Co škodí Hruškám?

Jak se zbavit rzi Hrušňové

Postřiky proti rzi hrušňové

Lze též použít chemii, konkrétně fungicidy, které jsou účinné i proti strupovitosti. Například Horizon, Score, Dithane, DELAN 750 SC, TOPAS C 50 a Baycor 25 WP. První postřik se provádí na jaře ještě před kvetením hrušní, druhý krátce po jejich odkvětu.
Archiv

Jak daleko sazet hrušně

Při výsadbě většího množství hrušní dodržujeme spon 3,5×3,5m – 8x8m (dle vybrané podnože a tedy budoucí výšky stromu). Pro samotnou výsadbu vyhloubíme jámu cca 1m x60cm, v případě těžkých jílovitých půd 80x80x100cm, a upravíme zeminu dle potřeby (viz.

Kdy se stříhá Hruška

Zimní řez. I v zimě je možné prořezat hrušeň a podpořit tak její zdraví a úrodnost. U stromů se slabým růstem provádíme stříhání hrušky ideálně – před obdobím vegetačního klidu. Řez bujně rostoucích stromů je vhodný na jaře, v období rašení až kvetení – tento řez omezí růst.

Co vadí hrušní

Rez hrušňová potřebuje k životu dva druhy hostitelů – hrušně a jalovce, na které se stěhuje na zimu. Schová se do dřeva jejich větví a čeká na jaro. Na přelomu dubna a května, když kvetou hrušně, se z jalovců „vyklube“. Podhoubí vytvoří kupky rezavých zimních výtrusů, které se s větrem šíří do okolí.

Kdy se stříká hrušeň proti rzi

První postřik proti rzi hrušňové se provádí těsně před květem a druhý 2 až 3 týdny po odkvetení. Pozdější postřiky v době, kdy se již rez projevila na listech, nejsou účinné.

Jak se zbavit rzi Hrušňové největšího nepřítele hrušní

Možná je i chemická ochrana hrušní fungicidním postřikem (např. Horizon, Score a jiné) v době před začátkem kvetení. Za vlhkého počasí je pak třeba postřik rzi hrušňové po týdnu zopakovat a poté znova po odkvětu. Současně je dobré provádět i postřik jalovců.

Co zasadit pod hrušeň

Co vysadit pod ovocný stromTřezalka kalíškatáHlohyně šarlatováModřence.Rozchodník.Třapatka zářiváZáplevák podzimníBrusnice brusinka.Abélie velkokvětá

Proč hrušeň neplodí

Jde o nemoc zvanou rez hrušňová neboli rzivost hrušně (Gymnosporangium sabinae), která ničí stromy. Při silném napadení hrušně viditelně chřadnou a pokud vůbec zaplodí, bývají deformované i plody. Rzi jsou cizopasné houby, které se přiživují na mnohých rostlinách.

Jak stříhat starou hrušku

Letní řez – je velmi důležitým řezem u všech jádrovin, tzn. jabloní i hrušní. Při letním řezu odstraňte všechny křižující se větve, větve rostoucí směrem do koruny, a větve, které korunu zbytečně zahušťují. Zakraťte větve, u kterých chcete podpořit plodnost.

Jak rychle roste hrušeň

Dobře poroste v hlinité, písčité i sušší půdě, doroste výšky až 5 metrů a plodit začne za cca 5 let. Poslední možností je pak Kavkazská hrušeň – je to semenáč silné a vysoké hrušně, dobře roste ve všech půdách, je odolná vůči mrazu, dorůstá až 5 metrů a plodit začíná již po 3 až 4 letech.

Co způsobuje rez

Rez (ženský i mužský rod) je červenohnědý povlak, který se tvoří na povrchu železných a ocelových předmětů. Povlak tvoří hydratovaný oxid železitý (Fe2O3·nH2O), případně FeO(OH), Fe(OH)3, které vznikají účinkem vlhkého prostředí a kyslíku.

