Co jíst kdyz mám zácpu?

Co jíst aby nebyla tuhá stolice

Snažte se přijímat dostatečné množství vlákniny (ovoce, zelenina, obiloviny, celozrnné pečivo, otruby a luštěniny). Můžete zařazovat do jídelníčku i potraviny s přirozeně projímavým účinkem – kompoty, kefíry, jogurty, ovoce, zelenina, celozrnné Můžete vyzkoušet i sklenici vlažné vody či džusu po ránu nalačno.
Archiv

Jak se zbavit zácpy rychle

Pomáhají i projímavé minerálky, například Šaratica. Není návyková, proto ji můžete pít dlouhodobě. Účinná je také denně lžička melasy či otrub (zamíchat do jogurtu). Nebo jitrocelové a lněné semínko: do šálku horké vody namočte na dvě hodiny 1 až 2 lžičky lněného nebo jitrocelového semínka a vypijte před spaním.

Co vařit při zácpě

Doporučuje se konzumovat spíše menší dávky jídla a potravu dobře rozmělnit. Zeleninové saláty můžeme jíst syrové, v zimě se však doporučuje spíše tepelná úprava jídla. Proto zácpě se také doporučují houby, med, zakysané mléčné výrobky nebo rýžová kaše.
Archiv

Jak se Vykadit když to nejde

Pohyb a cvičení – peristaltika střev je někdy zastavena kvůli nedostatku pohybu. Doporučujeme proto každý den alespoň půlhodinovou procházku nebo cvičení. Mezi vhodné polohy patří hluboký dřep – "seďte" v této poloze několik minut denně pro podporu vyprazdňování!
Archiv

Co vyvolava zácpu

Zácpa a její příčiny

Obvykle k zácpě dochází důsledkem nedostatečného příjmu tekutin a vlákniny v kombinaci s nedostatkem pohybu. Může ovšem být zapříčiněná také poruchou činnosti jater, nedostatkem pohybu, depresí, cukrovkou, sníženou činností štítné žlázy či některými léky.

Jaké pečivo při zácpě

Nadměrný příjem vlákniny z jakéhokoliv zdroje, stejně jako vláknina bez dostatečného příjmu tekutin, bude mít opačný efekt a zácpu bude spíš způsobovat. Do jídelníčku pravidelně zařazujte: celozrnné nebo žitné pečivo (které pečivo je to ideální a které se tak pouze tváří, se dočtete v tomhle článku)

Jak dlouho může trvat zácpa

Při zácpě (obstipaci) dochází ke zpožděnému nebo bolestivému vyprazdňování stolice. Trvá nejméně dva týdny a je doprovázena podstatnými negativní vlivy pro dítě. Četnost stolice může, ale nemusí být snížena. Trvá-li déle než dva měsíce, může to už být chronický problém.

Jak dlouho bez stolice

Stolici byste měli mít každý den. Pokud je vaše frekvence vyměšování menší než pětkrát týdně, trpíte zácpou. Ta je sice nepříjemná, ale jinak pro vaše zdraví neškodná.

Jak uvolnit střeva

Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně. Vhodnou alternativou jsou také bylinkové čaje, které podporují zažívání. Proti zácpě jsou vhodné hořečnaté minerální vody. Pohyb je důležitý pro správný pohyb střev neboli peristaltiky.

Co funguje jako projímadlo

„Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, sušené meruňky. Obecně je dobré obohatit jídelníček o vlákninu, kterou najdete v ovoci, zelenině či luštěninách.

Jak dlouho vydrží člověk bez stolice

Hmotnost. Průměrný Evropan vyloučí za den 100 až 200 g stolice při celkové době trávení 60 až 70 hodin.

Co jíst a nejíst při zácpě

Při zácpě je dobré vyhnout se smaženým jídlům, předsmaženým polotovarům a pokrmům z fast foodu – takové potraviny jsou těžko stravitelné a navíc mají velmi nízký obsah vlákniny. „Tělu škodí také přespříliš cukru a tuku. Bonbony a dezerty či pečivo z bílé mouky zácpu jenom zhorší. Stolici staví také banány a borůvky.

Co na změkčení stolice

Forlax se používá k léčbě zácpy u dospělých a dětí od 8 let věku. Bisacodyl-K působí na pohyblivost tlustého střeva a konečníku, podporuje vylučování stolice a plynů. Místně působící projímadlo, které působí v tlustém střevě. Fenolax je lokálně působící projímadlo, které účinkuje v tlustém střevě.

Které potraviny Projímají

Zkuste přírodní projímadla

„Projímavé účinky mají švestky, jablka, fíky, jahody, sušené meruňky. Obecně je dobré obohatit jídelníček o vlákninu, kterou najdete v ovoci, zelenině či luštěninách.

Jak se rychle Vykadit

Zdravá strava, dostatečný pitný režim, pohyb.

Zdravá strava by měla obsahovat dostatek vlákniny, kterou obsahuje hlavně ovoce a zelenina. Hodně vlákniny obsahuje také psyllium, otruby, nebo lněné semínko. Pitný režim, měli bychom vypít minimálně 2 litry vody denně.

Jak na zácpu doma

Bylinné čaje proti zácpě

Projímavý čaj připravte z 1 čajové lžičky semene anýzu vonného, čajových lžiček krušinové kůry, plodu rakytníku řešetlákového, kořene lékořice lysé a 3 čajových lžiček listu senný. Povařte 2 čajové lžičky směsi 20 minut ve 250 ml vody a sceďte. Pijte 1-2 šálky denně, hlavně večer.