Co oznacuje vzorec NOX
Mluvíme-li o oxidech dusíku označovaných NOx, máme na mysli směs především dvou druhů oxidů dusíku, a to oxid dusnatý NO a oxid dusičitý NO2.
ArchivPodobné
Co je to NO2
V plynném stavu jde o červenohnědý agresivní, prudce jedovatý plyn, v kapalném stavu je to žlutohnědá látka, která tuhne na bezbarvé krystaly. Vzniká ve spalovacích motorech oxidací vzdušného dusíku za vysokých teplot. V ovzduší patří oxid dusičitý k plynům, které způsobují kyselé deště.
Jak vzniká NO
Oxidy dusíku jsou přirozenou součástí životního prostředí, vznikají především při spalovaní fosilních paliv za vysokých teplot, během bouřek, mezi producenty se řadí i mikroorganizmy. Oxidy dusíku se podílejí na vzniku kyselých dešťů a přízemního ozónu. NO je významným skleníkovým plynem.
Archiv
Co je to NO chemie
Minimálně o oxidu dusnatém to říci lze. Oxid dusnatý neboli NO je jednoduchá molekula přirozeně se vyskytující v našem organismu. Obsahuje jeden atom dusíku a jeden atom kyslíku. Pro buňky je zcela zásadní, protože díky NO si všech 50-70 biliónů buněk v těle navzájem předávají informace.
Kde vznikají oxidy
Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích.
Kde se vyskytuje oxid dusný
Oxid dusný je přirozenou součástí koloběhu dusíku, přirozeně vzniká především díky mikrobiálním procesům nitrifikace a denitrifikace v půdě a vodě. Antropogenní zdroje oxidu dusného jsou především aplikace dusíkatých hnojiv, chemický průmysl a spalovací procesy. Trvale rostou emise oxidu dusného ze silniční dopravy.
Co je to no3
Dusičnany (též ledky, nitráty) jsou soli kyseliny dusičné, často využívané v zemědělství na výrobu hnojiv (pro přítomnost dusíku) a v pyrotechnice (protože jde o oxidační činidla) např. pro výrobu střelného prachu. Základem dusičnanů je aniont NO3− o molární hmotnosti 62,01 g/mol.
Co způsobuje dusík
Ačkoli je dusík netoxický a inertní, může ve vysokých koncentracích způsobit dušení z nedostatku kyslíku. Kromě toho kontakt s kapalným produktem může způsobit chladové a mrazové popáleniny.
Jak vznikají oxidy
Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.
Jak vzniká NO2
Oxid dusičitý (NO2) je plyn, který vzniká reakcí kyslíku a vodíku při rozmanitých spalovacích procesech, například v plynových kotlech, elektrárnách či teplárnách, v metalurgickém a cementářském průmyslu nebo ve spalovnách odpadů.
Jak se tvoří oxidy
Oxidy mohou vznikat buď prudkou oxidací (hořením) za přítomnosti kyslíku anebo pozvolnou oxidací jiným způsobem, zejména kyslíkem atmosférickým anebo kyslíkem obsaženým v některých látkách (oxidačních činidlech), a při dalších chemických reakcích. Kyslík má v oxidech oxidační číslo −II.
Na CO dělíme oxidy
Z tohoto hlediska se oxidy dělí na kyselinotvorné, zásadotvorné, amfoterní a neutrální (viz obrázek 1).
Které oxidy jsou jedovaté
3) Jedovatý je oxid uhelnatý, oxid siřičitý a oxid dusičitý.
Co způsobuje oxid dusný
Dlouhodobější inhalace této drogy zhoršuje psychomotorické funkce, kognitivní funkce, učení a paměť. Výzkumy poukazují na to, že dokonce i inhalování po krátký časový úsek může způsobit krátkodobé narušení psychomotorické výkonnosti, učení a paměti, ačkoliv důležitost těchto nálezů z dlouhodobého hlediska je nejistá.
Co je NO2 v akváriu
O přítomnosti NO2 se přesvědčíme testem AZOTIN. Dusíkaté látky vznikají v akváriu bakteriálním rozkladem organických nečistot. V akváriu jsou důležité hlavně dusitany -NO2 a dusičnany – NO3. Dusitany NO2 jsou prudce jedovaté již při velmi malém množství.
Jak dostat vodu z akvária
K výměně vody a odkalení dna používejte odkalovač. Doporučujeme odkalovač s vysokým zvonem, díky tomu nebude společně s odkalením odsáván písek a případný substrát. Pro odkalení stačí pouze povrchový sběr odpadních látek. Je zbytečné odkalovač zarývat až ke spodnímu sklu.
Jak doplnit dusík do půdy
Přihnojování dusíkem se provádí rychle rozpustnými formami dusíku (ledek, močovina), základní hnojení pak pevnými a pomalu rozpustnými formami, které zapravujeme do půdy. Nejnáročnější na dusík jsou košťáloviny a plodová zelenina, navíc tyto rostliny zůstávají na záhonech dlouho a proto z půdy živiny odčerpají.
V čem je dusík
– Hlavní podíl dusíku je v organických dusíkatých sloučeninách (biomasa mikrobů, metabolity organismů žijících v půdě, rostlinné a živočišné zbytky, stabilní organické sloučeniny apod.), jejichž dusík je až na výjimky rostlinám nedostupný.
Jak poznat oxid
Prvními příznaky jsou obvykle bolesti hlavy, nevolnost, závrať, malátnost a zmatenost. Typické je třešňové zbarvení kůže a sliznic. Mezi hasiči bývá oxid uhelnatý nazýván tichým zabijákem, není totiž vidět ani cítit a již při velice malých koncentracích se pevně navazuje na krevní barvivo namísto kyslíku.
Na CO se používá oxid siřičitý
Používá se jako konzervant, antioxidant a prostředek proti hnědnutí do vína, kukuřičného sirupu, želé, sušeného ovoce, džusů, nealkoholických ovocných nápojů, pečiva, octa, výrobků z brambor, koření a polévek. Přidává se také při výrobě džemů a marmelád.
Co to je oxid
Oxidy jsou sloučeniny kyslíku s méně elektronegativními prvky. Oxidační číslo atomu kyslíku v oxidech je −II. Název oxidu sestává z podstatného jména oxid a přídavného jména (obsahuje název prvku, se kterým je kyslík sloučen, s koncovkou dle jeho oxidačního čísla).
Na co dělíme oxidy
Z tohoto hlediska se oxidy dělí na kyselinotvorné, zásadotvorné, amfoterní a neutrální (viz obrázek 1).
CO to je oxid
Oxidy (dříve psáno oxydy, v souladu s dalšími jazyky, zastarale kysličníky) jsou dvouprvkové sloučeniny kyslíku s méně elektronegativními (elektropozitivnějšími) prvky.
Kde vzniká oxid dusnatý
Oxid dusnatý je vazodilatační látka produkovaná endotelovými buňkami. Tvoří se z L-argininu reakcí katalyzovanou NO-syntázou. NO-syntáza se vyskytuje nejen v endotelových buňkách, ale i v některých buňkách imunitního systému a v některých neuronech.
Co je NO3 v akváriu
Dusičnany NO3 bychom v akváriu měli stanovovat pravidelně každý týden. Jsou důležitou živinou pro akvarijní rostliny. Jejich optimální koncentrace v akvarijní vodě je asi 20-40 mg/l. Při vyšších koncentracích nad 50 mg NO3/l začnou rostliny trpět nerovnoměrnou výživou a překyselují se.