Co jsou vyšší rostliny?

Jaký je rozdíl mezi nižšími a vyššími rostlinami

Nižší rostliny se rozmnožují nepohlavně pomocí dělení a dorůstání stélky. Vyšší rostliny se rozmnožují pohlavně semeny a nebo výtrusy. Nepohlavně pomocí vegetativních orgánů.
Archiv

Jak říkáme tělu vyšších rostlin

Říká se mu stélka. Mezi nižší rostliny patří lišejníky a řasy. (Znáte z loňska.) Vyšší rostliny mají tělo rozlišené na jednotlivé orgány.
Archiv

Co to je výtrusné rostliny

Výtrusné rostliny (Sporophyta), dříve nazývané též tajnosnubné rostliny (Cryptogamae), jsou rostliny nevytvářející květy, plody ani semena, rozmnožující se pomocí výtrusů. Jedná se o víceméně umělou skupinu bez systematického opodstatnění, a proto se dnes termín výtrusné rostliny používá jen zřídka.

Co to jsou cévnaté rostliny

Cévnaté rostliny jsou pojmenovány právě podle přítomnosti cévních svazků, dobře diferencovaných specializovaných pletiv, která jejich tělem vedou roztoky: jak vodní roztoky minerálních látek čerpané z půdy (ty rozvádí xylém), tak roztoky obsahující organické látky vytvořené během fotosyntézy (rozváděné floémem).

Co patří do nižších rostlin

Lze shrnout, že pod pojmem nižší rostliny se rozuměly zejména organismy z následujících skupin: bakterie, sinice, řasy, lišejníky a mechorosty.

Co je druh u rostlin

„Druhy jsou skupiny rostlin, které v mezích své proměnlivosti plodí shodné potomstvo.

Co je to prokel

Prokel (prothallium, prvostélka, prothallus) je stélkatý haploidní útvar v životním cyklu rostlin ze skupiny Pteridophyta (kapraďorostů). Představuje pohlavní generaci rostliny (gametofyt). Vzniká ze spory (výtrusu), která spadne na zem a vyklíčí v prokel.

Jak se nazývá Tělo nižších rostlin

tělo nazýváme stélkou(jednobuněčná či mnohobuněčná).

Jaké rostliny řadíme mezi Výtrusné

Mezi výtrusné rostliny řadíme plavuně, vranečky, šídlatky, přesličky, prutovky i nejrůznější kapradiny od stromových až po drobné blánatce.

Co to je pletivo

Tělo vyšších rostlin (cormus)

uvnitř má rozlišené skupiny buněk – pletiva ▪ vždy uvnitř obsahuje cévní svazky (rozvod látek) Pletivo – soubor buněk stejného tvaru a funkce u rostlin (u živočichů se takovým souborům říká "tkáně").

Co jsou to nizsi rostliny

Lze shrnout, že pod pojmem nižší rostliny se rozuměly zejména organismy z následujících skupin: bakterie, sinice, řasy, lišejníky a mechorosty.

Co je druh zvirete

Druh je soubor populací s jedinečným vývojovým původem a historií, tvořený navzájem si podobnými jedinci, kteří se mezi sebou mohou plodně křížit a jsou reprodukčně izolováni od jiných podobných skupin.

Jaké jsou jedovaté rostliny

Nejjedovatější rostliny v České republice:Zimolez obecný Zdroj: Wikimedia Commons.Rulík zlomocný Zdroj: Wikimedia Commons.Vraní oko. Zdroj: Wikimedia Commons.Jeřáb ptačí Zdroj: Wikimedia Commons.Pámelník bílý Zdroj: Wikimedia Commons.Tis červený Zdroj: Wikimedia Commons.Ptačí zob.Lýkovec jedovatý

Co je to sporofyt

Ve sporangiích je skupinka buněk, u kterých dochází k redukčnímu dělení, meióze. Výsledné dceřinné buňky tohoto dělení mají jen polovinu chromozomů, proto redukční dělení (2n -> n). Tyto dceřinné buňky se obalí ochrannými obaly a vylétávají ze sporangií, nazýváme je spory.

Co je to Prvoklíček

Prvoklíček (protonema) je většinou vláknitý provazec buněk, které dohromady formují haploidní fázi (gametofyt) vývojového cyklu mechorostů. Na prvoklíčku se zakládají pupeny, z nichž se potom vyvíjí vlastní rostlinka, gametofor.

Čím se stélka odlišuje od těla vyšších rostlin

Čím se stélka odlišuje od těla vyšších rostlin Nikdy neobsahuje vodivé cévní svazky.

Co to jsou výtrusy

Spora (výtrus) je struktura sloužící k nepohlavnímu rozmnožování, adaptovaná k rozšiřování a přežívání i v nepříznivých podmínkách, a to po dlouhou dobu. Je haploidní (pouze s jednou sadou chromozomů) a zpravidla také jednobuněčná.

Co nemají nekvetoucí rostliny

Mezi kvetoucí rostliny patří dřeviny (bříza, modřín, líska) a byliny (tulipán, bledule, jitrocel). Nekvetoucí rostliny nevytváří květy.

Co je to Aerenchym

Aerenchym je zvláštní rostlinné pletivo (druh parenchymu), které například slouží k provzdušňování kořene. Proto je také označován za provzdušňovací pletivo. Aerenchym obsahuje velké dutiny vyplněné vzduchem, které vytváří cestu plynům, jako je kyslík a ethylen.

Co je to Meristem

Dělivé pletivo (též meristém) je rostlinné pletivo tvořené buňkami s dělivou funkcí. Tyto buňky diferencují buňky, které mění svojí funkčnost. Meristematické buňky se vyznačují větším jádrem, endoplazmatickým retikulem a golgiho aparátem.

Co patří do nizsich rostlin

Lze shrnout, že pod pojmem nižší rostliny se rozuměly zejména organismy z následujících skupin: bakterie, sinice, řasy, lišejníky a mechorosty.

Jak dělíme řasy

Nejjednodušší řasy jsou jednobuněčné – stélka je tvořená jedinou buňkou. Jiné řasy jsou mnohobuněčné – jejich buňky vytvářejí vlákna nebo i složitější útvary podobné stonku a listům. Rozmnožování řas je většinou nepohlavní (dělením buněk). Řasa parožnatka vytváří složitou stélku podobnou tělu suchozemských rostlin.

Jaké jsou druhy zvířat

Seznam druhů zvířat

Bezobratlí Invertebrates Беспозвоночные
Ryby a paryby Fishes and cartilaginous fishes Рыбы и хрящевые рыбы
Obojživelníci Amphibians Земноводные
Plazi Reptiles Пресмыкающиеся
Ptáci Birds Птицы

Jak se dělí zvirata

Dělení a třídění živočichů

Pro nás postačí vědět, že existují dvě velké skupiny: obratlovci a bezobratlí, že obratlovci se dále dělí na třídy: ryby, obojživelníky, plazi, ptáky a savce a že mezi bezobratlé patří velká skupina živočichů zvaná hmyz.

Jaká je nejjedovatější rostlina na světě

Za nejjedovatější rostlinu na světě odborníci považují skočec obecný. Tato okrasná letnička se zelenými a červenohnědými květy je přitom pro svou nenáročnost velmi oblíbená a rozšířená. I přesto, že její semena obsahují jeden z nejsilnějších rostlinných toxinů na světě – ricin.