Čím hnojit hrušky

Čerstvě zasazené hrušně nepotřebují hnojit, zvláště pokud jsme jim do jámy pro výsadbu přidali kompost. V dalších letech můžeme hrušně hnojit, nejlépe organickým hnojivem, které obsahuje dusík, fosfor a draslík.

Proč švestky nerodí

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Proč meruňka nerodí

Nejčastějším důvodem pádu vaječníku, a tím i neplodnosti meruňky, je nedostatek vody a sloučenin důležitých pro rostlinu. První zálivka by měla být provedena brzy na jaře. Ve stejném období je nutné zavést do půdy hnojiva, která jsou zdrojem dusíku (může to být močovina nebo divizna).

Jak se starat o hrušku

Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé. Kvalita a produkce hrušek je ovlivněna pravidelnou závlahou.

Proč neplodí třešně

Třešeň kvete, ale neplodí

Může se stát, že kvůli nadmořské výšce nepřiletí včely a nedojde k opylení a následnému vzniku plodů. Dalším problémem může být, že vegetační doba je v takové nadmořské výšce příliš krátká.

Jak hluboko se sází Švestka

Stromek má být zasazený tak hluboko, jak rostl ve školce, to je asi 5 cm nad tím místem, kde kmínek přechází v kořeny. Při výsadbě musíme počítat s tím, že po výsadbě půda ještě ulehne, zároveň klesne i stromek, proto musíme sázet o něco výše.

Proč neplodí švestky

Co bývá příčinou Mohlo se stát, že k vám letos na jaře nezavítal opylovač. Květy také mohl poškodit noční mrazík – stačí, aby se teplota dostala na -2 °C, a je zaděláno na problém. Velmi náchylné jsou i malé plody těsně po odkvětu.

Kde zasadit hrušeň

Hrušně jsou druh vhodný do teplých a středních poloh, mají vyšší nároky na stanovištní podmínky. Průměrná roční teplota stanoviště by se měla pohybovat mezi 7,5-9 °C, půda je vhodná hluboká, středně těžká až těžší, slabě kyselá až neutrální 6,0-7,2 pH, o obsahem humusu nad 2 %, nevhodné jsou půdy vápenité a zamokřelé.

Jaké květy má třešeň

Má vejčitou korunu, bílé oboupohlavné květy, které vykvétají ještě před olistěním, a kulovitý plod – temně rudou peckovici.

Jak dlouho zrají třešně

Třešně zrají postupně od konce května do druhé poloviny srpna. Srdcovky a polochrupky dozrávají nejdříve, proto nebývají napadány vrtulí třešňovou, která nestačí naklást vajíčka.

Proč mi Švestka neplodí

Nesprávný řez švestky

Zastínění koruny nebo nesprávné rozlišení květních pupenů během vegetačního období může být prvním problémem, který se vyskytne při nesprávně provedeném řezu. Málo prosvětlená koruna nebo ponechání příliš mnoha přebytečných větví může strom oslabit a snížit jeho plodnost na naprosté minimum.

Kam zasadit švestku

Slivoň švestka upřednostňuje vlhčí, středně těžké, dobře propustné půdy s pH vyšším než 5. Místo, kamšvestku zasadíme, by mělo být teplé, slunečné, dostatečně chráněné před prudkými studenými větry, dobře se jí daří i v mírném polostínu.

Proč opadávají třešně

Dužina napadených plodů vlivem červa postupně hnědne, měkne a zahnívá. Tyto třešně též opadávají. Larvy si v plodu vyvrtávají cestičky k pecce a konzumují chutnou dužinu. Jakmile dorostou, plod opustí a zavrtají se do země, kde se v hloubce cca 4 cm zakuklí, na jaře se vyvine dospělý jedinec a vše se opakuje.

Proč usychá třešeň

Odpověď: S největší pravděpodobností se jedná o moniliovou spálu. V posledních letech se monilióza stala hospodářsky nejškodlivější chorobou višní a meruněk v České republice, ale napadá i jiné druhy.