Co jsou to bílé polévky?

Co je bílá polévka

Brambory oškrábeme, nakrájíme na menší kostky, vložíme do hrnce a zalijeme vodou, přidáme houby i s vodou, ve které se máčely, na kostičky nakrájenou cibuli, koření, osolíme a přivedeme k varu. Do studené smetany zakvedláme mouku a za stálého míchání ji vlijeme do polévky a vše povaříme 20 minut.
Archiv

Jak dělíme polévky

Bílé polévky.Hnědé polévky (vývary)Přesnídávkové polévky.Zdravotní polévky.Zvláštní (speciální) polévky.
Archiv

Co jsou hnede polévky

Vývary z masa – hnědé polévky

Jsou to čisté, hutné vývary z masa, kostí a zeleniny. Vývary z masa mají význam především pro svou chuť, protože varem se částečně do nich vyluhují chuťové látky z masa. Nejsou zvlášť výživné, teprve zavářky, vložky nebo také vejce jim dodávají větší výživnou hodnoutu.
Archiv

Co je to vložka do polévky

Vložkami mohou být: Vařená zelenina, vejce tepelně zpracovaná, svítky, celestýnské (fritátové) nudle, sedliny, smažené vložky z vaječného těstíčka, krutony.

Jak se dělá bílá polévka

Kopr uvaříme ve vodě, vyndáme nebo scedíme do vývaru vložíme brambory a vaříme. Když jsou poloměkké, smícháme šlehačku a moukou a přes síto propasírujeme k bramborám, ochutíme solí a octem a povaříme. Vejce pokrájíme, dáme na talíř a přelijeme polévkou. Kdo má rád, může sypat čerstvým pokrájeným koprem.

Jak se vaří bílá polévka

Dáme vařit hříbky do osolené vody a s bobkovým listem. Až jsou hříbky měkké, přidáme mléko s moukou a za stálého míchání vaříme cca 15 minut. Rozkvedláme do polévky vajíčko, přidáme kousek másla a dochutíme solí, pepřem a octem. Můžeme přidat i brambory.

Jaké jsou polévky

Příklady polévekbramboračka (bramborová polévka)kulajda.dršťková polévka.slepičí polévka.hovězí vývar.drůbeží vývar.hrášková polévka.gulášovka (gulášová polévka)

Kdo vymyslel polévku

První polévky připravovali pravděpodobně naši předkové již v době kamenné! Polévkami plnili své misky staří Římané, Řekové, Egypťané, obyvatelé dávné Byzance a samozřejmě řada asijských národů.

Co to je vývar

Vývar (též bujón) je kuchyňská surovina připravená vyvařením masa (kostí) či zeleniny, často obojího, používaná např. při vaření polévek a omáček. Těmito názvy se také označují polévky, ve kterých vývar tvoří hlavní surovinu.

Co dát do polévky místo nudlí

Nedělní oběd u babičky je synonymem pro poctivý vývar s vynikající zavářkou. Nudle jsou složitým procesem, můžete je však nahradit jednodušší variantou, tedy domácím drobením či strouháním. Jednoduché těsto jen nastrouháte do vývaru.

Co je to Zavarka

Zavářky jsou přísady do polévek, které se v nich určitou dobu vaří. Vložky připravujeme zvlášť a dáváme je do hotových polévek nebo je podáváme zároveň s polévkou. Vaříme-li například těstoviny v polévce, je to zavářka, vaříme-li je zvlášť, podáváme je na zvláštní misce, je to vložka.

Jak se vaří Bílá zelňačka

Postup přípravy

V hrnci necháme zesklovatět na másle na drobno nakrájenou cibuli,zaprášíme moukou a zalijeme zeleninovým vývarem,přidáme zelí i s nálevem. Přidáme koření( dávám do sítka,abych ho pak nemusela lovit) a vaříme za občasného míchání do změknutí zelí -asi půl až 3/4 hodiny.

Jak se dělá koprová polévka

Stonky z kopru, kmín a vývar nebo vodu dáme vařit asi na 15 minut. Poté stonky vybereme, přidáme oloupané a nakrájené brambory, kmín, osolíme a vaříme téměř doměkka. Potom zahustíme moukou rozšlehanou ve smetaně, zvolna provaříme minimálně 5 minut.

