Co jsou engoby?

Jak nanášet glazuru

Každou glazuru je dobré vyzkoušet v různé síle nánosu na daný střep a vypálit na požadovanou teplotu. Síla nánosu na hmotě by se měla pohybovat do 1mm, přičemž krycí glazury se nanášejí silněji než transparentní. Glazury stejného typu lze mezi sebou navzájem míchat a tím docílit individuálních odstínů.

Co to je glazura

Glazura je tenký sklovitý povlak na povrchu keramických výrobků. Glazura se vyrábí rozemletím příslušných složek na jemný prášek, který se následně smíchá s vodou a takto nanáší na přežahnutý výrobek.

Co je potreba na keramiku

Z nejpoužívanějších potřeb pro keramiky jmenujme například jehly, řezáčky, děrovače nebo vykrajovače. Spadají sem i začišťovací a glazovací pomůcky, cidliny, stěrky, obkročák, plátovací a vytlačovací pomůcky, dekorační točny aj.

Jak na keramiku

Hlínu dobře propracujte a vytvořte přibližný tvar postavy. Postupným přidáváním a odebíráním hlíny vytvoříte konečný propracovaný výrobek, při práci se budou hodit různé špachtle, tvořítka i štětce. Můžete se však pustit do výroby čehokoliv, od talířků až po zvonkohru. Vše záleží na nápadu a zručnosti.

Proč glazura praská

Obvykle se jedná o nevhodnou konstrukci výrobku, chyby při vytváření, nesprávné provedení spojů, nestejnorodost struktury střepu, nesprávné sušení, obtíže plynoucí z nerespektování procesů probíhajících při výpalu a nesoulad mezi střepem a glazurou. Trochu stranou stojí nešetrná manipulace s výrobky.

Co to je keramika

Keramika (řecky „pro hrnčířství“) je směs anorganických nekovových materiálů nebo uhlíkový materiál, vyrobený pálením v peci za vysokých teplot. Keramika se využívá pro výrobu nádobí, nástrojů, šperků, v sochařství, ve stavebnictví a kamnářství.

Jaký je rozdíl mezi Engobou a glazurou

Engoba je obarvená hlína. Engoba je přírodně matová. Engoby se mohou nanášet na nevypálený střep (neboli na výrobek, který jsem z hlíny právě vytvořil), následuje přežah v peci (výrobek zatuhne) a pak eventuálně glazování transparentní glazurou (tím je výrobek lesklý) a následuje ostrý výpal.

Co obsahuje glazura

Konkrétně se glazury skládají z oxidu křemičitého (kyselá složka) a většinou i oxidu hlinitého (amfoterní složka). Pro jejich roztavení by byla potřeba velmi vysoká teplota.

Kdy se Glazuje keramika

Dobře usušený výrobek můžeme dát do pece. Samotné pálení se pohybuje kolem 7-8 hodin a pak následuje řízená fáze chladnutí někdy i 20 hodin. Pokud pec otevřeme příliš brzy, ještě teplou zkracujeme tím její životnost a keramický výrobek díky tepelnému šoku můžeme znehodnotit.

Jak dlouho trvá vypálení keramiky

Pálí se to z důvodůpevnosti, aby se keramika při glazování nerozmočila, ale ještě naopak sála vodu. Výpal trvá cca 7 hodin a dalších 20 hodin chladne elektrická pec, aby se mohlaotevřít.

Jak vypálit keramiku bez pece

Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.

Čím natřít keramiku

Na keramiku, která nepřijde do styku s jídlem, vodou, zeminou, oleji můžete malovat pastelkami, fixami, temperami, akrylkami nebo si ji oblepíte papírovými výstřižky technikou decoupage.

Jak poznat porcelán od keramiky

Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní. Keramické hrnky jsou obecně ideální na "lidové dekorace".

Jak se pozná porcelán

Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.

Jak dlouho se vypaluje keramika

Keramický výrobek může v peci při vypalování popraskat. Nejdelší a nejdůležitější fáze výroby. Podle velikosti výrobku trvá minimálně 21-35 dnů. Keramický výrobek musí schnout přirozeně a pozvolně a to prostě neurychlíte.

Jak na glazování

Takzvanou glazuru na povrchu potravin lze vytvořit pomocí tekutin, jako je pivo, víno nebo tvrdý alkohol. Velmi dobře funguje také mléko, balzamikový ocet, sójová omáčka nebo med. Při glazování zeleniny si pak vystačíte dokonce jen s vodou a máslem.

Jak opravit poškrábané umyvadlo

Menší praskliny a rýhy lze opravit pomocí samotného tmelu, který stačí aplikovat a po ztvrdnutí zbrousit. U smaltované vany či umyvadla je postup velmi podobný. Pokud je jejich povrch oprýskaný a škrábance byste nespočítali ani na kalkulačce, pomůže vám jeden z řady produktů na opravu a vyleštění smaltu.

Jak vypalovat keramiku doma

Rozděláme ohniště ze suchého dříví a necháme jej dohořet. Na žhavé uhlíky potom naskládáme keramiku. Navrch květináčky zakryjeme pyramidou ze suchého dříví. Při teplotě 850 až 900 °C keramiku vypálíme.

Jak dlouho sušit keramiku

Především musí být všechny výrobky dokonale suché. Při výrobě keramiky na táboře může být sušení nádob a plastik obtížné, protože hrozí několik nebezpečí. Keramika podle velikosti a množství použité hlíny může schnout dva dny, ale větší výrobky také více než týden.

Jak se maluje na sklo

Postup při malování je dvojí:Malujete na sklo nejprve zlatou konturovací barvou, kterou vytváříte jen obrysovou kresbu a ohraničené plochy pak vybarvíte barvami.Malujete nejprve barvami a pak barevné plochy konturujete zlatou barvou v tubě.

Jak se pozná pravý porcelán

Jakostní porcelán na sobě nesmí mít žádné viditelné vady a kazy. Povrch by měl být jednolitý a lesklý a případné vzory by měly být souvislé a na každém kusu stejné. Tvarové defekty odhalíte, když naskládáte talíře či misky na sebe a hrnky vedle sebe.

Jak poznat keramiku od porcelánu

Porcelánové hrnky jsou více tenkostěnné a povrch bělejší. U nových technologií výroby NEW BONE dokonce porcelán dosahuje průsvitnosti a lehkosti. Porcelán má oproti keramice hladkou strukturu, krásný lesk a je poměrně lehčí. Keramické hrnky mají větší tloušťku, jsou vždy neprůhledné a poměrně těžké a robustní.

Jak poznat pravý růžový porcelán

V bazarech často můžete sehnat i původní starý růžový porcelán, který poznáte třeba podle již zmiňované značky manufaktury v Chodově, nebo podle jiných značek certifikvaných (dřívějších) výrobců. Pravý růžový porcelán je také křehký, tenký a jeho barva je jednolitá.

Jak obnovit glazuru

Poškozené místo očistíme denaturovaným lihem nebo technickým benzinem a potom smícháme epoxidové lepidlo s oxidem titaničitým (bílý prášek, který zakoupíme v prodejně uměleckých potřeb). Podle potřeby přidáme barvu v prášku. Opravíme místo a na závěr naneseme vrstvu naředěného laku, který odpovídá originální glazuře.

Co s poškrábanou vanou

Co se škrábanci na vaně z plastu Půjdou dolů celkem snadno. Poškrábanou plastovou vanu můžeme zevnitř zlehka vyčistit vlnou na leštění kovů, hlubší vyštípnutí plastu vyplníme speciální dvousložkovou akrylátovou pastou, kterou dostaneme v obchodech s instalačním materiálem nebo v některém z hobby marketů.