Co jsou pšeničné klíčky?

Co obsahují pšeničné klíčky

Na 100 g klíčků připadá 47 g sacharidů, 11 g tuků a 27 g bílkovin. Protein pšeničného klíčku zahrnuje více než 30 % veškerých esenciálních aminokyselin pšeničného zrna. Dále je zde zhruba 9 mg železa, 80 mg vápníku, 30 mg vitamínu C, 3,2 g vlákniny.
Archiv

Co jsou klíčky

Klíček je naklíčené osivo, které konzumujete včetně kořínku.

Nejčastěji se setkáte s klíčky mungo, čočky nebo třeba cizrny. Jsou velmi oblíbené v asijské kuchyni. Klíčky lze klíčit v různých domácích miskách nebo pořídit sklenice nakličovací.

Které klíčky jsou nejlepší

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyražte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě.

Jaké klíčky jíst

Luštěninové klíčky – například hrách, fazole, čočka. Jsou bohaté na bílkoviny, vlákninu a minerály, jako je železo a zinek.Semenné klíčky – například slunečnice, dýně, lněné semínko.Zeleninové klíčky – například ředkvičky, ředkve, brokolice.Obilné klíčky – například pšenice, ječmen, oves.

Proč je dobré jíst klíčky

Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky. Vitamín A pomáhá zmírňovat stárnutí buněk, jejich rohovatění a předcházet tak například šerosleposti.

Jak často jíst klíčky

Pouhá hrst klíčků denně vám zajistí parádní přísun vitaminů a minerálů, díky čemuž posílíte i svou imunitu. Nějaká chřipka nebo kašel si na vás tak nepřijdou! Klíčky i výhonky můžete konzumovat jak samostatně, tak i jako součást salátů.

Kdy jíst klíčky

Klíčit sice můžeme kdykoliv, ale nadcházející jaro je nejvhodnějším obdobím, protože jsme po dlouhé zimě bez energie a tu nám zaručeně dodají právě klíčky, které jsou zdrojem vitamínů a minerálů té největší kvality.

Na co jsou dobré klíčky

Není divu, že se čerstvé klíčky uplatňují při léčbě onemocnění cév, cukrovky či při poruchách metabolismu. Skvěle působí i při detoxikaci organismu. Jsou velmi lehce stravitelné, usnadňují vstřebávání bílkovin ze stravy, čímž zajišťují správné zažívání. Pro vysoký obsah železa jsou klíčky též vhodné pro anemiky.

Jaké klíčky jsou nejlepší

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyražte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě.