Co jíst v pátek na Velikonoce?

Co se vaří a peče na Velikonoce

Nádivka, mazanec, beránek, Jidáše, Pučálka a další velikonoční lahůdky. Tradiční velikonoční jídla představují pro většinu z nás vajíčka, pečený beránek, mazanec nebo nádivka. Jídel, která k svátkům jara patří, je ale mnohem víc.
ArchivPodobné

Co se vaří na velikonoční pátek

Velký pátek – ryba či hustá polévka

Ten, kdo věděl, že páteční půst nevydrží, mohl si k jídlu připravit rybu. Ne všichni na ni ale měli, a tak lidé, kteří rybu neměli, pekli náhražky ve tvaru ryby z bramborového těsta. V jiných krajích se zase připravovalo jediné jídlo dne.
ArchivPodobné

Co se nesmi jíst na Bílou sobotu

Na Bílou sobotu upečte velikonoční nádivku a mazanec

Pekla se podle krajových zvyklostí, většinou v ní však nechybělo telecí a uzené maso, samozřejmě vejce a spousta čerstvých bylinek, nejčastěji nasekané mladé kopřivy. Dnes používáme hlavně housky máčené v mléce, dříve byla často základem slaná krupicová kaše.

Co se nesmí jíst na Velký pátek

Velký pátek je zároveň také vrcholným dnem půstu. To znamená, že lidé by v tento den neměli jíst žádné maso. Velký pátek je nejvýznamnějším velikonočním dnem. Podle křesťanské tradice je to den ukřižování a smrti Páně, smrti Ježíše Krista.
Archiv

Jaká polévka se dělá na Velikonoce

Polévky na Velikonoce v pěti chutných podobách. Ochutnejte!⭐ Bílá velikonoční polévka se ztraceným vejcem.⭐ Velikonoční zelná polévka s vejci.⭐ Polévka na Zelený čtvrtek.⭐ Velikonoční polévka šmigrustovka.⭐ Krémová velikonoční polévka s bramborem.

Co se nesmí dělat na velikonoční neděli

Nemá se prát, žehlit, mýt nádobí, ale ani nic vyklízet a podobně. Už po staletí bývalo zvykem se v tento den bavit, pořádat tancovačky, zábavy, pít, hodovat a zpívat.

Co nejíst na Velikonoce

Velikonoční půst – co nejíst

Člověk by se měl v tomto období vyhýbat potravinám živočišného původu – masu, masným výrobkům, vajíčkům a mléčným výrobkům.

Co se nesmí dělat na velikonoční svátky

Nemělo se pracovat na polích (hýbat se zemí), nemělo se prát prádlo. Přesto symbolem Velkého pátku byla voda – tou se lidé omývali pro zdraví, vykrápěl se chlév a omývala zvířata. Také se tento den děly zázraky – zem se otevírala, aby ukázala své poklady.

Kdy se nesmí prát prádlo

Na Štědrý den se nesmí prát, přináší to smůlu a neštěstí do domu. U štědrovečerního stolu rozhodně nemá být lichý počet stolovníků, lichého by si odvedla Smrt. Je zvykem, že se prostírá jeden talíř a příbor navíc do sudého počtu. Na Štědrý den se nemá nic vydlužit, jinak se přivolá bída s nouzí.

Co uvařit na Velikonocni pondeli

Velikonoční pondělí je tradičně ve znamení vajíček. Vejce mají symbolizovat plodnost a dříve se jim přisuzovala magická moc. Připravují se smažená, různě plněná, dělají se z nich pomazánky a přidávají se do omáček.

Jak se dělá květáková polévka

V polévkovém hrnci rozpustíme máslo, nasypeme mouku a upražíme světlehnědou jíšku. Zalijeme ji vývarem, osolíme, rozšleháme a asi 10 minut vaříme. Přidáme prolisovaný květák, koření a zalijeme mlékem. Nakonec polévku zalijeme žloutkem rozšlehaným ve smetaně.

Co se nesmí delat na Velikonoce

Je zapovězena velká část prací – nesmí se hýbat se zemí a dělat na poli a na zahradě, péct, prát a zametat, ale ani půjčovat, darovávat a vynášet věci z domu, či přijímat dary.

Kdy končí půst

Závisí na Velikonocích a začíná Popeleční středou, která je prvním dnem půstu. To je zpravidla sedm týdnů před Velikonocemi. Půst končí Bílou sobotou, dnem před Velikonoční nedělí. Na Velký pátek vrcholí čtyřicetidenní očistné období.

Kdy se nepere pradlo

Lidové tradice říkají, že se 25. prosince nemá pracovat. Dokonce se nesměly stlát ani postele a v domě nesmělo viset žádné prádlo, aby to nepřineslo neštěstí.

Kdy na Velikonoce nesmi viset pradlo

Křesťanský svět si připomíná příchod Ježíše Krista. Boží hod byl v minulosti dnem, kdy se setkávaly rodiny a děti navštěvovaly své kmotry. Dodnes se k němu pojí také lidové tradice.

Kdy se na Velikonoce nesmí přát

To vychází z křesťanské symboliky, protože o Velkém pátku byl Ježíš uložen do hrobu. A s Ježíšovou smrtí souvisí i zápovědi praní prádla, protože hospodyně věřily, že by třeba prádlo praly v Kristově krvi,“ přibližuje Siebrová. Na Velký pátek se také nemělo nikomu nic půjčovat.

Co se dává do květákové polévky

Do litru vody přidáme půlku bujónu, nakrájený brambor na malé kostičky a nadrobno nasekané květákové růžičky, vše dáme vařit. Přidáme majoránku, sůl a pepř podle chuti. Nakonec přidáme rozšlehané vejce a ještě na chvíli povaříme.

Jak zahustit květákovou polévku

Bílou, smetanovou, přesnídávkovou květákovou polévku (a jiné typy podle receptů) zahušťujeme světlou jíškou. Na litr a půl tekutiny stačí jíška z 50 g tuku a 100 hladké nebo polohrubé mouky. Nejvoňavější a polévce nejprospěšnější je zásmažka z másla.

Co se nejí o půstu

Křesťanský půst ale neznamená úplné zřeknutí se jídla. V postní době se nejí maso, nepije alkohol a v určité dny se věřící katolíci omezují na příjem jediného jídla denně.

Kdy se nesmí jíst maso na Velikonoce

Velký pátek je pro křesťany významným svátkem, podle Bible byl totiž pátek dnem, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus.

Kdy se na Velikonoce nesmí prát prádlo

Prádlo v Kristově krvi

Podle další ze zvyklostí ženy nesmějí prát prádlo. Jenže této práci by se o Velkém pátku neměli věnovat ani muži. Voda má v ten den totiž duchovní očistné poslání.

Proč nesmí viset prádlo

Nesmí viset prádlo, přináší to smůlu

Znamená to totiž, že může přijít do domu neštěstí. Věští dokonce smrt někoho blízkého.

Proč nesmí na Štědrý den viset prádlo

Prát prádlo na Štědrý den přináší smůlu. A nesmí se rozhodně věšet prádlo, protože by se během roku mohl někdo oběsit. Přes den nesmíte zametat a vynášet z domu odpadky a smetí, protože byste si vynesli štěstí.

Co se nesmí dělat 25 prosince

Na Boží hod neboli Slavnost Narození Páně by se mělo odpočívat, rozjímat a užívat si Vánoc. Podle lidových tradic jsou zakázány jsou domácí práce, dokonce i stlaní postele!

Co se nesmí dělat o velikonoční neděli

Na Velikonoční neděli by se totiž neměly dělat téměř žádné domácí práce. Nemusíte tedy zametat, mýt nádobí a ani třeba stlát postel. Zato byste se ale měli pustit do pečení mazance a beránka a váš muž by měl uplést krásnou pomlázku. Jen stěží byste hledali větší symbol velikonoc než je právě pomlázka a mazanec.