Jaké jsou základní lidská práva
Všeobecná deklarace lidských práv – zjednodušené znění všech článků
1 | Všichni lidé rodí se svobodní a sobě rovní co do důstojnosti a práv. |
---|---|
16 | Právo na svobodný vstup do manželství a na založení rodiny. |
17 | Právo vlastnit majetek, kterého nikdo nemůže být svévolně zbaven. |
18 | Právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. |
ArchivPodobné
Co je základní právo
Základní práva jsou souborem základních práv a svobod náležejících všem lidem v EU. Jsou stejná bez ohledu na to, odkud pocházíte, v co věříte nebo jak žijete. Tato práva prosazují důležité zásady, jako je důstojnost, spravedlnost, respekt a rovnost. Stanoví normy pro to, jak dnes žijeme a pracujeme v Evropě.
Co jsou to lidská práva
Lidská práva stanoví základní lidské svobody a vycházejí ze zásady respektování jednotlivce a z předpokladu, že každá lidská bytost si zaslouží rovné a důstojné zacházení. Ačkoli lidská práva nejsou na mnoha místech světa uznávána ani uplatňována, všichni lidé, ať už kdekoli na světě, mají na tato práva nárok.
Jaké máme základní práva a svobody
Jsou deklarována základní osobní práva (právo na život, nedotknutelnost osoby, svoboda pohybu, svoboda projevu…), sociální práva (právo na vzdělání, na ochranu zdraví, na příznivé životní prostředí…), politická práva (právo shromažďovat se, sdružovat se, petiční právo…), práva národnostních a etnických menšin apod.
Archiv
Jak se dělí lidská práva
Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní. Seznam lidských práv najdete v tzv. lidskoprávních katalozích (odkaz na některé z nich najdete v sekci Dokumenty). Výčet lidských práv není konečný a nikdy konečný nebude (stále vznikají práva nová).
Jaká jsou práva
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Kdo chrání lidská práva
Základní lidská práva jsou v Česku garantována jednak Ústavou České republiky a Listinou základních práv a svobod, jednak řadou mezinárodních smluv, například Úmluvou proti mučení, Úmluvou o právech dítěte a zejména evropskou Úmluvou o ochraně lidských práv a základních svobod (tuto úmluvu vykládá a aplikuje Evropský …
Jak Delime lidská práva
Lidská práva mají 4 ne, jsou nezadatelná, nezcizitelná, nepromlčitelná a nezrušitelná. Lidská práva nejsou závislá na státu, i když je některý stát nemá v zákonech, stále platí. Lidská práva se dělí do několika základních skupin:osobní – politická – sociální hospodářská a kulturní – procesní.
Jak se dělí právo
V soukromém právu jsou nejdůležitějšími právními odvětvími občanské právo, rodinné právo, obchodní právo a lze sem zařadit i pracovní právo. V oblasti veřejného práva pak jde zejména o ústavní právo, trestní právo, správní právo a finanční právo.
Jaké mají děti práva
Každé dítě má právo na život. Každé dítě má od narození právo na jméno a státní příslušnost, stejně jako právo znát své rodiče. Stát je povinen chránit totožnost dítěte. Děti mají právo žít se svými rodiči a udržovat s nimi styky, pokud to není v rozporu s jejich nejlepšími zájmy.
Jak funguje právo v ČR
Právní řád České republiky je hierarchicky uspořádán. V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.
Co patří mezi základní znaky práva
Znaky právní normy:Normativnost – příkazy, zákony, oprávněníZávaznost – subjekt právního vztahu si nemůže rozhodovat o tom, zda-li pravidlo chování dodrží, či nikoliv.Obecnost – znamená to, že se vztahuje na neurčitý počet případů k neurčitému počtu subjektů.
Kdo má větší právo na dítě
Samozřejmě že dítě má právo na to vídat oba rodiče, proto soud stanoví také četnost a pravidelnost kontaktů s druhým rodičem, než je ten u koho bude dítě žít. Péče tedy může být výhradní – pouze u jednoho z rodičů, dále střídavá, která se nyní upřednostňuje, anebo společná – s tou ale musí souhlasit oba rodiče.
Na co máme právo
Máš právo na odpočinek a volný čas, na účast ve hře a oddechové činnosti odpovídající tvému věku a také na svobodnou účast v kulturním životě a umělecké činnosti. Máš právo na jméno, na národnost a na ochranu své totožnosti.
Co je to předpis
Právní předpis je pramen práva, označovaný také jako normativní právní akt, který je jednostranně vydán orgánem veřejné moci a který obsahuje jednu, zpravidla ale více právních norem jako obecně závazných pravidel chování nebo jejich složek.
Jaké existují právní vztahy
Podle určitosti těchto subjektů pak na právní vztahy: relativní – jde o vztah konkrétních subjektů. absolutní – jeden ze subjektů je určitý a ten má vůči neurčitému množství jiných subjektů určité absolutní právo či absolutní povinnost, které tedy působí tzv. erga omnes (vůči všem).
Na co má dítě právo
Úmluva deklaruje právo dítěte na život a přežití, osobní rozvoj, ochranu proti násilí, vykořisťování a právo na sdělování svého názoru v záležitostech týkající se jeho osoby. Dítě má právo žít s oběma rodiči a udržovat s nimi styk.
Na co má otec právo
Pracovní podmínky otců Otec dítěte má právo na stejné dávky a stejné pracovní podmínky v souvislosti s péčí o dítě jako matka kromě výjimek spojených s těhotenstvím. Na otce se nevztahují ustanovení, která chrání matku v těhotenství, po dobu devíti měsíců po porodu a v období kojení.
Co má nejvyssi právní sílu
V čele stojí Ústava a další ústavní zákony, které mají nejvyšší právní sílu a mohou být měněny zase jen ústavním zákonem. Pod ústavními zákony stojí zákony, na jejichž základě jsou vydávány prováděcí předpisy, které mají nejnižší právní sílu.
Jaké jsou právní předpisy
Mezi právní předpisy pak řadíme ústavní zákona, zákony, zákonná opatření Senátu, nařízení vlády, vyhlášky ministerstev a jiných ústředních orgánů státní správy, nařízení obcí a nařízení krajů. Dále mohou zastupitelstva obcí a kraji vydávat v rámci své samostatné působnosti obecně závazné vyhlášky.
Jaké jsou prvky právního vztahu
Prvky právního vztahu
Každý právní vztah má 3 prvky (bez nich by se nejednalo o právní vztah): subjekt – účastníci právního vztahu, obsah – práva a povinnosti účastníků tohoto vztahu, objekt/předmět – k čemu práva a povinnosti účastníků směřují.
Kdy se musí postarat dětí o rodiče
Dítě má vyživovací povinnost vůči rodičům jen za předpokladu, že už je samo schopno se živit, a jen tehdy, pokud toho rodiče potřebují. Například pokud výživu nezajistí manžel nebo rozvedený druh. Navíc rozsah vyživovací povinnosti je stanoven tak, že jde o zajištění slušné výživy.
Jaké práva má dítě
Dítě má právo na svobodu myšlení, svědomí a náboženství. Svoboda projevovat náboženství může být podrobena pouze zákonem pro ochranu veřejné bezpečnosti, pořádku, zdraví a morálky. Dítě má právo na svobodu sdružování a shromažďování, tato svoboda může být omezena pouze zákonným opatřením.
Jaké jsou prameny práva
primárními jsou to právní předpisy (normativní právní akty), normativní smlouvy, soudní a správní precedenty a judikatura, právní obyčeje a některé další. Mezi sekundárními prameny práva to mohou být učebnice, právnické slovníky, právnická periodika, vládní dokumenty a mnohé další.
Co je to zákon
Zákon je obecně závazný právní předpis přijatý zákonodárnou mocí. V právních státech s dělbou moci je tato nejčastěji zastoupena (parlamentem).