme na nudličky a dáme vařit do vody. Přihodíme masox. Až jsou kedlubny měkké (poznáme ochutnáním), zahustíme záklechtkou (rozkvedlaná mouka a voda), ještě lehce povaříme s moukou, dochutíme harmonií a popř. i maggi.

Jak se dělá zelí z kedlubny

Postup přípravy receptu

Oloupané a očištěné kedlubny nastrouháme na hrubém struhadle. Na kostičky nakrájenou cibuli orestujeme na oleji přidáme kedlubny, mírně podlijeme vodou a okořeníme kmínem. Když je zelí téměř měkké, zaprášíme je hladkou moukou a dodusíme. Dochutíme.

Jak je zdravá kedlubna

Má v sobě například řadu vitamínů. Především se jedná o vitamíny skupiny B, provitamín A (karoten) a vitamíny K, E a C. Toho obsahuje takové množství, že jedna středně velká bulva dokáže pokrýt denní potřebu u dospělého člověka. Kromě vitamínů je kedlubna nesmírně bohatá také na minerální látky.

Jak uchovat kedlubny

Kedlubny uchováváme při teplotě kolem 0°C pro lepší zachování čerstvosti a relativně vyšší vlhkost 90 – 95%. Delší dobu než 2 týdny však kedlubny v lednici nevydrží, začnou postupně měknout a tzv. “babčet”. V paneláku se zkrátka smiřte s tím, že ji buď zavaříte, zamrazíte nebo sníte do dvou týdnů.

Co vysadit po kedlubnách

Možností máte mnoho. Brokolice, pekingské zelí, čínské listové zeleniny, saláty, špenát, ředkvičky a ředkve, roketa, vodnice, kopr… Všechny tyto plodiny se hodí na uvolněné záhony, mají totiž relativně krátkou dobu pěstování.

Kdy se můžou dát ven kedlubnu

U letních odrůd kedlubny se semínka sází v březnu nebo v dubnu. Délka vegetačního období je 100 – 140 dní. Když preferujete spíše letní sklizeň, zvolte raději kedluben modrý (bílé rané odrůdy kedlubny nesnášejí vyšší letní teploty). Délka vegetace je 110 dní a můžete jej zasadit v první polovině května.

Jak se dělá Kedlubnová polévka

Cibuli pokrájejte nadrobno, 2 a půl kedlubny a brambory na menší kostičky, česnek na plátky. V kastrolu zpěňte lžíci másla, cibuli orestujte dosklovita, přidejte kedlubny a restujte asi 2 minuty. Přidejte brambory a česnek, zalijte vývarem, přiveďte k varu a na mírném plameni vařte doměkka asi 15 minut.

Co se hodí ke Kedlubnovemu zelí

➜ Co ke kedlubnovému zelí

Kedlubnové zelí podávejte teplé, podobně, jako byste servírovali běžné dušené zelí. Hodí se k pečeným i dušeným masům, zejména k vepřovému, ale také k pečené kachně nebo huse. Dále na talíř přidejte houskový knedlík, bramborový knedlík nebo vařené brambory.

Jak zpracovat kedlubny na zimu

Kedlubny si, stejně jako další zeleninu, můžete uchovat na zimu kvašenou. Mléčné kvašení je pro náš organismus velmi příznivé, díky němu se vytváří v pokrmech potřebná probiotika. Kedlubny si můžete nechat kvasit samostatně jako zelí nebo ji přidat do směsi a připravit si čalamádu (pickles).

Jak konzervovat kedlubny

Kedlubny se mohou konzervovat sterilizací ve sladkokyselém nálevu jako součást zeleninových směsí nebo se mohou zmrazovat.

Které plodiny se nesnášejí

Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek. Pokud někoho kolem sebe snese, jsou to především: hrách, fazole, kopr, salát, pórek, cibule, celer, červená řepa, petržel, kedlubny nebo zelí. Okurky špatně porostou i jako následná plodina po rajčatech nebo květáku.

Kdy přesazovat kedlubny

Pěstovat lze odrůdy rané i pozdní, zelené i modré. Kedlubny typu české odrůdy Gigant mohou vážit až 5 kg! Rané odrůdy vyséváme již od února do března do sadbovačů, případně do teplého pařeniště. Do pařeniště je přesazujeme v březnu, na záhon od dubna.

Co okusuje listy kedluben

Mezi nejviditelnější škůdce patří dřepčíci (Phyllotreta) na brukvovité zelenině. Jde o skákající černý drobný hmyz, jehož napadení se projeví typickými dírkami na listech a výrazným zpomalením růstu. V kombinaci s teplým počasím zůstávají například kedlubny a ředkvičky malé a tuhé nebo mohou i uhynout.

Co s Drevnatou Kedlubnou

Mladé kedlubny jsou křehké, sladké a šťavnaté. Staré kedlubny jsou dřevnaté, ty používáme spíše na vývar. Nevyhazujeme ani slupky od kedluben, ty využijeme na přípravu vývaru. Syrový, nastrouhaný kedluben se hodí do salátů či do pomazánek.

Jak zahustit Kedlubnove zelí

Kedlubnové zelí pak zahustíme jíškou a podle potřeby zředíme odloženým vývarem z kedluben. Pozvolna ještě provaříme, až jsou kedlubny zcela měkké. Ke konci přípravy přidáme cukr a ocet dle chuti. Hotové zelí je k nerozeznání od normálního zelí.

Jak dlouho vydrží kedlubna

Pro co nejdelší dobu uskladnění nezbavujeme kedlubnu kořenů. V chladném sklepě ji i s kořenovým balem dáme do vlhkého písku a občas vlhkost zkontrolujeme. Takto by kedlubny měly vydržet 2 – 3 měsíce.

Jak zmrazit kedlubny

Kedlubny oloupeme, omyjeme a dáme do hrnce. Zalijeme vodou, osolíme a vaříme 20 minut. Scedíme vodu a vychladnuté nakrájíme a kostičky. Vložíme do sáčků a dáme do mrazáku.

Co sázet vedle jahod

Vhodná kombinace: jahody s fazolem, hlávkovým salátem, mrkví, porkem, ředkvičkou, řepou, špenátem a cibulí. Bazalka působí proti padlí okurkovému, česnek proti padlí na růžích, háďátkům, plísním a baktériím, odpuzuje myši, jako postřik je vhodný k ochraně před mšicemi.

Co nesnáší rajčata

Rajčatům pro změnu vyloženě vadí červené zelí a nesmíme je pěstovat nejen vedle něj, ale ani po něm. Špatně též snáší tykve, brambory a hrách.

Jak zasít kedlubnu

Jak sázet kedluben v zahradě

Vyberte si slunečné místo s dobře odvodněnou půdou. Půdu byste si měli „předpřipravit“ hnojením ještě na podzim. Semínka kedlubny sázíme do zeminy po trsech (2 – 3 semínka) 10 až 15 centimetrů od sebe.

Co žere listy kedlubny

Brukvovitá zelenina chutná housenkám

Pokud škůdce nezlikvidujete co nejdříve, zůstanou zelenině z listů jen silnější žilky. Potrápit mohou i dřepčíci, kteří zeleninu oslabují vykusováním listů. Krytonosci řepkoví se pustí s chutí do kedluben (larvy způsobují praskání bulv vyžíráním vegetačního vrcholu).