Co jíst po Vánocích?

Co k obědu po Vánocích

Na svátek Svatého Štěpána, ve většině domácností, se od dávných dob servíruje v Česku pečená husa nebo kachna, bramborové knedlíky a zelí.
Archiv

Jak zhubnout po Vánocích

Přinášíme vám 5 rad, díky kterým se vám bude hubnout snadněji.Nehladovte!Stres vám zhubnout nepomůže.Omezte obrovské porce.Koukejte na hodinky.Jezte pravidelně

Co se jí na Stepana

Podle tradice bychom měli na Štěpána připravit pernatou drůbež. Obvykle se podává pečený krocan, krůta, husa anebo kachna, případně pokrmy z jiných druhů masa. Oblíbené je zejména hovězí. Jako příloha je nejčastěji zelí (bílé kysané či dušené červené) a knedlík (houskový či chlupatý).

Co se nesmí jíst na Štědrý den

Tradiční je držet půst od půlnoci před Štědrým dnem do západu slunce. Znamená to nejíst samozřejmě vůbec nic a to ani cukroví nebo maso. Před večeří bývalo zvykem ukázat dětem prasátko pomocí odlesků světla ze zrcátka, ručně vyřezaným vepříkem, který se podsvítil nebo sledováním první hvězdy na noční obloze.
ArchivPodobné

Co se má a nemá delat na Stepana

Nemusíte se omezovat

Co se týče pověr, je svátek svatého Štěpána mnohem poklidnější. Takže zatímco se například na Štědrý den nemá prát ani věšet prádlo, stejně jako se musí dodržovat lichý počet talířů u štědrovečerního jídla, na 26. prosince žádná omezení nepřipadají.

Co na štědrovečerní večeří

Tradiční večeří je v Česku kapr s bramborovým salátem. Mezi běžné pokrmy o Vánocích patřily také oplatky, které se podávaly jako první chod, s medem, ale také s česnekem, s bylinkami, šípky nebo jinými plody. Česnekem byly ochucovány i další pokrmy. Česnek byl považován za mocnou ochrannou a posilující bylinu.

Jak nepřibrat na Vánoce

Jak se nepřejídat na VánoceI přes svátky sportuj a choď na procházky.Ochutnat ano, ale maxi porce ne!Mlsej vědomě a neuzobávej.Nauč se říkat NE.Plánuj si jídlo dopředu.Zaměř se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny.Vyhni se slazenému pití a alkoholu.Vyzkoušej zdravější varianty cukroví a dalších jídel.

Co vařit před Vánoci

Několik dnů před Vánocemi se napekl chléb a vánočky z bílé mouky, hrozinek a mandlí. Štědrovečerní večeře se připravovala od rána a skládala se z několika chodů: hrachová nebo čočková polévka, kuba (kroupy s houbami a česnekem), pukance s mákem a medem, hubník (nákyp s houbami).

Co se nesmí dělat o Vánocích

Na Štědrý den se nesmí čistit chlévy a stáje, aby dobytek nezačal kulhat. Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu.

Proč se na Štědrý den nejí maso

Obecně křesťanství říká, že člověk se má postit, aby činil pokání za hříchy a učil se je přemáhat. Na druhou stranu Štědrý den je dnem radosti a primárně tedy není určen k pokání. Svůj význam však půst má. Lidé v tento vzácný den povznášejí svého ducha, k čemuž jim pomůže i střídmost a odříkání věcí pozemských.

Co se nesmí dělat 26. prosince

Zvyky a obyčeje se však v minulosti netočily jenom kolem koní. Mnoho lidí si také dávalo 26. prosince žehnat červené víno v kalichu, do něhož kladli malý kámen jako vzpomínku na Štěpánovo kamenování, a víno pak vypili. Také sůl a vodu, které byly o Štěpánu svěceny, užívali lidé jako léčebný prostředek.

Jak prostřít na Štědrý večer

Snažte se ji sladit s výzdobou interiéru. Nezapomeňte na symboly Vánoc, které by neměly chybět na slavnostním stole. Rozsypte zlaté mince (klidně čokoládové) nebo pár drobných, aby se všichni měli v novém roce dobře, přidejte šupinu pro štěstí pod talíř a myslete i na ozdoby ze jmelí, jehličí a vázu s květinami.