Co patří do polévky

Nejoblíbenější koření do polévkybobkový list. Bobkový list patří k základním kořením české i světové kuchyně.borščbylinky do polévky.celer.cibule.citronová tráva.černý pepřčesnek.

Jakou polévku k obědu

K nejoblíbenějším patří zejména fazolová a čočková, které můžete vyzkoušet hned v několika odlišných úpravách, jako je například čočková polévka s batáty, fazolová polévka s loupanými rajčaty a kapustou, polévka ze zelené čočky a kokosového mléka provoněná kari kořením, krémová fazolová polévka se slaninou a …

Jak vzniklo slovo polévka

Naše polévka a sousední polievka má zřejmě své kořeny ve slovesu polévat. Podobnou logikou vzniklo i francouzské označení le potage odvozené od starořímského pokrmu potus, respektive latinského slovesa potare neboli pít. Dnes se tak označuje hustá polévka a v přeneseném slova smyslu i brynda.

Jak správně jíst pho bo

Polévka pho se zásadně srká!

Navrch dáváte plátek toho nejkvalitnějšího syrového hovězího masa, co nejtenčího, jak ho zvládnete ukrojit vy a váš nejostřejší nůž. Teprve poté všechno přelíváte vařicím vývarem. A pak už jen přidáváte limetkovou šťávu, chilli papričky a hlavně čerstvé bylinky.

Proč pít vývar

Konzumací hovězího či jiného vývaru získáme mnoho vitamínů, minerálů, aminokyselin a významně podpoříme trávení (takže doporučuji pití nebo spíše usrkávání malého množství teplého vývaru během jídla). A tím, že podpoříme trávení, podpoříme např. i spalování tuku, imunitu a v neposlední řadě pomůžeme kloubům a vazům.

Proč jíst vývar

Podporuje zdravý mozek, pomáhá chránit pohyblivost kloubů a celkovou vitalitu těla. Když vám není dobře, hrnek horkého vývaru vás zaručeně postaví na nohy. Když si dáte vývar před jídlem, snížíte tím příjem kalorií. Ve vývaru je želatina, zlepšující spánek, kognitivní funkce a působící proti stárnutí.

Co se dává do polévky

Nejoblíbenější koření do polévkybobkový list. Bobkový list patří k základním kořením české i světové kuchyně.borščbylinky do polévky.celer.cibule.citronová tráva.černý pepřčesnek.

Jak se dělají noky do polévky

Celá vajíčka rozšleháme v hrnečku a osolíme. Po troškách přidáváme mouku a vodu dle potřeby, aby nám vznikla hladká hmota, ne moc řídká ne moc hustá. Do horké polévky pomalu kapeme přes hrubé struhadlo nebo cedník na halušky. Pravidelně mícháme, aby se jednotlivé noky neslepily.

Jak zjemnit Zelnacku

Zelí necháme okapat, můžeme pokrájet a přidáme do hrnce. Povaříme, osolíme, opepříme, přidáme 0,4 litru mléka s rozmíchanou moukou (máme -li, nahradíme Hraškou) a necháme zhoustnout. Až zhoustne, přidáme na zjemnění 3 lžíce bílého jogurtu a dle chuti dochutíme. Možno přidat i lžíci cukru pro ty, co nemají rádi kyselé.

Jaká Smetana se dává do zelňačky

Dávam 12% smetanu na vaření do zelňačky na zjemnění. 33% smetanu dávám jak do Zelnacky, tak třeba segedinu, na paprice, svickove,… Jo normálně ji tam dej, hodí se na zjemnění. Dávám, je výborná.

Jak udělat kroupovou polévku

Postup přípravy

Kroupy propláchneme, dáme vařit do osolené vody a přidáme sádlo. K téměř vařeným kroupám (cca 20 min.) ,přidáme nakrájené a propláchnuté brambory, nastrouhanou mrkev, majoránku, nakrájený česnek a vaříme doměkka. Nakonec přidáme nakrájenou pažitku a dochutíme. Můžeme přidat ještě česnek, nebo maggi.

Jak se dělá kulajda

Postup přípravy

Do hrnce s vodou (asi 2 litry) vložíme nakrájené oloupané brambory, nadrobno nakrájenou cibuli, houby, kmín a bobkové listy. Osolíme a dáme vařit. Když jsou brambory téměř měkké, zahustíme polévku smetanou, ve které důkladně rozmícháme mouku. Necháme ještě pozvolna vařit, až brambory změknou úplně.