Co se jí v Polsku na Vánoce

Hlavním jídlem je ve většině domácností kapr nejčastěji smažený nebo s omáčkou a rozinkami. Před hlavním jídlem se obvykle podává boršč s tzv. uszkami. Jedním z dalších chodů jsou také pierogy (pirohy) – plněné nejčastěji žampiony a zelím.

Jak jíst o Vánocích

Jak se nepřejídat na VánoceI přes svátky sportuj a choď na procházky.Ochutnat ano, ale maxi porce ne!Mlsej vědomě a neuzobávej.Nauč se říkat NE.Plánuj si jídlo dopředu.Zaměř se na dostatečný příjem bílkovin a vlákniny.Vyhni se slazenému pití a alkoholu.Vyzkoušej zdravější varianty cukroví a dalších jídel.

Jak si užít Vánoce

DODRŽUJTE TRADICE.ODPUSŤTE SI A NALAĎTE SE NA VÁNOČNÍ POHODU.VĚNUJTE SE SVÝM BLÍZKÝM.NEZAPOMEŇTE NAPSAT DOPIS.POSLOUCHEJTE KOLEDY.DÍVEJTE SE NA POHÁDKY.JEZTE CUKROVÍO VÁNOCÍCH NEMUSÍTE STÁLE SEDĚT DOMA! NIKDO VÁS TAM NEPŘIKOVAL!

Co se peče na Vánoce

Mezi nejklasičtější vánoční cukroví patří perníčky, linecké cukroví, vanilkové rohlíčky, pracny nebo vosí hnízda. Cukroví se často vykrajuje do tvarů s vánoční symbolikou a různě slavnostně zdobí. V domácnostech se peče jeden nebo i desítky druhů. Stále oblíbenější je i nepečené cukroví, které se nemusí odležet.

Co na slavnostní oběd

Vybírejte však pečlivě prodejce a váš slavnostní oběd v podobě špaget s mořskými plody nebude mít chybu.Špagety s mořskými plody – recept.Svíčková Wellington – recept.Pštrosí steak – recept.Hovězí po burgundsku – recept.Jelení svíčková na smetaně – recept.Kančí se šípkovou omáčkou – recept.Dančí hřbet – recept.

Kdy nesmí viset prádlo na Vánoce

Tak nejdříve, co by se mělo a nemělo. Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Kdy se nesmí jíst maso

„Popeleční středa je dnem přísného postu, kdy se nejí maso a jíst by se mělo pouze tak, aby člověk neměl hlad. Drží ho věřící od patnácti do šedesáti let, vyjma nemocných,“ uvedl Ivan Havlíček, administrátor farnosti v Týništi nad Orlicí. Tímto dnem pro věřící končí masopustní období a začíná příprava na Velikonoce.

Proč 24 prosinec

Změna přišla až s papežem Juliem I., který ve 4. století rozhodl, že Vánoce, tedy narození Ježíše Krista, budeme oslavovat 24. prosince.

Co se nemá dělat o Vánocích

Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.

Co to znamená Na Štěpána není pána

Říká se, že „na Štěpána není pána“. To se říká proto, že čeledníkům v ten den končila služba, mohli odejít k jinému hospodáři. Ten den dostávali celoroční odměnu a nová práce začínala až po Novém roce.

Jak prostřít štědrovečerní stůl

Také se hodí použít červené, případně zelené ubrousky a prostírání. Přírodní styl umocníte pomocí nepostradatelných větviček z jehličnanů a snítek jmelí v kombinaci se šiškami. Ubrousky můžete zvolit plátěné v přírodním odstínu nebo s lesními motivy.

Jak vyzdobit vánoční stůl

Zvlášť oblíbené jsou přírodní dekorace a výzdoba v boho stylu. Vánoce jsou skvělou příležitostí, jak nejen štědrovečerní tabuli vyzdobit živými květinami, věnci, svícny, partery, hvězdami, miniaturními stromečky či dekorovanými březovými polínky. Svou roli ve výzdobě hrají i ubrousky a ubrusy ve tvaru běhounů.